Smakosze.pl Przepisy Jak powinno się odkładać sztućce po posiłku?
© Raimond Spekking / CC BY-SA 4.0 (via Wikimedia Commons); lestello.pl

Jak powinno się odkładać sztućce po posiłku?

28 kwietnia 2021
Autor tekstu: Adam Moskal

Zasady savoir-vivre mogą wydawać się dla przeciętnego człowieka bardzo skomplikowane czy wręcz tajemnicze - prawda jest jednak taka, że wystarczy znać kilka z nich, aby mieć pewność, że nigdy nie ośmieszymy się na oficjalnym przyjęciu z pracy czy bankiecie.

Jedną z najważniejszych podstaw jest odpowiednie ułożenie sztućców w trakcie posiłku, jak i po zakończeniu go. Wysyłamy tak proste sygnały dla kelnera, który może bez konieczności wchodzenia z tobą w dialog, zabrać talerz lub dołożyć dokładkę.

Jakie są zasady savoir-vivre odnośnie sztućców?

Zajmijmy się najpierw hipotetyczną sytuacją, podczas której w połowie posiłku w wykwintnej restauracji chcesz zrobić sobie przerwę od jedzenia. Może masz w planach skorzystać z toalety, bądź zwyczajnie masz zamiar sięgnąć po karafkę z winem.

W takiej sytuacji należy ułożyć nóż i widelec w taki sposób, aby ich ułożenie odzwierciedlało położenie wskazówek zegara, które wybijają godzinę 7. Tak można kulturalnie odstawić nóż i widelec bez ryzyka, że wyślemy jakiś błędny sygnał do kelnera.

Jak zakomunikować koniec posiłku?

Najadłeś się i nie masz ochoty na więcej dokładek, lub z innych względów musisz natychmiast przerwać jedzenie? Sztućce należy odłożyć obok siebie z prawej strony, skierowane pod niewielkim kątem w stronę środka talerza. Potocznie nazywa się taki rozstaw "na godzinę 5".

Źródło: Mindor, Getty Images

Godzina 5 daje możliwość kelnerowi w rozpoznaniu, od kogo należy zabrać talerz, kto potrzebuje odejść na chwilę od stołu, czy prosi o dokładkę. W restauracjach często panuje spory ruch, a tak bez zawracania głowy kelnera, ten może spokojnie wykonywać swoją pracę.

Potrzebujesz więcej interesujących newsów? Przeczytaj ten artykuł, w którym wyjawiamy, ile zarabiają podstawowi pracownicy sieci sklepów Lidl. W tym tekście informujemy fanów wczesnego grzybobrania gdzie oraz jakie grzyby pojawiają się już w lasach.

Inne zasady dobrego wychowania

Jeśli dostałeś swój posiłek jako pierwszy, należy zaczekać do momentu, aż reszta gości również będzie miała pełny talerz, lub do sygnału gospodarza. Ważne jest również utrzymanie spokojnego tempa, aby nie stresować nikogo spieszeniem się.

W trakcie kolacji nie wypada korzystać z telefonu, a postawa powinna być wyprostowana. Nie mówi się z pełnymi ustami i nie wydaje głośnych dźwięków podczas jedzenia. Gestykulowanie sztućcami również jest niewskazanym zachowaniem.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: lestello.pl; teka.com

Zapraszamy na nasz Instagram

Obserwuj nas w
autor
Adam Moskal

Wydawca serwisu Smakosze. Profesjonalnie kulinariami zajmuję się ponad cztery lata, lecz gotowaniem i pisaniem o jedzeniu interesuję się już od dzieciństwa. W swoich tekstach staram się zawrzeć najważniejsze informacje, które pozwalają ugotować przepyszne potrawy nawet laikom. To w kuchni zdobywam największe doświadczenie, tworząc dania z całego świata — od indyjskiego butter chicken, po polską pieczoną kaczkę z jabłkami. Wolny czas poświęcam na pływanie kajakiem po polskich jeziorach oraz odwiedzanie kolejnych ciekawych restauracji.

 

 

 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: jakub.kossakowski@smakosze.pl
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy