Smakosze.pl
Projekt bez tytułu - 2021-06-27T110603.195

tommaso79, Getty Images

Jakich napojów nie powinno się pić w upały?

27 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Adam Moskal

Udostępnij:

W czasie ogromnych upałów często sięgamy po zmrożone napoje, które dają chwilową ulgę. Okazuje się jednak, że ich wypicie, może zagrozić szokiem termicznym, krwotokiem z nosa, a nawet zawałem serca. Wszystko przez reakcje zachodzące wewnątrz organizmu po wypiciu czegoś zimnego.

Chłodne napoje pomagają nam przetrwać największe upały - nie ma w końcu nic lepszego niż szklanka zimnego płynu, w którym obijają się o siebie radośnie kostki lodu.

Warto jednak mieć na uwadze, że chwila przyjemności może się skończyć wręcz tragicznie. Oczywiście latem znacznie bardziej grozi nam odwodnienie, lecz aby temu zapobiegać, nie warto pić zimnych płynów.

Dalsza część tekstu znajduje się poniżej:

Zamiast wody z lodem, napij się herbaty

- Lodowate napoje wcale nie chłodzą organizmu. To tylko chwilowe złudzenie, podczas którego w organizmie zaczynają działać procesy, które mają na celu nas ogrzać. Lepiej sięgnąć po ciepłą herbatę niż colę z kostkami lodu - mówi internista w rozmowie z portal.abczdrowie.pl

Zbyt zimne płyny mogą wywołać po wypiciu szok termiczny, który objawia się kłującym bólem zatok, nieprzyjemnym uczuciem w żołądku czy gęsią skórką. Wbrew pozorom. wstrząs termiczny może nastąpić nie tylko po zanurzeniu ciała w wodzie.

Projekt bez tytułu - 2021-06-26T170905.525

Fundacja Biedronka wspiera starsze osoby kwotą 150 zł na zakupy

CZYTAJ DALEJ

Kto jest najbardziej narażony?

Zdecydowanie największą grupę ryzyka stanowią sportowcy, którzy ćwiczą w słoneczną i gorącą pogodę. Z tego powodu profesjonalni trenerzy polecają wybieranie klimatyzowanych siłowni.

Znany jest przypadek piłkarza Ludwina Floreza Nole, który po treningu wypił lodowatą wodę w upalny dzień. Mężczyzna zmarł na zawał serca i nie dało się go uratować.

Zamiast zimnych napojów wybierz herbatę

Gdy ciepły napój trafia do naszego wnętrza, naczynia krwionośne rozszerzają się, skóra wydziela więcej potu i ochładza organizm. Dlatego dobrym wyborem jest ciepła herbata lub inny napar.

Jeśli chcesz poznać więcej ciekawostek, zajrzyj do innych naszych newsów. W tym artykule opisujemy tragiczne wydarzenia, po których zmarło niemowlę w niemieckim szpitalu. Ten tekst poświęcony został doskonałej recepturze na zapiekanego w serowo-śmietanowym sosie kalafiora.

Z tego powodu wiedza na temat zimnych napojów pitych latem jest bardzo ważna - może się zdarzyć, że w przyszłości uratuje ciebie lub bliskie ci osoby przed ogromnym niebezpieczeństwem zawału.

Projekt bez tytułu - 2021-06-27T114012.528

Źróło: Anna Usova, Getty Images Pro

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: portal.abczdrowie.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Podobne artykuły

Porady

Czy powinno się obierać ogórki na mizerię?

Czytaj więcej >
czy można pić jajka

Porady

Czy można pić surowe jajka?

Czytaj więcej >

Porady

Jak drylować wiśnie lub czereśnie bez drylownicy?

Czytaj więcej >
naleśniki ciasto

Porady

Jak zrobić idealne ciasto na naleśniki?

Czytaj więcej >

Porady

Ukryta funkcja kas samoobsługowych

Czytaj więcej >

Porady

Jak wykorzystać liście chrzanu w kuchni?

Czytaj więcej >