Jak mrozić chleb, by po rozmrożeniu smakował, jak świeży?
Mrożenie żywności nie jest w naszych domach niczym nowym. Okazuje się, że z powodzeniem możemy w ten sposób przedłużyć także żywotność pieczywa. Jak mrozić chleb, aby po rozmrożeniu wciąż cieszył nas wybornym smakiem? Pamiętaj, aby do zamrażarki wkładać pieczywo, jak najbardziej świeże.
Zamrażaj tylko świeży
Mrożenie chleba nie przywróci mu magicznie świeżości. Jeśli włożysz do zamrażarki lekko już twardawe pieczywo, takie samo pozostanie po rozmrożeniu. Świeżość to jednak nie jedyne kryterium, którym należy się kierować. Dowiedz się szczegółów odnośnie tego, jak mrozić chleb.
Co zrobić, żeby farsz na gołąbki nie był suchy? Najlepsze kucharki mają 1 patentJak mrozić chleb i ile czasu może spędzić w zamrażarce?
Optymalnym sposobem jest mrożenie chleba od razu po zakupie. Wtedy mamy pewność, że rozmrożony bochenek nadal będzie miękki i apetyczny. Nie czekaj z włożeniem pieczywa do zamrażarki do ostatniej chwili. Czerstwy chleb po rozmrożeniu nikogo raczej nie skusi.
Jak mrozić chleb, jeśli nabyty bochenek jest jeszcze ciepły? W takim wypadku pozostaw go do całkowitego ostygnięcia. Włożenie gorącego pieczywa do zamrażarki sprawi, że zawilgotnieje ono i stanie się niesmaczne. Ponadto takie działanie jest niewskazane również dla samego sprzętu AGD.
Do mrożenia pieczywa najlepiej nadają się foliowe torebki. Muszą być one przeznaczone do kontaktu z żywnością. Jeśli Twoja piekarnia pakuje chleb w papierowe torby, przed mrożeniem musisz go przepakować. Nie zapomnij też o umieszczeniu daty mrożenia na opakowaniu.
Ile czasu mrożony chleb może spędzić w zamrażarce? Najlepiej, aby spożyć go w ciągu 3 miesięcy od zamrożenia. Wyjątkiem jest pieczywo wypiekane na zakwasie, które możemy w ten sposób przechowywać do 4 tygodni.
Jak mrozić chleb, w całości czy krojony? Nie ma w tej sytuacji opcji lepszej i gorszej. Zarówno cały bochenek, jak i pojedyncze kromki zniosą mrożenie tak samo dobrze.
Jak mrozić chleb i jak go rozmrażać?
Samo zamrożenie chleba to dopiero połowa sukcesu. Trzeba jeszcze wiedzieć, jak przywrócić go do stanu umożliwiającego spożycie. Niewłaściwe rozmrożenie sprawi, że zapas pieczywa będzie musiał wylądować w koszu na śmieci. Aby tego uniknąć wystarczy pamiętać o kilku zasadach.
Zamrożony chleb najlepiej rozmrażać stopniowo. W tym celu przełóż go na noc do lodówki w przeddzień planowanej konsumpcji. Po upływie wymaganego czasu pieczywo pozostaw na klika minut w temperaturze pokojowej. Dzięki temu odparuje z niego wilgoć, która mogła zgromadzić się podczas rozmrażania.
Mrożony bochenek możesz też od razu rozmrozić w temperaturze otoczenia. Możesz też pogrzać go w piekarniku. W tym celu chleb włóż do piecyka rozgrzanego do 175 stopni C. Na odpiekanie wystarczy 10-15 minut.
Jeśli masz mało czasu, do piecyka wsadź zamrożony wciąż bochenek. Odpowiednia temperatura urządzenia to również 175 stopni C. Aby chleb nadawał się do jedzenia, powinien spędzić w piekarniku ok. 40-45 minut. Na bieżąco monitoruj stopnień rozmrożenia.
Istnieje sposób, jak rozmrozić pieczywo natychmiast. W tym celu musimy użyć kuchenki mikrofalowej. Kilka-kilkanaście sekund w programie rozmrażania powinno zdać egzamin. Jeśli chleb wyjdzie wilgotny, wystarczy odstawić go na chwilę do osuszenia.
Sprawdź, jak przedłużyć świeżość zakupionego pieczywa. Doskonały chleb możesz bez trudu upiec samodzielnie.