Karp w galarecie jak z PRL-u. Dotarliśmy do kultowego przepisu
Karp w galarecie nierozerwalnie kojarzy się ze świętami Bożego Narodzenia. Charakterystyczny smak ryby pamiętamy jeszcze z czasów dzieciństwa. Dziś łatwo możemy odtworzyć tę klasyczną potrawę w swoim domu.
Aby delektować się pysznym karpiem w galarecie nie potrzebujesz wehikułu czasu. Nasz poniższy przepis w zupełności wystarczy do odbycia tej podróży. Zaskocz swoich najbliższych i uracz ich przysmakiem jak za dawnych lat.
Przepis na klasycznego karpia w galarecie
Składniki:
1-1,5 kg wypatroszonego karpia
2-3 pietruszki
2 duże marchewki
niewielki kawałek korzenia selera
5-6 ziaren ziela angielskiego
2-3 liście laurowe
2 łyżki octu
2 białka jaj
1 łyżeczka żelatyny
1-2 łyżeczki soku z cytryny
garść rodzynek
natka pietruszki do dekoracji
cukier
sól
ziarna czarnego pieprzu
Jak przyrządzić tradycyjnego karpia w galarecie?
Warzywa do karpia w galarecie obierz i pokrój na mniejsze kawałki. Rybę oczyść z łusek, pozbaw ją głowy, ogona oraz płetw. Pozostałą tuszę podziel na dzwonka.
Do dużego garnka włóż warzywa i pozbawiony oczu łeb karpia. Zalej składniki 1,5 l zimnej wody, dodaj liście laurowe, ziele angielskie oraz ziarna pieprzu. Wywar do karpia w galarecie osól, doprowadź do wrzenia, a następnie trzymaj na niewielkiej mocy palnika przez ok. 20 minut.
Do bulionu na karpia w galarecie dodaj dzwonka. Gotuj przez kolejne 15-20 minut, aż ryba stanie się miękka. Tak przygotowane mięso wyjmij ostrożnie łyżką cedzakową. Bulion przecedź przez sito, ponownie wlej do garnka i gotuj jeszcze przez kilkanaście minut, a następnie odstaw do schłodzenia.
Do wywaru do karpia w galarecie dodaj 2 łyżki octu oraz 2 białka. Całość podgrzej, cały czas mieszając, i doprowadź do wrzenia. Z powierzchni bulionu usuń szumowiny. Wywar przecedź starannie przez czystą ściereczkę lub gazę.
Żelatynę namocz w niewielkiej ilości zimnej wody. Następnie napęczniały proszek rozpuść, podgrzewając go na małym ogniu, i połącz z wywarem do karpia w galarecie. Dopraw do smaku solą, pieprzem, cukrem oraz sokiem z cytryny tak, aby wywar miał wyraźny słodko kwaśny posmak.
Przygotuj półmisek do podania karpia w galarecie i wylej na niego kilka łyżek bulionu. Wstaw do lodówki do stężenia, a następnie na warstwie galarety ułóż ugotowaną wcześniej rybę. Dookoła ryby poukładaj namoczone rodzynki, całość zalej pozostałą ilością wywaru i odstaw znowu do lodówki, aż galareta się zetnie. Przed podaniem, karpia w galarecie udekoruj natką pietruszki. Pieczenie w miodzie to pyszny sposób na przyrządzenie karpia. Chrupiący smażony karp uświetni rodzinną wieczerzę.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Jak ugotować wigilijną kapustę, aby nie powodowała wzdęć? Wystarczy prosty trick
Domowy syrop z miodu, pomarańczy i goździków. Idealny na zimowe chłody
Czy neo-angin działa antyseptycznie i łagodzi ból gardła? - Reklama