Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Jaka kapusta jest najlepsza na gołąbki? Mamy garść praktycznych porad
Renata Materlińska
Renata Materlińska 28.06.2022 12:47

Jaka kapusta jest najlepsza na gołąbki? Mamy garść praktycznych porad

gołąbki z kapusty
canva/jabiru

Czy wiecie, jaka kapusta jest najlepsza na gołąbki? Mamy garść praktycznych porad, dzięki którym uda wam się wybrać najodpowiedniejszą główkę. Gdy sięgniecie po holenderską odmianę o elastycznych, wytrzymałych liściach przygotowanie gołąbków stanie się dla was łatwiejsze i przyjemniejsze. I co najważniejsze — gołąbki nie będą się rozpadać w czasie gotowania.

Przygotowanie gołąbków nie jest najłatwiejszą sprawą. Trzeba najpierw przygotować liście kapusty i farsz, potem uformować z nich gołąbki i ugotować je lub upiec. Zajmuje to trochę czasu, potrafi też zszargać nerwy. Zwłaszcza jeśli liście kapusty na gołąbki rwą się w czasie zdejmowania lub zawijania.

Dlatego, choć niektórzy uważają, że z każdej główki są w stanie zrobić to pyszne, polskie danie, to jednak warto wybrać odpowiednią kapustę na gołąbki. Najlepiej taką, której liście nie są zbyt kruche i dadzą się bez problemowo ściągnąć z główki, a potem formować.

Jak wybrać najlepszą kapustę na gołąbki?

Nasze babcie i mamy od zawsze powtarzały, że na gołąbki należy wybierać dość dużą, ale stosunkowo lekką główkę kapusty. Wskazuje to bowiem na fakt, że liście kapusty nie są w niej ułożone zbyt ścisło, więc łatwiej będzie je zdejmować. Oczywiście zazwyczaj liście ściągamy z obgotowanej główki kapusty, ale nawet wtedy mogą się pojawić problemy.

Wśród smakoszy gołąbków zdania są podzielone. Jedni wolą gołąbki zrobione z kapusty włoskiej, inni z białej. Jednak z całą pewnością najlepsza na gołąbki jest dość młoda kapusta. Nie dość, że ma mniej zbite liście i łatwiej je zdjąć, to jeszcze jest delikatna w smaku, bo nie ma zwłóknień.

Ci jednak, którzy chcą mieć, jak najmniej problemów ze zrobieniem gołąbków, powinni sięgnąć po specjalną kapustę przeznaczoną na gołąbki. Jest to holenderska odmiana o nazwie coolwrap. Charakteryzuje się ona spłaszczonym kształtem i mało pofałdowanymi, elastycznymi liśćmi. Da się z niej zrobić gołąbki nawet bez uprzedniego obgotowywania.

Kapusta na gołąbki — ważne wskazówki

Kupując kapustę na gołąbki, trzeba rozsądnie wybrać jej rozmiar. Wiadomo, że gołąbki z większych liści formuje się łatwiej, jednak najpierw trzeba te liście zdjąć. A, żeby zdjąć z kapusty liście, wcześniej należy ją obgotować. I tu pojawia się pewne ograniczenie — nie możemy wybrać większej główki, niż pozwala nam na to nasz największy garnek. Inaczej operacja obgotowywania kapusty stanie się niemożliwa.

Przygotowując kapustę na gołąbki, trzeba zdjąć z główki wierzchnie, twarde liście. Nie należy ich jednak wyrzucać, ale umyć i wykorzystać do wyłożenia garnka, co zapobiegnie przypaleniu się gołąbków. Potem z kapusty należy wyciąć głąb i włożyć główkę do garnka tym wycięciem do dołu.

Kapustę zalewa się wrzątkiem i gotuje kilka minut na niedużym ogniu, do momentu, aż liście kapusty staną się elastyczne. Nie należy w tym momencie przesadzać z czasem obgotowywania kapusty, bo zbyt miękkie, rozgotowanie liście także uniemożliwią uformowanie kształtnych gołąbków. Gdy wierzchnia warstwa liści kapusty zmięknie, kapustę ostrożnie wyjmujemy z garnka. Osączamy, lekko studzimy i zdejmujemy zmiękczone liście. Ścinamy z nich zgrubiałe unerwienie, a wciąż jędrną główkę kapusty ponownie wkładamy do gorącej wody i obgotowujemy.

Na naszej stronie znajdziesz też przepis na gołąbki gotowane na parze, a także na gołąbki po kaszubsku.

kapusta włoska
canva/Изображения пользователя Vladimir Mironov

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: rodzice, cosdobrego, kuchnia.wp