Smakosze.pl
kawa

canva/kot63

Czy kawa może się przeterminować? Odpowiedź zaskoczy niejednego smakosza

28 Czerwca 2022

Autor tekstu:

Renata Materlińska

Udostępnij:

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy kawa może się przeterminować? Odpowiedź zaskoczy niejednego smakosza, bowiem kawa po terminie, nawet gdy nie ma śladów zepsucia, nie będzie już smakować, jak należy. Największy wpływ na jej smak i właściwości ma odpowiednie przechowywanie.

Kawa jest jednym z tych produktów, które wydają się bardzo trwałe. Wiele osób korzysta więc z okazji i np. robi sobie mały zapasik kawy, bo jest właśnie w dobrej cenie. Czy jednak ma to sens? Czy nadmiar kawy się nie przeterminuje? Czy można sięgnąć po kawę po terminie przydatności do spożycia? Rozwiewamy wasze wątpliwości.

Placuszki bananowe

Puszyste placuszki bananowe. Pomysł na proste i pyszne śniadanie

CZYTAJ DALEJ

Kawa po terminie — czy kawa może się przeterminować?

Kawę można przechowywać naprawdę długo. Większość producentów termin przydatności kawy ziarnistej do spożycia określa na 2 lata. Oczywiście najsmaczniejsza jest, gdy jest świeża. Jednak wypita po terminie nie powinna nam zaszkodzić. Po prostu nie będzie miała pożądanego smaku i aromatu ani niektórych właściwości zdrowotnych.

Jednak nieodpowiednio przechowywana kawa rzeczywiście może się zepsuć. Dzieje się tak np. gdy ziarna kawy lub kawa mielona zawilgnie. Może się wtedy na niej pojawić pleśń i cały produkt jest do wyrzucenia. Kawa może też zatęchnąć, a wtedy ma nieprzyjemny zapach i też należy ją wyrzucić.

Czynnikami, które przyspieszają psucie się kawy, są: tlen, światło, wilgoć i ciepło. Dlatego kawę należy trzymać szczelnie zapakowaną w nieprzezroczyste opakowanie. Należy ją przechowywać w suchym i chłodnym miejscu. Nie oznacza to jednak lodówki, ale np. zamykaną szafkę kuchenną znajdującą się z dala od źródeł ciepła, np. kaloryfera.

Która kawa może popsuć się najszybciej?

Za najbardziej wrażliwą formą kawy uchodzi kawa mielona i rozpuszczalna. Te kawy należy spożyć w ciągu dwóch tygodni od otwarcia opakowania. Po tym czasie obie kawy można będzie w dalszym ciągu spożywać, jednak ich smak i aromat pozostawią wiele do życzenia.

Zdecydowanie najtrwalsza jest kawa w ziarnach. Dlatego zaleca się ją przechowywać w takiej formie, aż do momentu, gdy będziemy mieli ochotę na wypicie filiżanki kawy. Wtedy wystarczy zmielić potrzebną ilość kawy i zaparzyć, a resztę dalej trzymać w ziarnach. Zdaniem smakoszy, kawa w ziarnach najsmaczniejsza jest do miesiąca po otwarciu szczelnie zamkniętego opakowania.

Nie rób więc dużych zapasów kawy, zwłaszcza jeśli chcesz się cieszyć jej doskonałym aromatem. A po zakupie odpowiednio ją przechowuj.

W naszym serwisie znajdziesz też porównanie kawy sypanej i rozpuszczalnej, a także dowiesz się, czy lepiej pić kawę z mlekiem, czy bez.

kawa

canva/Billion Photos

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: kawowy.guru, coffeea7

Renata MaterlińskaAutor

Redaktorka serwisu Smakosze. Lubię gotować, odkrywać nowe smaki i potrawy. Dlatego po każdej podróży wprowadzam do domowego menu danie, które mi posmakowało. Z wykształcenia jestem technologiem żywności, studiowałam też dietetykę. Przez wiele lat prowadziłam kuchnię w dwutygodniku Przyjaciółka i miesięczniku Poradnik Domowy. Poza dobrym jedzeniem dużą przyjemność sprawia mi jazda na rowerze i muzyka. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

ogórki kiszone

Produkty

Idealnie chrupkie ogórki kiszone bez dodatku chrzanu. Zastąpisz go wyjątkowym składnikiem

Czytaj więcej >
mirabelka

Produkty

Intrygujący sposób na wykorzystanie liści mirabelki. Z drzewka wykorzystać można nie tylko owoce

Czytaj więcej >

Produkty

Czy arbuz jest owocem, czy warzywem? Odpowiedź może nieźle zaskoczyć

Czytaj więcej >
Przenigdy nie wyrzucaj liści rzodkiewki

Produkty

Przenigdy nie wyrzucaj liści rzodkiewki. Sporo zaoszczędzisz i zyskasz pyszne specjały

Czytaj więcej >
biała czekolada

Produkty

Czy biała czekolada może być nazywana "czekoladą"? Poznaliśmy odpowiedź na odwieczne pytanie

Czytaj więcej >
pomarańcze

Produkty

Jak wybrać w sklepie najlepsze pomarańcze? Wystarczy dokładnie przyjrzeć się ich skórce

Czytaj więcej >