Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Jak należy czyścić grzyby? Dobierz najlepszą metodę
Magdalena Patacz
Magdalena Patacz 23.10.2022 09:25

Jak należy czyścić grzyby? Dobierz najlepszą metodę

Jak należy czyścić grzyby? Wybierz najlepszą metodę
canva/pasiphae

Grzyby leśne powinniśmy przygotować zaraz po przyjściu do domu, najpóźniej następnego dnia. Wtedy będą smaczne i bezpieczne dla naszego zdrowia. Przed obróbką musimy je jednak wyczyścić. Sposób czyszczenia grzybów uzależniony jest od tego, jak chcemy grzyby wykorzystać. Czy chcemy je wysuszyć, zamrozić, zamarynować albo zrobić z nich potrawę na już. Niektórzy grzyby moczą w słonej wodzie, inni płuczą pod bieżącą wodą lub czyszczą na sucho przy pomocy szczoteczki i nożyka. Jak należy czyścić grzyby? Okazuje się, że najlepsza metoda czyszczenia ściśle uzależniona jest od tego, co chcemy przygotować z leśnych przysmaków.

Jak czyścić grzyby? Każda metoda czyszczenia jest dobra, jednak niekoniecznie sprawdza się do przygotowania np. grzybów suszonych i mrożonych. Zerwane grzyby chłoną wodę jak gąbka, przez co o wiele trudniej je wysuszyć i mrozić. Grzyby, które umyjemy pod bieżącą wodą, a następnie będziemy chcieli wysuszyć, zepsują się w piekarniku lub suszarce. A w najlepszym przypadku mocno wydłuży się czas ich obróbki.

Do gotowania wybierajmy maślaki, kurki, opieńki i kanie. Te ostatnie rewelacyjnie nadają się do smażenia w panierce lub w cieście naleśnikowym. Do marynowania najlepiej sprawdzą się małe, zwarte grzyby jak kurki, podgrzybki, prawdziwki, rydze. Do suszenia natomiast wybierajmy grzyby średniej wielkości i twarde, np. borowiki, koźlarze, podgrzybki.

Jak czyścić grzyby? Dobierz odpowiednią metodę do konkretnego dania

Moczenie grzybów w słonej wodzie

Grzyby wkładamy do miski, zalewamy wrzątkiem, wsypujemy sól i odstawiamy na kilkanaście minut. Piasek i ziemia opadną na dno miski, grzyby będą czyste. Ta metoda czyszczenia doskonale sprawdzi się do grzybów, które przygotujemy na obiad tego samego dnia lub będziemy marynować. Nie zaleca się moczenia grzybów przed mrożeniem i suszeniem.

Płukanie pod bieżącą wodą

Grzyby wkładamy na sito i płuczemy pod strumieniem chłodnej wody. W ten sposób szybko pozbędziemy się piasku, ziemi i innych zanieczyszczeń. Ta metoda czyszczenia jest idealna do grzybów, z których chcemy ugotować zupę, sos, dodać je do mięs lub innych dań tego samego dnia. Płukania nie zaleca się przed przygotowaniem grzybów suszonych.

Czyszczenie na sucho przy pomocy szczoteczki

Grzyby czyścimy suchą szczoteczką, możemy ją zanurzyć w soli. Sól działa bakteriobójczo i oczyszczająco. Gdy grzyby będą oczyszczone z ziemi i piasku, musimy delikatnie oskrobać je małym nożykiem. Ta metoda czyszczenia jest idealna do przygotowywania suszonych i mrożonych grzybów.

Na co powinniśmy zwracać uwagę podczas czyszczenia i obierania grzybów?

Do gotowania, suszenia, mrożenia i marynowania wykorzystajmy wyłącznie świeże, zdrowe grzyby. Z takich właśnie okazów przygotujemy wyśmienite dania i będziemy mieć pewność, że suszone, marynowane i mrożone przysmaki szybko się nie zepsują.

Po oczyszczeniu grzybów pokrójmy kapelusze na kawałki, żeby zobaczyć, jak grzyby wyglądają w środku. Grzyby, które mają robaki, widoczną pleśń, nadgnicia i ciemniejsze plamki lepiej od razu wyrzucić. Pleśń, nawet niewielka, najprawdopodobniej rozprzestrzeniła się już po całym kapeluszu. Taki grzyb szybko się zepsuje i zniszczy resztę zbiorów.

Przygotuj grzyby marynowane do słoików na zimę. Są świetną przekąską i dodatkiem do sałatek i zimnej płyty. W tym artykule dowiesz się, jak suszyć grzyby w piekarniku i jak je przechowywać, żeby były smaczne i świeże przez cały rok.

Grzyby
canva/ fotokris

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: winiary, medme