Jak smażyć wątróbkę, by nie była twarda? Wystrzegaj się częstych błędów
Wątróbka jest jednym z najpopularniejszych podrobów. Żeby jednak smakowała, jak należy, trzeba ją odpowiednio przyrządzić. Dziś powiemy Wam, jak smażyć wątróbkę, by nie była twarda. Warto poznać najważniejsze zasady jej przyrządzania.
Wątróbkę zawsze smaż na mocno rozgrzanym tłuszczu i bez dodatku soli. To właśnie ta przyprawa sprawia, że mięso staje się twarde. Wątróbkę dopraw solą i pieprzem po wyłożeniu na talerz. Jeśli nie lubisz charakterystycznej goryczki, możesz się jej pozbyć. Wystarczy, że mięso namoczysz wcześniej w maślance lub mleku.
Aby wątróbka była soczysta i doskonale usmażona, musisz pokroić ją na kawałki podobnej wielkości. To bardzo ważne, ponieważ mięso powinno być poddane obróbce termicznej nie dłużej niż 5 minut na stronę. Jak smażyć wątróbkę? Jeśli kawałki wątróbki nie będą podobnej wielkości, niektóre będą przesmażone i twarde, a inne jeszcze krwiste w środku.
Przed smażeniem wątróbki, zeszklij na oleju posiekaną cebulę i pokrojone w plasterki jabłko. Solidnie oprósz majerankiem i przełóż na talerz. Na tej samej patelni usmaż wątróbkę. Gdy już będzie gotowa, dodaj cebulę z jabłkiem, wymieszaj i podsmaż jeszcze chwilę. Całość oprósz solą i pieprzem.
Jak smażyć wątróbkę? Będzie delikatna i soczysta
Wątróbkę przed smażeniem pokrój na mniejsze kawałki tej samej wielkości. W ten sposób unikniesz sytuacji, w której jedne kawałki będą usmażone, a drugie jeszcze nie. Wątróbka pryska podczas smażenia. Obracaj ją więc przy pomocy szczypiec, nigdy widelca.
Wątróbkę smaż na mocno rozgrzanym oleju rzepakowym. Jeśli olej nie będzie gorący, wątróbka po usmażeniu będzie tłusta. Wątróbkę smaż około 5 minut na stronę. Zbyt długie smażenie sprawi, że będzie ciężka i niesmaczna. Nigdy nie sól wątróbki przed smażeniem, ponieważ będzie twarda. Sól i pieprz dodaj, gdy mięso będzie już gotowe do podania.
Jak pozbyć się goryczki z wątróbki? Poznaj sprawdzony sposób
Wątróbkę oczyść dokładnie, pokrój i przełóż do miski. Następnie zalej mlekiem lub maślanką i wstaw do lodówki na 2-3 godziny. Po tym czasie mięso dokładnie umyj, osusz i dopiero zacznij smażyć.
Maślanka i mleko będą szczególnie pomocne przy przygotowywaniu wątróbki wieprzowej, która jest o wiele bardziej wyraźna w smaku i twardsza od wątróbki drobiowej.
Co zrobić, żeby tatar nie ciemniał? Poznaj triki najlepszych kucharzy na tatar wołowy jak z restauracji. Jak upiec schab, żeby był soczysty?
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
-
Gessler ma prosty patent na apetyczną zupę ogórkową. Nie używa tarki
-
Boskie faworki siostry Anastazji. Prosty trik sprawia, że rozpływają się w ustach
-
Czy neo-angin działa antyseptycznie i łagodzi ból gardła? - Reklama