Smakosze.pl
Restauracje zostaną otwarte w maju?

zorandimzr, Getty Images Pro

Kiedy otwarcie gastronomii?

26 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Adam Moskal

Udostępnij:

Według nieoficjalnych informacji portalu Business Insider, na początku maja, a dokładnie od 4, mają zostać znoszone obostrzenia, dzięki czemu restauracje i hotele będą mogły ponownie przyjmować gości. Portal poinformował, że w rygorze sanitarnym otwarte z

Restauracje od początku pandemii mają ogromne problemy, przez co mnóstwo biznesów musiało zostać zamkniętych. Właściciele nie mają wystarczających zysków ze sprzedaży jedzenia na wynos, dlatego nie są w stanie utrzymać się na trudnym rynku gastronomii. 

Lokale są obecnie zamknięte na stacjonarną pracę od 24 października - niektórzy przedsiębiorcy, którzy są w najgorszej sytuacji, decydują się nawet na otwieranie swoich knajp pomimo obostrzeń i ryzykują bardzo poważne konsekwencje prawne. W maju wszystko może się zmienić. 

Restauracje mają być otwarte od 4 maja

Business Insider dotarł do nieoficjalnych informacji dotyczących odmrażania gospodarki. Według nich Jarosław Gowin, minister rozwoju, miał przedstawić szczegółowy plan na spotkaniu z przedstawicielami Rady Przedsiębiorczości. Co ciekawe, znana jest konkretna data. 

Portal ustalił, że obecne obostrzenia dotyczące restauracji mają zostać częściowo zniesione zaraz po długim weekendzie 4 maja we wtorek. Od tego dnia lokale gastronomiczne mają mieć możliwość przyjmowania gości w swoich ogródkach na świeżym powietrzu. 

W najbliższą środę na posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, będą prowadzone rozmowy w tej sprawie. Tam zapadną ostateczne decyzje. I w zależności od ich ostatecznego kształtu, również dotyczącego tego terminarza, te decyzje zostaną w środę zaprezentowane - tłumaczy Michał Dworczyk szef KPRM w rozmowie z portalem next.gazeta.pl

Jeśli masz ochotę na więcej ciekawych informacji, sprawdź inne nasze materiały. Przeczytaj ten artykuł, w którym wyjawiamy, co należy dodać do kapusty, aby po jej jedzeniu nie mieć przykrych wzdęć. W tym tekście zdradzamy najbardziej kontrowersyjne dania z całego świata, które mimo wszystko uznawane są za prawdziwe delikatesy.

Źródło: LeventKonuk, Getty Images

Pogoda pozwala na otwarcie ogródków restauracyjnych

Obecnie, z uwagi na ciepłą i słoneczną pogodę w wielu krajach, podejmowane są decyzje o umożliwieniu działania restauracji w ich ogródkach. Jak tłumaczy prof. Miłosz Parczewski w rozmowie z radiem Zet, na zewnątrz dochodzi do znikomej liczby zakażeń.

Polacy po wielu miesiącach lockdownu i całkowitego braku swobody odwiedzania restauracji, z pewnością tęsknią do możliwości zjedzenia dania wraz ze znajomymi czy rodziną poza domem. Poza gastronomią, odmrażane mają zostać również hotele. 

W ich przypadku ma powrócić zasada 50 procent zajętych miejsc, a więc jedynie połowa miejsc noclegowych może być w danym momencie wykorzystana przez gości.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: pysznosci.pl; next.gazeta.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Podobne artykuły

Restauracje

Staruszek zapłacił krocie za obiad z rodziną

Czytaj więcej >

Restauracje

Nieprzyjemny incydent w McDonald's

Czytaj więcej >

Restauracje

Niesamowity pomysł restauracji na Kaszubach

Czytaj więcej >
Pizza nad morzem kosztuje krocie

Restauracje

Horrendalne ceny za pizzę nad morzem

Czytaj więcej >

Restauracje

Już za moment Polacy pożegnają kłopotliwe obostrzenie

Czytaj więcej >
Gofry warte małą fortunę

Restauracje

Najdroższy gofr nad Bałtykiem

Czytaj więcej >