Smakosze.pl
Projekt bez tytułu (88)

canva/deji

Koniec z plastikiem w sklepach spożywczych?

7 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Adam Moskal

Udostępnij:

Plastik jest obecny wszędzie - pakujemy w niego produkty, paczki, korzystamy z reklamówek czy przechowujemy w nim jedzenie. Od lipca tego roku zakazane będzie jednak wprowadzanie na rynek jednorazowych produktów z plastiku. Odpowiada za do nowa dyrektywa Unii Europejskiej Single Use Plastic.

Motorem napędowym do wytworzenia pierwszych tworzyw sztucznych, była chęć stworzenia substytutu dla  niektórych trudno dostępnych surowców pochodzenia zwierzęcego, zwłaszcza kości słoniowej. Z plastiku zaczęto produkować mnóstwo produktów codziennego użytku.

Z początku nikt nie przeczuwał, że materiał ten może okazać się szkodliwy - okazało się jednak, że cząsteczki plastiku szkodzą nie tylko środowisku wokół nas, lecz również ludziom, a szczególnie najmłodszym dzieciom.

Plastik wycofany z UE

Według WWF, selektywna zbiórka odpadów z tworzyw sztucznych nie pomaga w ograniczeniu jego ilości, przez co, pomimo największych starań państw i organizacji, plastik zanieczyszcza środowisko. Dlatego Unia Europejska postanowiła podjąć stanowcze kroki.

Zgodnie z unijnym prawem nie będziemy mogli używać jednorazowych naczyń, jednorazowych kubków, sztućców wyprodukowanych z tworzyw sztucznych. Zastąpią je inne materiały, bardziej przyjazne dla środowiska - powiedział dla agencji Newseria Biznes dr inż. Krystian Szczepański.

Projekt bez tytułu - 2021-06-07T130802.527

Prosty i naturalny sposób na ogromne zbiory ogórków

CZYTAJ DALEJAby dyrektywa obowiązywała również w Polsce, nasz kraj musi wprowadzić odpowiednie przepisy. Obecnie przepisy są jeszcze w trakcie przygotowywania, dlatego zakaz używania jednorazówek z plastiku może wejść w życiu później niż w lipcu.

Na naszej stronie można znaleźć wiele ciekawych wieści ze świata kulinariów. W tym artykule zdradzamy, co ma do powiedzenia o cenach nad polskim morzem znany youtuber. Ten tekst poświęcony został jajkom z chowu klatkowego, które już niedługo znikną z większości dużych sieci sklepów.

Plany na przyszłość

Zakaz jendorazówek to nie wszystko, co Unia Europejska planuje wprowadzić. Od 2025 roku, na terenie całej UE ma zostać wprowadzony także zakaz używania plastikowych butelek z zakrętkami luzem, oraz zwiększony zostanie poziom recyklingu.

Do 2023 roku opakowania plastikowe mają być wykonane minimum w 25 proc. z materiałów odzyskanych. Niestety to może oznaczać, że wiele produktów codziennego użytku podrożeje, z powodu większych kosztów produkcji, czy poszukiwania ekologicznych alternatyw.

Na rynku pojawia się coraz więcej produktów, które są wykonane z zamienników plastiku. Jednorazowe sztućce, tacki, kubeczki wyprodukowane z pozostałości po produkcji żywności, czy szczoteczki do zębów wykonane z bambusa - już niedługo może się okazać, że mieszkańcy Polski i całej UE będą mogli kupować tylko je.

Projekt bez tytułu - 2021-06-07T175037.016

Reklamówka w oceanie

Źródło: Memorystockphoto, Getty Images Pro


Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Zapraszamy na nasz Instagram

Adam Moskal

Redaktor portalu Smakosze.pl. Pasję do gotowania rozpalił w nim Makłowicz. Swoje życie postanowił poświęcić kulinariom i dziennikarstwu. Pracował na wielu stanowiskach gastronomicznych. Prywatnie fan muzyki folkowej oraz sportów rowerowych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Produkty

Dlaczego warto jadać rydze?

Czytaj więcej >

Produkty

Zaskakujące zdjęcie borowika

Czytaj więcej >

Produkty

GIS ostrzega przed jajkami z Biedronki

Czytaj więcej >

Produkty

Jak wykorzystać w kuchni maślaki ?

Czytaj więcej >

Produkty

Pilny komunikat GIS dla grzybiarzy

Czytaj więcej >

Produkty

Luksusowy sprzęt kuchenny w ofercie Lidla

Czytaj więcej >