Smakosze.pl
lodówka

canva/gerenme

Jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z lodówki?

10 Stycznia 2022

(Ostatnia zmiana: 15 Stycznia 2022)

Autor tekstu:

Renata Materlińska

Udostępnij:

Lodówka jest niewątpliwie centrum kuchni. Trzymamy w niej bowiem większość składników potrzebnych do przygotowania potraw, a także gotowe dania. Ważne jest więc, by była czysta i pachnąca. Jednak jeśli chodzi o zapach, potrafi wydobywać się nawet z umytego sprzętu. Jak więc pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z lodówki?

Utrzymanie lodówki w higienie jest ważne, bo przecież przechowujemy w niej żywność. Dlatego istotne jest, by regularnie ją przeglądać i czyścić. Warto raz w tygodniu sprawdzić, czy wszystkie produkty wciąż są świeże, czy nie upłynął ich termin przydatności do spożycia.

ciasto czekoladowe

Dlaczego warto dodać do ciasta czekoladowego ocet?

CZYTAJ DALEJ

Jeśli coś jest już przeterminowane, od razu to wyrzuć. Nie będzie wydzielała się nieprzyjemna woń, a także nie będą się rozprzestrzeniały drobnoustroje. Produkty z kończącą się datą przydatności do spożycia ustaw zawsze z brzegu półki, by nie zapomnieć zużyć ich na czas.

Jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z lodówki?

Czasami nieprzyjemny zapach wydobywa się z lodówki, nawet wtedy, gdy jest czysta. Tak naprawdę jest to zwykle intensywny zapach żywności. Silne aromaty wydobywają się zwykle z kiełbas, serów pleśniowych czy wędzonych ryb. Mogą pozostać w lodówce, nawet gdy produkty dawno już zostały zjedzone.

Na szczęście są sposoby na to, by pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z lodówki. I co ważne, pomogą nam w tym naturalne środki, a nie żadna silna i droga chemia.

Jeśli z twojej lodówki wydobywa się nieprzyjemna woń, postaw na półce urządzenia np. spodek ze zmieloną kawą. Kawa ma zdolność pochłaniania zapachów i ich neutralizowania. Kawę możesz wcześniej podprażyć na suchej patelni. Wymień ją co kilka dni, by nie straciła swojego działania.

Na spodek możesz też wysypać sodę oczyszczoną. Ona również doskonale pochłania obce zapachy. Po dobie jej „pracy" z pewnością poczujesz różnicę. Sodą wymieszaną z ciepłą wodą możesz też przetrzeć wnętrze lodówki. W ten sposób nie tylko pozbędziesz się nieprzyjemnych zapachów, ale też zdezynfekujesz jej ścianki.

Do przemywania ścianek lodówki możesz też użyć wody z octem. Ocet zobojętnia zapachy, a poza tym działa odkażająco. Jeśli chcesz dłużej cieszyć się jego odświeżającym działaniem, wstaw do lodówki otwarty pojemnik z mieszanką wody i octu.

Dobrym neutralizatorem obcych zapachów jest też surowy ziemniak. Żeby działał skutecznie, możesz go obrać i przekroić na pół. Ziemniaka również wymieniaj co 2-3 dni, a z twojej lodówki nigdy nie będzie brzydko pachnieć.

Inne odświeżacze

Obce zapachy z lodówki bez problemu pochłonie też gazeta. Najskuteczniejsza będzie taka zwykła, biało-czarna. Trzeba ją zwinąć w kulkę i po dobie wymienić.

Problem nieprzyjemnej woni z lodówki, możesz też rozwiązać żwirkiem dla kota. Żwirek ma wyjątkową moc pochłaniania i neutralizowania obcych zapachów.

Na naszej stronie znajdziesz też inne, przydatne rady. Sprawdź, jak wyczyścić mikrofalę przy pomocy sody, a także jak wyczyścić przypalony garnek.

mielona kawa

mielona kawa

Źródło zdjęcia: canva/MarianVejcik

Podczas przygotowywania mięsa bardzo łatwo o karygodne błędy. Nr 5 popełnia niemal każdy

Slajd 1 z 6

Krojenie mięsa

Niewłaściwe krojenie mięsa

Mało kto zdaje sobie sprawę, że kierunek, w którym kroimy mięso, ma ogromne znaczenie. Pod żadnym wypadkiem nie powinniśmy tego robić wzdłuż włókien. Najlepiej kroić mięso w poprzek. Właśnie wtedy będzie ono odpowiednio kruche i soczyste. Kolejny slajd dotyczy błędu popełnianego przez wielu Polaków.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy

Źródło: dom.wp, akademiasmaku

Zapraszamy na nasz Instagram

Renata MaterlińskaAutor

Redaktorka serwisu Smakosze. Lubię gotować, odkrywać nowe smaki i potrawy. Dlatego po każdej podróży wprowadzam do domowego menu danie, które mi posmakowało. Z wykształcenia jestem technologiem żywności, studiowałam też dietetykę. Przez wiele lat prowadziłam kuchnię w dwutygodniku Przyjaciółka i miesięczniku Poradnik Domowy. Poza dobrym jedzeniem dużą przyjemność sprawia mi jazda na rowerze i muzyka. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

parówki

Porady

Jak prawidłowo gotować parówki?

Czytaj więcej >
rosół

Porady

Dlaczego do rosołu warto dodać ocet?

Czytaj więcej >

Porady

Jak zrobić flaki wołowe? Poradnik krok po kroku

Czytaj więcej >

Porady

Jak zrobić placki ziemniaczane?

Czytaj więcej >

Porady

Jakie ryzyko niesie ze sobą używanie mokrej rękawicy kuchennej?

Czytaj więcej >
Miękka i soczysta wątróbka

Porady

Co zrobić, żeby wątróbka wyszła miękka i soczysta?

Czytaj więcej >