Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Kompot z suszu to świąteczna klasyka, ale trzeba uważać na 1 rzecz. Inaczej będzie paskudnie gorzki
Przemysław Bociąga
Przemysław Bociąga 18.12.2024 19:02

Kompot z suszu to świąteczna klasyka, ale trzeba uważać na 1 rzecz. Inaczej będzie paskudnie gorzki

Kompot z suszu
Fot. Canva/peredniankina

Kompot z suszu owocowego to element Wigilii, na który czekamy równie niecierpliwie jak na zupę grzybową czy sałatkę jarzynową. Co stanowi o tym, że wyjdzie idealny? Są składniki, które naruszą jego balans.

Kompot z suszu na Wigilię

Właściwie trudno mówić o przepisie na kompot z suszu, a co dopiero o poprawnym przepisie. Chodzi tylko o to, by kilka garści suszonych owoców wrzucić do garnka, zalać zimną wodą i wygotować z nich maksimum smaku. Niektórzy przygotowują kompot właśnie tak – i z głowy.

Inni jednak dopieszczają swoją recepturę, zwłaszcza przyprawami i dodatkami spoza kanonu. Prócz suszonych jabłek, gruszek, śliwek i moreli znaleźć się tam mogą np. imbir, cytrusy czy przyprawy korzenne. Z tymi ostatnimi zwłaszcza należy uważać.

suszone owoce

Biedronka oszalała, znowu to zrobili. 1+1 gratis, ludzie ruszyli z kopyta na zakupy

Aby kompot nie był gorzki

Dodawanie przypraw zwanych korzennymi – tych, które stanowią o smaku pierników, to w zasadzie doskonały pomysł. To w końcu idealnie świąteczna kompozycja, a cynamon, kardamon czy goździki odnajdą się w kompocie równie dobrze jak w piernikach. Oczywiście pod warunkiem umiaru, inaczej kompot wyjdzie pełen goryczy.

Zwłaszcza goździki potrafią sprawić, że kompot wyjdzie gorzki. Te suszone kwiatostany są tak małe, że mamy odruch, by sypać je do napojów garściami. Zapominamy przy tym, jak bardzo są intensywne w smaku. Dlatego też na garnek kompotu przyjmijmy góra 4-5 goździków. A najlepiej dodatkowo wyjmijmy je po 20 minutach gotowania.

Co zamiast goździków w kompocie z suszu

Podobną zasadę warto zastosować w (zapewne o wiele rzadszych) przypadkach użycia kardamonu. Świetnie podbija on smak kompotu, ale raczej jedno ziarenko, a i to nie na długo. Imbir też jest świetnym dodatkiem, ale wyłącznie stosowany z umiarem.

Jeśli oczekujesz goryczki w kompocie, która doda mu głębi smaku, sięgnij za to na przykład po skórkę pomarańczową, cienko obraną bez albedo (czyli białej części). Mieszanina zawartych w niej smaków z pewnością doda kompotowi struktury. Zbyt goryczkowy kompot możemy oczywiście próbować ratować miodem – ale to już nie to samo.

Sprawdź też rady dotyczące dodatków do barszczu i przepis na niezwykłe śledzie.

kompot w dzbanku