Lepsza niż pomidorowa i ogórkowa razem wzięte. Cudownie rozgrzewająca zupa na jesień
Zapomnij o klasycznych polskich zupach. Zamiast gotować kolejny garnek pomidorówki, wypróbuj pożywną zupę z poniższego przepisu. Choć przypomina nieco grochówkę, przyrządzona jest na bazie innego, wartościowego składnika. Syci, jak mało która i jest niezastąpiona na jesień.
Zupa z soczewicy
Rośliny strączkowe, takie jak groch, fasola czy soczewica, to coraz popularniejsze, ale wciąż jeszcze niedoceniane produkty w naszej diecie. Są ważne, bo zawierają dużo warzywnego białka, które z powodzeniem zastępuje to mięsne. Można więc dzięki nim dostarczać organizmowi tańszym kosztem tego podstawowego budulca.
Trudno wprost przecenić dania takie jak zupa z soczewicy. Łatwo się odgrzewa, więc można nagotować jej na zapas. Jest tak sycąca, że można nazwać ją pełnym obiadem. Jest przy tym, jak powiedzieliśmy, niedroga.
Można też powiedzieć, że ekologiczna – mniej mięsa, a więcej warzyw, to oszczędność wody podczas hodowli. Zupę taką łatwo przyrządzić w wersji wegetariańskiej, choć prezentowana tu taka nie jest.
Bosacka wzięła pod lupę mięso mielone z Lidla. Komentujący w szoku, nie mieli o tym pojęciaZupa soczewicowa
Ilustracje do tego przepisu pochodzą z kanału Kuchenne smaki Joli. Autorka przygotowuje tam zupę na czerwonej soczewicy. Można bez problemu zastąpić ją zieloną odmianą warzywa.
Składniki
- 1 szklanka soczewicy
- 5 ziemniaków
- 1 szklanka mrożonego groszku
- 2 marchewki
- 2-3 pęta kiełbasy
- 1 łyżeczka przecieru pomidorowego lub węgierskiej pasty paprykowej
- Masło klarowane do smażenia
- 2 łyżki mąki i masło na zasmażkę
- Sól, pieprz, majeranek, ziele angielskie i liście laurowe
Gotujemy zupę z soczewicy
Marchewkę ścieramy na tarce o grubych okach. Soczewicę dokładnie płuczemy. Kiełbasę kroimy w półpasterki, a ziemniaki oberamy i kroimy w kostkę.
Wszystkie te składniki wrzucamy do garnka. Dodajemy 3-4 liście laurowe i kilka kulek ziela angielskiego. Zasypujemy łyżeczką soli i zalewamy zimną wodą na 2-3 centymetry nad powierzchnią warzyw.
Zupę doprowadzamy do wrzenia i gotujemy na niewielkim ogniu. Na patelni przygotowujemy zasmażkę z mąki pszennej i masła. Smażymy mąkę na lekko brązowy kolor.
Kiedy soczewica zmięknie, do garnka dodajemy przecier pomidorowy lub paprykowy. Mieszamy i zagotowujemy. Na patelnię z zasmażką dodajemy chochlę zupy i mieszamy, a następnie przelewamy do zupy.
Patelnię po zasmażce deglasujemy, czyli dodatkowo przepłukujemy łyżką zupy. Dodajemy majeranek, przyprawiamy na smak pieprzem i solą. Gotujemy do zagęszczenia zupy.
Wypróbuj też sposób na placki ziemniaczane bez nadmiaru tłuszczu i przepis na zapiekankę ryżowo-kalafiorową.