Smakosze.pl
Sok powodem ogromnej tragedii

minadezhda, Getty Images Pro

Tragedia w Nigerii. Setki ofiar po spożyciu napoju pomarańczowego

17 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Adam Moskal

Udostępnij:

W Nigerii, najludniejszym państwie w całej Afryce, doszło do ogromnej tragedii. Setki osób zatruło się po wypiciu soku pomarańczowego, a przynajmniej 10 zmarło. W składzie wykryto silną truciznę.

Sok pomarańczowy jest bardzo popularnym produktem, dlatego nikt nie spodziewa się, że może przez niego dojść do tragedii. To w końcu doskonałe źródło witaminy C o ile kupuje się świeżo wyciskany, naturalny sok, bądź produkuje się go własnoręcznie z owoców.

Przyzwyczajeni jesteśmy, że najgorsze co może się stać po wypiciu takiego soku, jest niestrawność bądź lekkie zatrucie pokarmowe - w obu przypadkach produkt jest najczęściej po prostu zepsuty i pojawiły się w nim patogeny czy pleśń. Niestety obywatele Nigerii doświadczyli czegoś znacznie gorszego. 

Sok w Nigerii zatruł kilkaset ludzi

Po wypiciu skażonego soku przynajmniej 10 osób zmarło, a 400 jest hospitalizowanych. Komisarz ds. Zdrowia stanu Kano, dr Aminu Tsanyawa przekazał, że 50 pacjentów jest obecnie poddawanych dializie, a więc ich nerki nie są w stanie usunąć szkodliwej substancji. 

Spożycie tego napoju skutkuje wymiotami, biegunką oraz zawrotami głowy. U niektórych z nich wykryto obecność krwi w moczu. Spożycie produktu ma duży wpływ na nerki i inne ważne narządy - powiedział dr Aminu Tsanyawa. Za wszystko odpowiada napój o smaku pomarańczowym w proszku. 

Co jest dokładną przyczyną zatruć?

Na początku, gdy zaczęli zgłaszać się pierwsi pacjenci, lokalne władze podejrzewały zanieczyszczone wody gruntowe, jako źródło problemu. Szybko jednak wykluczono tę możliwość, gdy odkryto, że każdy z nich pił napój przygotowany ze smakowego proszku. 

Chcesz poznać więcej ciekawych wiadomości ze świata kulinariów? Sprawdź ten artykuł, w którym wyjawiamy największy sekret Kinder Niespodzianki. W tym tekście z kolei pokazujemy najnowsze produkty, które już niedługo będą dostępne w sklepach Lidl.

Nigeryjska Agencja ds. Żywności i Leków poinformowała, po przeprowadzeniu śledztwa w sprawie masowych zatruć, że przyczyną okazała się pewna substancja, która dodawana była do smakowego proszku. W składzie wykryto hydroksyloaminę, silnie trującą pochodną amoniaku. 

Źródło: Proformabooks, Getty Images

Klimat i Ramadan sprzyjają zatruciom

Obecnie w Nigerii panuje wyjątkowo upalna pogoda - w ciągu dnia termometry mogą pokazywać temperatury bliskie 40 stopni Celsjusza, a w nocy temperatura nie spada poniżej 23 stopni Celsjusza. Z tego powodu Nigeryjczycy muszą pić wiele litrów płynów w ciągu dnia, aby się nie odwodnić. Część z nich z pewnością woli pić słodkie napoje niż czystą wodę. 

Dodatkowym aspektem jest Ramadan - w kalendarzu muzułmańskim to 9 miesiąc, podczas którego wyznawcy tej religii muszą powstrzymywać się od picia i jedzenia przez cały dzień od wschodu do zachodu słońca. Dlatego, gdy tylko mogą, sięgają po wszelkie napoje i pokarmy, a to ułatwia zatrucie, w końcu będąc głodnymi i spragnionymi zwracamy mniejszą uwagę na produkty, które spożywamy. 

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: saharareporters.com

Zapraszamy na nasz Instagram

Adam MoskalAutor

Redaktor portalu Smakosze.pl. Pasję do gotowania rozpalił w nim Makłowicz. Swoje życie postanowił poświęcić kulinariom i dziennikarstwu. Pracował na wielu stanowiskach gastronomicznych. Prywatnie fan muzyki folkowej oraz sportów rowerowych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

miód

Produkty

Czy można jeść skrystalizowany miód?

Czytaj więcej >

Produkty

Zaskakujący filmik z rybą w piekarniku podbija Internet

Czytaj więcej >

Produkty

Dlaczego warto jeść makrelę?

Czytaj więcej >
Kenwood Titanium Chef Baker XL KVL85

Produkty

Nowa odsłona kultowego robota planetarnego Kenwood Titanium Chef Baker XL KVL85

Czytaj więcej >

Produkty

Czym były wykopki?

Czytaj więcej >

Produkty

Dlaczego warto jadać rydze?

Czytaj więcej >