Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Kuchnia Smakoszy > Nadużywamy jej w kuchni, a powoduje poważne choroby. Światowa Organizacja Zdrowia wydała apel w sprawie soli
Katarzyna Rachańska
Katarzyna Rachańska 17.05.2024 14:59

Nadużywamy jej w kuchni, a powoduje poważne choroby. Światowa Organizacja Zdrowia wydała apel w sprawie soli

sól
Fot. Shutterstock/frantic00

Tego produktu codziennie używamy w kuchni. Trudno sobie wyobrazić bez niego gotowanie. Jednak co za dużo, to niezdrowo. Dlatego warto zachować umiar, o co apeluje Światowa Organizacja Zdrowia.

Nie sól tyle!

Sól codziennie trafia do naszych potraw. Dodajemy ją podczas przyrządzania posiłków, ale też zjadamy w artykułach spożywczych, które kupujemy. W naszej diecie soli jest stanowczo zbyt dużo. Nadmiar soli w diecie wywołuje liczne problemy ze zdrowie. Osobom, które nadużywają tego produktu, grozi nadciśnienie i choroby sercowo-naczyniowe.

Skutki bywają opłakane. Dlatego Światowa Organizacja Zdrowia apeluje o ograniczenie soli w diecie. Takie działanie ma poprawić wykrywalność nadciśnienia, a tym samym chronić zdrowie ludzi. W tej sprawie głos zabrał dr Hans Henri P. Kluge, dyrektor regionalny WHO na Europę. Za portalem rynekzdrowia.pl cytujemy:

Wdrożenie ukierunkowanych polityk, mających na celu zmniejszenie spożycia soli o 25%, mogłoby do 2030 roku uratować życie około 900 tysięcy osób z powodu chorób układu krążenia

sól
Fot. Canva/igoriss
Dlaczego jajka w sklepach stoją na półkach, a w domu wkładamy je do lodówki? Ten fakt może zaskoczyć

Tylko jedna łyżeczka soli dziennie

WHO zaleca, by dziennie spożywać tylko łyżeczkę soli. Jednak w praktyce zjadamy jej o wiele więcej. Światowa Organizacja Zdrowia w opublikowanym raporcie wskazuje produkty, w których soli jest najwięcej. To one sprawiają, że Europejczycy chorują na nadciśnienie i choroby układu krążenia:

Często głównymi winowajcami są produkty uliczne i żywność przetworzona

Dlatego unikajmy fast foodów, tłustych potraw i żywności, która ma niewiele wspólnego z naturalnymi produktami. Niestety nadciśnienie często nie daje żadnych objawów. Gdy jest  niekontrolowane, to może prowadzić do zawałów i udarów. Konsekwencje bywają tragiczne. 

WHO apeluje, by ograniczyć spożycie soli, a producenci żywności informowali na etykietach, ile soli w danym produkcie się znajduje. Mają zostać wprowadzone limity soli w stołówkach i w sprzedawanej żywności

Lecz nadciśnienie i dbaj o siebie

Światowa organizacja zdrowia apeluje o to, by diagnozować nadciśnienie i prowadzić opiekę zespołową w warunkach podstawowej opieki zdrowotnej. WHO chce edukować, co ma wpłynąć na świadomość konsumentów. Warto pamiętać, że nadmiar soli wywołuje takie objawy, jak: 

  • obrzęki
  • nadmierne pragnienie
  • częstsze oddawanie moczu
  • wysokie ciśnienie krwi
  • problemy trawienne
  • częste bóle głowy
  • skurcze mięśni

Sól jest niezbędna naszemu organizmowi do funkcjonowania. Jednak jej nadmiar bywa też bardzo groźny. Dlatego używaj jednej łyżeczki soli dziennie, czytaj etykiety na produktach, unikaj przetworzonej żywności i fast foodów. Warto też zwykłą sól zastąpić solą himalajską i ziołami. Pisaliśmy o sekrecie figury i diety Anny Lewandowskiej. Podawaliśmy przepis na wiosenną mizerię. 

sól
Fot. Canva/Fertnig

Źródło: rynekzdrowia.pl, pharmasis.pl

Tagi: sól Dieta Danie