Sok powodem ogromnej tragedii
minadezhda, Getty Images Pro

Tragedia w Nigerii. Setki ofiar po spożyciu napoju pomarańczowego

W Nigerii, najludniejszym państwie w całej Afryce, doszło do ogromnej tragedii. Setki osób zatruło się po wypiciu soku pomarańczowego, a przynajmniej 10 zmarło. W składzie wykryto silną truciznę.

Sok pomarańczowy jest bardzo popularnym produktem, dlatego nikt nie spodziewa się, że może przez niego dojść do tragedii. To w końcu doskonałe źródło witaminy C o ile kupuje się świeżo wyciskany, naturalny sok, bądź produkuje się go własnoręcznie z owoców.

Przyzwyczajeni jesteśmy, że najgorsze co może się stać po wypiciu takiego soku, jest niestrawność bądź lekkie zatrucie pokarmowe - w obu przypadkach produkt jest najczęściej po prostu zepsuty i pojawiły się w nim patogeny czy pleśń. Niestety obywatele Nigerii doświadczyli czegoś znacznie gorszego.

Sok w Nigerii zatruł kilkaset ludzi

Po wypiciu skażonego soku przynajmniej 10 osób zmarło, a 400 jest hospitalizowanych. Komisarz ds. Zdrowia stanu Kano, dr Aminu Tsanyawa przekazał, że 50 pacjentów jest obecnie poddawanych dializie, a więc ich nerki nie są w stanie usunąć szkodliwej substancji.

Spożycie tego napoju skutkuje wymiotami, biegunką oraz zawrotami głowy. U niektórych z nich wykryto obecność krwi w moczu. Spożycie produktu ma duży wpływ na nerki i inne ważne narządy - powiedział dr Aminu Tsanyawa. Za wszystko odpowiada napój o smaku pomarańczowym w proszku.

Sobotnie rabaty w LidluSobotnie rabaty w LidluCzytaj dalej

Co jest dokładną przyczyną zatruć?

Na początku, gdy zaczęli zgłaszać się pierwsi pacjenci, lokalne władze podejrzewały zanieczyszczone wody gruntowe, jako źródło problemu. Szybko jednak wykluczono tę możliwość, gdy odkryto, że każdy z nich pił napój przygotowany ze smakowego proszku.

Chcesz poznać więcej ciekawych wiadomości ze świata kulinariów? Sprawdź ten artykuł, w którym wyjawiamy największy sekret Kinder Niespodzianki. W tym tekście z kolei pokazujemy najnowsze produkty, które już niedługo będą dostępne w sklepach Lidl.

Nigeryjska Agencja ds. Żywności i Leków poinformowała, po przeprowadzeniu śledztwa w sprawie masowych zatruć, że przyczyną okazała się pewna substancja, która dodawana była do smakowego proszku. W składzie wykryto hydroksyloaminę, silnie trującą pochodną amoniaku.

Sok pomarańczowy

Źródło: Proformabooks, Getty Images

Klimat i Ramadan sprzyjają zatruciom

Obecnie w Nigerii panuje wyjątkowo upalna pogoda - w ciągu dnia termometry mogą pokazywać temperatury bliskie 40 stopni Celsjusza, a w nocy temperatura nie spada poniżej 23 stopni Celsjusza. Z tego powodu Nigeryjczycy muszą pić wiele litrów płynów w ciągu dnia, aby się nie odwodnić. Część z nich z pewnością woli pić słodkie napoje niż czystą wodę.

Dodatkowym aspektem jest Ramadan - w kalendarzu muzułmańskim to 9 miesiąc, podczas którego wyznawcy tej religii muszą powstrzymywać się od picia i jedzenia przez cały dzień od wschodu do zachodu słońca. Dlatego, gdy tylko mogą, sięgają po wszelkie napoje i pokarmy, a to ułatwia zatrucie, w końcu będąc głodnymi i spragnionymi zwracamy mniejszą uwagę na produkty, które spożywamy.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: saharareporters.com

Zapraszamy na nasz Instagram

Następny artykuł