Jakich owoców nie dodawać do galaretki? Zepsują jej smak i strukturę
Galaretka owocowa jest jednym ze smaczniejszych deserów, który bez trudu przyrządzicie w domowym zaciszu. Najlepiej smakuje z dodatkiem owoców. Niektóre z nich potrafią jednak sprawić, że nie stężeje. Zanim przyrządzicie ten specjał sprawdźcie, które składniki będą pasować i nie sprawią niemiłych niespodzianek.
Galaretkę owocową bardzo często wykorzystuje się jako dekorację dla sernika na zimno czy innych ciast bez pieczenia np. tego śmietanowca . Często do tego smakołyku dodajemy świeże owoce, które sprawiają, że jest jeszcze lepsza. Nie wszystkie jednak powinny tam trafić, jeśli chcemy by deser się udał.
Które świeże owoce utrudnią tężenie galaretki?
Niektóre egzotyczne owoce takie jak mango, kiwi ananasa czy papaja zawierają enzymy, które rozkładają cząsteczki białek. Nie mogą więc stanowić dodatku do deserów wykorzystujących żelatynę.
Nic natomiast nie stoi na przeszkodzie, by ich użyć, jeśli do przygotowania galaretki wykorzystany zostanie agar. Jest to substancja żelująca wytwarzana z alg morskich, która — w przeciwieństwie do żelatyny — składa się z cukrów. Nie będzie wchodziła w reakcje z enzymami zawartymi w egzotycznych produktach.
Jakie owoce dodać do galaretki?
Lekki, kolorowy deser doskonale urozmaicą polskie owoce jagodowe, czyli truskawki, maliny, poziomki, porzeczki czy borówki. Są one nie tylko bardzo smaczne, ale też zdrowe i warto po nie sięgać w sezonie.
Jabłka, gruszki, banany czy brzoskwinie będą może nieco mniej popularnym, ale nadal bardzo dobrym wyborem. Zwłaszcza w chłodniejszych miesiącach zimowych, kiedy dostępność świeżych produktów jest ograniczona.
Do specjału możne też z powodzeniem wrzucić oczyszczone z białych skórek mandarynki i czy bezpestkowe winogrona. Wyjątkiem w owocowej plejadzie podkreślającej smak galaretki jest rabarbar. Kwaśne warzywo po podduszeniu także można wrzucić do tego deseru. Będzie stanowiło przyjemny kontrast dla słodyczy żelatynowego specjału.
Równie istotny co dodawany produkt, jest moment jego dodania. Dodając owoce od razu nie uzyskamy pożądanego efektu. Zdecydowanie lepiej będzie poczekać, aż galaretka trochę stężeje. Wtedy szansa, że dodatek opadnie na dno znacznie zmaleje.
Źródło zdjęcia: canva/barol16
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
-
Pyszny i prosty wielkanocny kulebiak z rybą i pieczarkami. Niebo na podniebieniu
-
Wielkanocne galaretki z kurczakiem i jajkiem. Zachwycają wybornym smakiem i pięknym wyglądem
-
Pyszna i tania klasyka, czyli makaron z białym serem. Przysmak sprzed lat
Źródło: przepisy