Smakosze.pl Porady Jak przyspieszyć fermentację zakwasu na barszcz czerwony?
canva/Aneta_Gu

Jak przyspieszyć fermentację zakwasu na barszcz czerwony?

2 grudnia 2021
Autor tekstu: Renata Materlińska

Buraczany zakwas jest doskonałym dodatkiem do wigilijnego barszczu. Jego przygotowanie jest bardzo proste, a samo kiszenie trwa 7-10 dni. Szkoda więc przepłacać za sklepowy zakwas. Co, jednak jeśli zapomnisz nastawić go na czas? Nie ma zmartwienia, podpowiemy ci jak przyspieszyć fermentację zakwasu na barszcz czerwony.

Niektórzy zakwaszają czerwony barszcz sokiem z cytryny lub octem. Jednak wzbogacenie go buraczanym zakwasem, dodaje barszczykowi niezwykłego smaku. Zakwas ma naturalny, kwaśny smak, jest też na tyle wartościowy, że można go po prostu pić.

Jak przyspieszyć fermentację zakwasu na barszcz czerwony?

Buraczany zakwas wystarczy nastawić mniej więcej tydzień przed Wigilią. Jeśli jednak zrobisz to nieco później albo zauważysz, że w nastawie długo nic się nie dzieje, tzn. nie powstaje piana, możesz nieco przyspieszyć fermentację. Oto kilka sposobów.

Buraczków przeznaczonych na zakwas możesz nie obierać. Zwłaszcza jeśli pochodzą z zaufanego źródła. Przed pokrojeniem wystarczy, że je dokładnie wyszorujesz i opłuczesz. Dzięki temu szybciej zaczną fermentować w nastawie.

Kiśnięcie buraków przyspieszy też pokrojenie ich w cienkie plasterki lub wąskie słupki. Nie rozdrabniaj ich jednak mocniej, bo muszą być na tyle ciężkie, aby nie unosiły się na powierzchni wody.

Do buraczanego nastawu możesz też dodać skórkę lub kawałek chleba żytniego na zakwasie. Może to też być chleb razowy. Pamiętaj jednak, że chleb i buraki powinny być cały czas przykryte warstwą płynu. Dzięki temu w nastawie nie pojawi się pleśń.

Dobrym przyspieszaczem fermentacji jest też sok z kiszonych ogórków lub z kiszonej kapusty. Zawierają one bowiem naturalne bakterie kwasu mlekowego, na które czekamy właśnie, kisząc buraki. 2-3 łyżki tego dobrej jakości płynu w zupełności wystarczą.

Na co jeszcze trzeba zwrócić uwagę?

Po nastawieniu, naczynie z burakami trzymaj w ciepłym miejscu, np. w pobliżu grzejnika czy na kuchennej szafce. Możesz też wstawić je do piekarnika o temperaturze ok. 40 st. C i trzymać przez kilka godzin. Taki zabieg przyspieszy proces fermentacji.

Naczynia z zakwasem nie przykrywaj zbyt szczelnie. Słoik możesz tylko lekko zakręcić, a garnek przykryć ściereczką lub gazą. Pilnuj też cały czas, by wszystkie składniki tzn. buraki i przyprawy były zanurzone w płynie. To ustrzeże przed pojawieniem się w kiszonce pleśni.

Na naszych stronach znajdziesz też inne, kuchenne porady. Sprawdź np. jak idealnie ugotować jajka , a także jak długo moczyć śledzie .

kromka chleba
kromka chleba

Źródło: canva/ksena32

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy

Źródło: klaudynahebda Zapraszamy na nasz Instagram

Obserwuj nas w
autor
Renata Materlińska

Redaktorka serwisu Smakosze. Lubię gotować, odkrywać nowe smaki i potrawy. Dlatego po każdej podróży wprowadzam do domowego menu danie, które mi posmakowało. Z wykształcenia jestem technologiem żywności, studiowałam też dietetykę. Przez wiele lat prowadziłam kuchnię w dwutygodniku Przyjaciółka i miesięczniku Poradnik Domowy. Poza dobrym jedzeniem dużą przyjemność sprawia mi jazda na rowerze i muzyka.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: jakub.kossakowski@smakosze.pl
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy