Smakosze.pl
Dzieci zatruły się jedzeniem

Canva / wideonet

Szkodliwe jedzenie w żłobku

31 Lipca 2021

Autor tekstu:

Jakub Kossakowski

Udostępnij:

Dzieci zatruły się jedzeniem podawanym w żłobku i przedszkolu. Podopieczni placówki w Gryfinie mieli od 1 do 3 lat. Objawy wystąpiły aż u 20 dzieci. Wszystko wskazuje, że za zatrucie odpowiada bakteria salmonelli. Sanepid prowadzi postępowanie epidemiologiczne.

Przeważnie miejsca takie jak żłobek i przedszkole wydają się bezpiecznymi dla dzieci. Okazuje się, że nawet tam może dojść do zatrucia jedzeniem. Media potwierdziły, że wiele podopiecznych zostało zainfekowanych salmonellą.

Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:

Dzieci zatruły się jedzeniem ze żłobka i przedszkola

Nikt nie spodziewałby się, że dzieci są narażone na niebezpieczeństwo za sprawą jedzenia serwowanego w placówkach, które sprawują nad nimi opiekę. Niestety, nawet w takich miejscach może dojść do przykrych incydentów. Przekonali się o tym mieszkańcy Gryfina.

Jakiś czas temu wspominaliśmy o tym, że dziecko zmarło po zjedzeniu płatków śniadaniowych. Tym razem media donoszą o masowym zatruciu w kompleksie, w którym znajdował się żłobek i przedszkole.

W Gryfinie doszło do zatrucia po zjedzeniu posiłku serwowanego w tamtejszym żłobku i przedszkolu. Objawy wystąpiły u 20 dzieci i jednej osoby dorosłej. Najprawdopodobniej w jedzeniu znalazła się bakteria salmonelli.

Kaszanka z grilla

Kaszanka na grilla z warzywami według Ewy Wachowicz

CZYTAJ DALEJ

- Wszystkie osoby, u których potwierdzono zakażenie salmonellą, zostały odsunięte decyzjami administracyjnymi od uczęszczania na zajęcia w żłobku lub od wykonywania prac, przy wykonywaniu których istnieje możliwość przeniesienia zakażenia na inne osoby do czasu uzyskania trzech ujemnych wyników w kolejnych badaniach kontrolnych - powiedziała Wioletta Rożko będąca państwowym powiatowym inspektorem sanitarnym, przytaczana przez portal iGryfino.

Jakie działania zostały podjęte w obliczu zagrożenia?

Zarówno żłobek, jak i przedszkole posiadały wspólną kuchnię. W związku z tym tymczasowo zamknięto obie placówki. Mają one zostać zdezynfekowane. Niewykluczone, że salmonella doprowadziła do infekcji nawet kilkudziesięciu osób.

Sanepid aktualnie bada sprawę zatrucia, by określić przyczynę zaistniałej sytuacji. Konieczne było rozpoczęcie postępowania epidemiologicznego. Osoby, które miały kontakt z zakażonymi dostają skierowania na badania. Ich celem jest potwierdzenie ewentualnego zakażenia salmonellą.

Nie pozostaje nam nic innego jak czekanie na rozwój sytuacji. Na szczęście zatrucie nie jest tak poważne, jak to, do którego doszło w Nigerii. Jakiś czas temu wspominaliśmy o nim w jednym z naszych wcześniejszych artykułów.

Dzieci zatruły się jedzeniem

Dzieci zatruły się jedzeniem

Canva / romrodinka

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: iGryfino; Polsat News; Radio ZET Wiadomości

Zapraszamy na nasz Instagram

Jakub Kossakowski

Jestem absolwentem takich kierunków studiów jak psychopedagogika kreatywności i edukacja międzykulturowa. Fascynuje mnie otaczający świat, który najlepiej można poznać dzięki nauce. Za swoją pasję uznaję kulturę i sztukę. Głównie tą dotyczącą fonii i obrazu. Kulinaria również odgrywają istotną rolę w moim życiu i chętnie eksperymentuję w kuchni. Wcześniej pisałem treści dla portalu Pikio. Od jakiegoś czasu jestem związany z redakcją Smakoszy. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Kenwood Titanium Chef Baker XL KVL85

Produkty

Nowa odsłona kultowego robota planetarnego Kenwood Titanium Chef Baker XL KVL85

Czytaj więcej >

Produkty

Czym były wykopki?

Czytaj więcej >

Produkty

Dlaczego warto jadać rydze?

Czytaj więcej >

Produkty

Zaskakujące zdjęcie borowika

Czytaj więcej >

Produkty

GIS ostrzega przed jajkami z Biedronki

Czytaj więcej >

Produkty

Jak wykorzystać w kuchni maślaki ?

Czytaj więcej >