Smakosze.pl
Projekt bez tytułu - 2021-07-07T145155.741

prohor08, Getty Images

Masowe kontrole urzędników na restauracje

7 Lipca 2021

Autor tekstu:

Adam Moskal

Udostępnij:

Lokale gastronomiczne nad morzem stały się w ostatnim czasie celem licznych kontroli Inspekcji Handlowej. Zgodnie z informacjami Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, służby odwiedziły bary, pizzerie, restauracje, zajazdy, karczmy i stacje paliw. Zeszłoroczny raport Inspekcji wykazał wiele nieścisłości, takich jak wydawanie zupełnie innych produktów niż zamówionych, czy oszukiwanie na ich wadze - dlatego z niecierpliwością czekamy na wyniki obecnego protokołu.

Nadmorskie bary i restauracje wręcz "pękają w szwach" od ilości klientów, chętnych na smażoną rybę z frytkami, schłodzone piwo czy szklankę zimnej coli. Duże upały i i zmęczenie wywołane zwiedzaniem skłaniają do odpoczynku przy talerzu czegoś smacznego.

Okazuje się jednak, jak pokazał raport Inspekcji Handlowej z zeszłego roku, że nie każdy właściciel gastronomii jest uczciwy wobec swoich gości. Dlatego Urzędnicy zrobili nalot na miejscowości turystyczne, w których tego typu przybytków jest najwięcej.

Dalsza część tekstu znajduje się poniżej:

Kontrole lokali gastronomicznych w miejscowościach chętnie odwiedzanych przez turystów

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przekazał dziennikarzom, że mnóstwo inspektorów odwiedziło w niedawnym czasie pizzerie, restauracje, zajazdy, karczmy, stacje paliw i bary, które najczęściej wybierane są przez turystów.

Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców wyjawił w programie "Money. To się liczy", że UOKiK nie dostarczył mu żadnych wieści, na temat zaplanowanych kontroli. Abramowicz dodał jednak, że urząd ma prawo do tego typu odwiedzin.

Placki w niecodziennej odsłonie

Lekkie i zdrowe placki pomidorowe - lepsze niż ziemniaczane

CZYTAJ DALEJ

Rzecznik powiedział również, że w przypadku "kontroli na skróty" jest gotów włączyć się do postępowania i stanąć w obronie przedsiębiorców. Tego typu sytuacje miały już miejsce wcześniej w klubach fitness. W najbliższy piątek ma odbyć się konferencja prasowa, na której podane zostaną dane dotyczące powyższej kontroli.

Raport sprzed roku ujawnił wiele nieścisłości

Urzędnicy odkryli, że restauratorzy stosują całkiem sporo praktyk, mających na celu oszukanie klientów. W niemal 87 proc. lokali wystąpiły nieprawidłowości, takie jak za małe porcje, złe oznakowanie czy oszukiwanie na rodzaju mięsa, ryby i serów.

Najczęstszym sposobem na oszukanie klienta jest podanie przez lokal innego rodzaju produktu, niż zamówiony został przez konsumenta. W taki sposób zamiast soli restauracja przygotowuje, chociażby tańszą i gorszą jakościowo limandę żółtopłetwą.

Brakuje ci przepysznych i łatwych przepisów? Zajrzyj do innych naszych tekstów, w których zdradzamy tajniki wielu receptur. W tym artykule opisujemy najlepszy i najprostszy sposób na soczyste kotlety mielone. Ten tekst poświęcony został ogórkom konserwowym - tak prostej receptury nie znajdziesz nigdzie indziej.

Inną metodą są za małe porcje - goście gastronomii nie są w stanie zważyć wagi dania, a niewielkie kilkunastogramowe różnice są niezauważalne gołym okiem. Podczas piątkowej konferencji okaże się, czy restauratorzy dalej z taką intensywnością wprowadzają w błąd swoich klientów.

Projekt bez tytułu - 2021-07-07T121706.561

Źródło: mari_art, Getty Images

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: money.pl; podroze.se.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Adam MoskalAutor

Redaktor serwisu Smakosze. Profesjonalnie kulinariami zajmuję się ponad półtora roku, lecz gotowaniem i pisaniem o jedzeniu interesuję się już od dzieciństwa. W swoich tekstach staram się zawrzeć najważniejsze informacje, które pozwalają ugotować przepyszne potrawy nawet laikom. To w kuchni zdobywam największe doświadczenie, tworząc dania z całego świata — od indyjskiego butter chicken, po polską pieczoną kaczkę z jabłkami. Wolny czas poświęcam na pływanie kajakiem po polskich jeziorach oraz odwiedzanie kolejnych ciekawych restauracji. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Ile zarabiają w gastronomii?

Restauracje

Ile można zarobić w gastronomii?

Czytaj więcej >

Restauracje

Zapadła decyzja ws. restauracji, która otworzyła się w trakcie lockdownu

Czytaj więcej >
Restauracje nie chcą ich sprzedawać

Restauracje

Kelnerzy nie chcą ich sprzedawać. Absurd w polskich restauracjach

Czytaj więcej >
Polacy w restauracji

Restauracje

Największe grzechy Polaków w restauracjach

Czytaj więcej >
Okropne zachowanie kelnera

Restauracje

Okrutne zachowania kelnera w restauracji

Czytaj więcej >
Nastolatek nie spodziewał się ataku

Restauracje

Nagły atak ptaka na jedzącego nastolatka

Czytaj więcej >