Klasyczne, polskie kopytka - przepis krok po kroku
Historia kopytek, jest na stałe połączona z południową stroną Europy, a dokładniej z Włochami. To stamtąd pochodzi to danie, jednak nosi ono dźwięczną nazwę gnocchi. Te ziemniaczane kluseczki rozprzestrzeniły się po całym kontynencie i ich odpowiedniki możemy znaleźć min. na Słowacji – nazywane są tam haluszkami. W Polsce trafiły już do potraw kuchni tradycyjnej i uznawane są za nasze popisowe danie, obok pierogów i klusek śląskich. Swoją nazwę zawdzięczają swojej aparycji, gdyż skośnie cięte ciasto, przypomina małe kopytka świnki lub owcy.
Tradycyjny przepis na kopytka
Kopytka, to kluski ziemniaczane, więc ich bazą są potłuczone ziemniaki. Możesz użyć takich, które zostały Ci po wczorajszym obiedzie, lub ugotować świeże. Pamiętaj jednak, że aby przystąpić do przygotowywania ciasta, ziemniaki muszą być zupełnie zimne!
Aby przygotować pyszne, tradycyjne kopytka potrzebujesz:
- 1 kg ziemniaków- około szklankę mąki pszennej-1/3 szklanki mąki ziemniaczanej- 1 jajko- sól
Masa ziemniaczana, której używasz do zrobienia klusek powinna być zupełnie ostudzona oraz rozgnieciona tak, aby nie były wyczuwalne grudki. Jeśli zdecydujesz się, gotować ziemniaki specjalnie na kopytka, to warto użyć maszynki do mielenia. Do tak przygotowanej masy wpijasz jajko, dodajesz pół szklanki mąki pszennej oraz 1/3 szklanki mąki ziemniaczanej. Na tym etapie również solisz ciasto. Gołą dłonią zagniatasz masę – jeśli jest zbyt klejące, wykorzystaj resztę mąki pszennej. Ciasto powinno być dość zbite i bez problemu odchodzić od ręki.
Aby ulepić kluski, oderwij kawałek powstałej kulki i uformuj z niego długi, cienki pasek. Następnie delikatnie spłaszcz go wierzchem dłoni i ostrym nożem tnij ciasto pod skosem, tak aby powstały kluski w kształcie rombów. Staraj się, aby kopytka miały podobne kształty. Uważaj, żeby nie ciąć zbyt dużych kawałków – takie kopytka długo się gotują i często niszczą się podczas wyciągania z garnka. Mały rozmiar sprawia, że kopytka są zwięzłe, sprężyste i zbite. Gotuj je przez około 5 minut we wrzącej, osolonej wodzie. Gdy wypłyną na powierzchnię, oznacza to że są już gotowe.Delikatnie wyjmij kluski i pozostaw chwilę do wystygnięcia.
Kopytkowe wariacje
Kopytka, są wyśmienitą bazą dla różnych potraw. W zależności jakich dodatków zdecydujesz się użyć, możesz manewrować smakiem oraz szaleć z własnymi,kulinarnymi interpretacjami tej potrawy.
Smakują idealnie w towarzystwie roztopionego masła i skwarków. Są również wyśmienitym partnerem dla bułki tartej i różnego rodzaju sosów – od sosu grzybowego, przez gulaszowy, skończywszy na słodkim sosie malinowym. Właśnie tak! Kopytka również wspaniale smakują na słodko, wystarczy trochę cukru oraz jakiś wyrazisty, owocowy sos, aby z dania wytrawnego przeistoczyły się w sycący i słodki deser.
A co jeśli kochasz kuchnię awangardową, kolorową i wymykającą się konwenansom? Chyba mamy i na to rozwiązanie! Kopytka możesz zrobić… w różnych kolorach i smakach! Jesienną porą, gdy przychodzi czas na dynię, możesz śmiało ją ugotować, podusić i ulepić z niej pomarańczowe kluski.
Tak samo sprawa wygląda z marchewką. Jeśli chcesz uzyskać czerwony kolor kopytek, to polecamy zaprzyjaźnić się z burakiem, który oprócz wielu wartości odżywczych i witamin, jest posiadaczem pięknego, bordowego koloru. Możliwe jest też wykonanie klusek z dodatkiem szpinaku, jednak tym razem musisz bazować nadal na ziemniakach, a szpinak potraktować jako barwny dodatek do ciasta.
Te niepozorne kopytka, które często są kojarzone z pyszną, jednak już dobrze znaną, a przez to trochę nudną, potrawą, kryją w sobie wiele kulinarnych możliwości, które zaskoczą każdego, kogo nimi poczęstujesz. W wolnej chwili, możesz również poszaleć z formą kopytem. Warto wypróbować różne cięcia ciasta i wykorzystać np. widelec, aby zrobić na kluskach dziurki i wgłębienia.