Jakie jedzenie serwowane jest w polskich szkołach?
Stołówki szkolne w Polsce nie cieszą się popularnością zarówno uczniów, jak i ich rodziców. Często podawane są rozgotowane i mało apetycznie wyglądające potrawy, które nie zachęcają dzieci do posiłku. Choć dawniej jakość jedzenia pozostawiała wiele do życzenia, dzisiaj wcale nie jest o wiele lepiej.
Stołówka szkolna jest miejscem, które większości dzieci kojarzy się z długą przerwą od nauki, spotkaniami z rówieśnikami i najgorszym - jedzeniem, które strach wziąć do ust.
Oczywiście wiele dzieci jest samych w sobie wybrednymi, przez co w domu także nie jedzą wielu potraw czy składników. Warto jednak pamiętać, że to szkolne posiłki są często wręcz wmuszane przez opiekunów.
Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Szkolne jedzenie pozostawia traumy
Wspomnienia z dzieciństwa towarzyszą nam przez całe dorosłe życie i wiele z przyzwyczajeń, utworzonych w młodym wieku, zostaje z człowiekiem już na zawsze.
Dlatego mnóstwo dorosłych ludzi nie toleruje wątróbki z cebulką, gulaszu na sercach kurzych czy zupy szczawiowej, która w szkole na talerzu przypomina bardziej zieloną breję, niż coś smacznego.
Wiele z tych potraw było wciskanych na siłę nawet wtedy, gdy dziecko odmawiało jedzenia i dzisiaj te same osoby, które już same pozakładały rodziny, nie mogą na nie patrzeć.
Teraźniejszość w stołówkach
Jak wspominają rodzice, na przestrzeni lat warunki żywieniowe w szkołach poprawiły się, jednak ciągle wiele im brakuje do perfekcji. Największą przeszkodą w szkołach publicznych są oczywiście pieniądze.
Szkoły nie mają odpowiedniego budżetu, który wystarczyłby na zróżnicowane posiłki. Normą jest gotowanie z przetworzonych składników, których cena jest wyjątkowo niska.
Młodzież cały czas chowa kotlety za grzejniki i wylewa zupę do toalety, ponieważ te są przegotowane. Personel za długo gotuje jedzenie, co nie tylko niszczy przyjemność z jedzenia, lecz również wartości odżywcze.
Dziękujemy, że jesteś z nami i zapraszamy na darmową, zamkniętą grupę na Facebooku tylko dla Smakoszy
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
źródło: haps