Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Masz klejący okap w kuchni? Sięgnij po popularny napój, a łatwo pozbędziesz się problemu
Katarzyna Rachańska
Katarzyna Rachańska 31.07.2023 22:07

Masz klejący okap w kuchni? Sięgnij po popularny napój, a łatwo pozbędziesz się problemu

czyszczenie okapu
Canva/KrimKate

Czyszczenie okapu kuchennego bywa wyzwaniem, ale jest potrzebne, jeśli chcemy, by działał on bez zarzutu i wyglądał estetycznie. Ten sprzęt jest bardzo przydatny w kuchni, bo pochłania niechciane zapachy. Co zrobić, by okap lśnił i jak się pozbyć z niego klejącego tłuszczu? Sięgnij po ten popularny napój, a efekt Cię zaskoczy.

Okap, czyli ratunek przed niechcianymi zapachami

Okap kuchenny uratuje nasze mieszkanie przed zapachami, które z kuchni roznoszą się po całym domu. Nie zawsze są to przyjemne aromaty, czasem coś się przypali lub pachnie zbyt intensywnie. Zapach smażonej ryby, tłuszczu, czy przygotowywania innych zbyt intensywnie pachnących dań może uprzykrzyć życie. Jednak od tego właśnie jest okap, by pochłaniał niechciane wonie.

Jednak okap łatwo zatyka się i brudzi. Tłuszcz go oblepia i sprawia, że ten użyteczny sprzęt nie działa tak, jak powinien, a przy tym wygląda niechlujnie. Przynajmniej raz na kilka miesięcy powinniśmy wyczyścić wewnętrzną i zewnętrzną część okapu. Obklejony okap zatyka się i pobiera dużo prądu. W jaki sposób go wyczyścić? Użyj do tego popularnej coli.

Ten sposób obierania pomidorów ze skórki jest prostszy niż inne. Obędzie się bez wrzątku

Czyszczenie okapu przy użyciu popularnego napoju

Napój typu cola jest świetnym środkiem do czyszczenia. Rozpuści każdy tłuszcz, również ten uporczywy znajdujący się na okapie kuchennym. Popularny napój zawiera kwas fosforowy, który rozpuszcza brud. Warto Coca-Colę przelać do butelki ze spryskiwaczem i potraktować nim brudną i klejącą powierzchnię. Efekt będzie zdumiewający.

Gdy do tego napoju dodacie kwasku cytrynowego lub soku z cytryny, efekt będzie jeszcze lepszy. Brud zostanie usunięty dokładniej i sprawniej. Powierzchnia się rozjaśni i będzie lśniła. Zaraz po użyciu coli należy umyć czyszczoną powierzchnię okapu wodą. Wszystko dlatego, że popularny napój zawiera dużo cukru. 

Czym jeszcze możemy wyczyścić kuchenny okap?

Do czyszczenia kuchennego okapu można też użyć oleju. Pamiętajmy, że tłuszcz rozpuszcza tłuszcz. Dlatego sięgnijmy po olej, na którym smażymy kotlety i polejmy nim gąbkę. Gładką stroną przetrzyjmy okap i kratkę. 

Po kilku minutach szorstką stroną wyszoruj okap. Następnie użyjcie odtłuszczacza kuchennego lub wody z płynem do mycia naczyń. Innym sposobem jest przygotowania pasty z sody oczyszczonej i wrzącej wody. Po 20 minutach należy zmyć pastę i okap będzie lśnił, jak nigdy wcześniej. Pisaliśmy o tym, jak czyścić grilla.  Radziliśmy też, jak wyczyścić przypalony garnek. 

Canva/margostock
Canva/margostock

Źródło: przyslijprzepis.pl, brw.pl