Jak przechowywać żółty ser? Sprytne sposoby na przedłużenie jego trwałości
Ser żółty spożywamy chętnie zarówno na kanapkach, w sosach czy zapiekankach. Czy zastanawialiście się jednak kiedyś, jak należy przechowywać żółty ser? Wybór właściwej półki w lodówce oraz odpowiednie opakowanie wydłużą żywotność tego produktu i uchronią go przez zepsuciem.
Rocznie spożywamy średnio nawet 12 kg sera żółtego. To duża ilość, dlatego ważne jest, aby produkt ten był zawsze świeży i bezpieczny do jedzenia. Wystarczy w tym celu przyswoić sobie kilka prostych zasad. Dowiedz się z poniższego tekstu, jak przechowywać żółty ser.
Jak kupować i jak przechowywać żółty ser?
Podstawą pysznego żółtego sera jest przede wszystkim świeżość samego produktu. Nie wystarczy wobec tego wiedzieć jedynie jak przechowywać żółty ser, ale też czym kierować się przy jego zakupie. Kilka wskazówek wystarczy, aby cieszyć się smakiem pysznego sera.
Ser krojony w plasterki wytrzyma w lodówce dużo krócej niż taki kupiony w jednym kawałku. Jak przechowywać żółty ser zależnie od jego postaci? Plastry sera należy spożyć w ciągu 3-4 dni od zakupu, podczas gdy ser kupiony w całości posłuży nam nawet przez 3 tygodnie.
Nie bez znaczenia jest też gatunek wybranego specjału. Jak przechowywać żółty ser zależnie od jego rodzaju? Sery twarde, jak cheddar lub parmezan mają zdecydowanie większą żywotność, gouda. Takie sery z powodzeniem możemy trzymać w nieotwartym opakowaniu do 4 miesięcy. Po otwarciu powinniśmy wykorzystać je w ciągu 6 tygodni.
Jak przechowywać żółty ser w lodówce?
Jak nietrudno się domyśleć, lodówka to najodpowiedniejsze miejsce do przechowywania żółtego sera. Co ciekawe, sera żółtego nie należy mrozić. Teoretycznie takiemu mrożonemu serowi nic nie powinno się stać w minusowej temperaturze. Praktycznie jednak traci on wtedy swój smak, aromat, a nawet właściwości plastyczne.
Niebagatelne znaczenie na to, jak przechowywać żółty ser, ma wybór odpowiedniej półki w lodówce. Dla sera najlepiej sprawdzi się półka górna lub środkowa. Panująca tam temperatura 5-7 st. C jest optymalna dla wędlin i nabiału.
Ser najlepiej przechowywać pod szczelnym przykryciem. Plastikowy pojemnik z pokrywką nada się do tego celu idealnie. Jeśli wsadzimy do takiego pojemnika kostkę cukru lub nasypiemy nieco soli, uchronimy ser przed działaniem wilgoci, a tym samym przed pleśnieniem. Ser w plastikowym pojemniku warto dodatkowo owinąć w papier woskowy lub pergamin.
Wiemy już, jak przechowywać żółty ser, a kiedy należy go wyrzucić? Jeśli wyczuwasz w nabiale gorzki lub ostry smak, to taki ser nie nadaje się już do jedzenia. Również wyraźny zapach drożdży to sygnał ostrzegawczy przed zepsutym produktem. Nie trzeba wspominać, że wszelkie ślady pleśni także dyskwalifikują dane jedzenie, które musi niestety wylądować w koszu. Idealnym sposobem zagospodarowania sera żółtego jest ta pasta na kanapki. Zapiekanka makaronowa to proste i sycące danie z dodatkiem ciągnącego sera.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Babcia Zosia robi pierogi leniwe z 4 składników. Zawsze się udają i każdy prosi o więcej
Czy neo-angin działa antyseptycznie i łagodzi ból gardła? - Reklama