Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Kiedy w 2024 roku wypada Tłusty Czwartek? To już naprawdę niedługo
Przemysław Bociąga
Przemysław Bociąga 07.01.2024 13:28

Kiedy w 2024 roku wypada Tłusty Czwartek? To już naprawdę niedługo

pączki na talerzu
Canva/mariashipakina

Choć czasem wydaje nam się, że karnawał będzie trwał w nieskończoność, tłusty czwartek czasem zaskakuje nas tym, jak szybko przychodzi. Tak właśnie jest w 2024 roku.

Tłusty czwartek

W wielkiej wojnie postu z karnawałem tłusty czwartek, razem z ostatkami, to dwie najważniejsze bitwy wygrane przez ten ostatni. Karnawał chcemy zakończyć z przytupem. Przygotowując się do postnych dni, chcemy nie tylko wytańczyć się na zapas, lecz także najeść niepostnych pyszności.

Dlatego w naszym kalendarzu przyjęły się dwa sprzyjające temu dni: ostatki, czyli przeddzień Środy Popielcowej, i właśnie tłusty czwartek – wypadający w ostatnim pełnym tygodniu karnawału.

faworki

Żadne frytki i pieczone ziemniaki. Teraz hitem są duffinki

Kiedy wypada tłusty czwartek

Tłusty czwartek potrafi nas zaskoczyć tym, jak wcześnie przychodzi. Jego data jest bowiem ruchoma. Początek ostatniego tygodnia karnawału, zakończonego Środą Popielcową, jest „świętem” ruchomym. Wypada zawsze 52 przed Wielkanocą i to właśnie do daty tego ważnego święta dostosowuje się cykl świąt kościelnych.

Wielkanoc zaś uzależniona jest od cyklu księżycowego. Od IV wieku, kiedy ustalono ten zwyczaj, obchodzi się ją w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca. W tym roku więc do stołu wielkanocnego katolicy zasiiądą już 31 marca. Kościoły posługujące się starym kalendarzem będą zaś na nią czekać aż do 5 maja.

Dla porównania: w przyszłym, 2025 roku wielkanoc wypadnie aż trzy tygodnie później – 20 kwietnia. Tego dnia zwolennicy obu kalendarzy – zachodniego i wschodniego – będą obchodzić ją razem.

Kiedy tłusty czwartek w 2024 roku

Dlatego też tegoroczny karnawał będzie krótszy niż mógłby być i bardzo wcześnie nastąpi tłusty czwartek. Wypadać on będzie już 8 lutego, tydzień wcześniej niż w 2023 roku i dwa tygodnie wcześniej niż w 2022.

Warto więc powoli zaczynać przygotowania do tego tradycją uświęconego obżarstwa. Póki można, zadbajmy o linię z tą dietetyczną zupą. Przygotowujmy też składniki na tradycyjne pączki.

pączki na tacy