Czym się różni kapuśniak od kwaśnicy?
Przepyszny kapuśniak jest nie lada gratką dla smakoszy, którzy lubują się w swojskich smakach. Wyborna zupa jest bardzo podobna do kwaśnicy. Mało kto wie, jak odróżnić od siebie te dwa smakołyki na bazie kiszonej kapusty.
Czym powinien cechować się kapuśniak?
Z pewnością kapuśniak można uznać za jeden ze szlagierów naszej rodzimej kuchni. Niektórzy smakosze mogliby się nim zajadać bez końca. Nie jest to nieuzasadnione, ponieważ ta wyśmienita potrawa cechuje się niecodziennymi walorami smakowymi.
Kapuśniak często gości na naszych stołach. Na naszym portalu pojawiały się już różne zupy. Godny uwagi jest przepis na ogórkową od Jakuba Kuronia. Warto również postawić na pomidorową z nieoczywistym dodatkiem. Dziś skupimy się na tym, czym dokładnie kapuśniak i kwaśnica.
Przeważnie kapuśniak jest przygotowywany z kiszonej kapusty, zalewy z kapusty, mięsa, warzyw oraz grzybów. Taka mieszanka zapewnia mu wyjątkowy smak o średniej kwasowości. Jak powinno się serwować kapuśniak?
Zgodnie z informacjami opublikowanymi na portalu Beszamel, kapuśniak może być podawany z kawałkami mięsa, żeberek i kapusty. Pływać w nim mogą także grzyby, ziemniaki oraz inne warzywa. Nie wszystkie z tych składników muszą znaleźć się na naszym talerzu.
Kapuśniak nie jest tym samym co kwaśnica
Niektórzy smakosze uznają, że kapuśniak jest tym samym co kwaśnica. Drugie z dań musi być przyrządzone z konkretnych produktów. Oczywiście jednym z nich jest kiszona kapusta. Kwaśnica zawiera również sok z kiszonej kapusty, grzyby i mięso. Ostatni ze składników jest kluczowy.
Prawdziwa kwaśnica powinna być przygotowana z baraniny. Podaję ją się z kawałkami mięsa i ziemniakami. Zupa musi być klarowna. Jako dodatek można zaserwować pieczywo. Specjał jest o wiele kwaśniejszy niż kapuśniak.
Warto również podkreślić, że kwaśnica nie powinna mieć dodatku innych warzyw niż kiszona kapusta i ziemniaki. W przeciwnym wypadku otrzymamy kapuśniak. Jak widać, są to zupełnie różne zupy i warto zapamiętać te proste różnice.
Podsumowując, kapuśniak zawiera więcej dodatków i jest mniej kwaśny. Z kolei kwaśnica jest bardziej uboga w składniki, a jej smak jest kwaśniejszy. Dzięki temu maskuje ona smak tłuszczu, który znajduje się w baranim mięsie.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Źródła: Beszamel; Wikipedia