Smakosze.pl
Palce umarlaka

twitter.com/ddoniolvalcroze

Najbardziej niezwykły grzyb w polskich lasach

7 Lipca 2021

Autor tekstu:

Adam Moskal

Udostępnij:

Będąc na grzybobraniu, można się nieźle przestraszyć, widząc powyższego grzyba, który wyglądem przypomina ludzkie palce. Próchnilec maczugowaty jest niejadalny, dlatego nie warto go zbierać. Co więcej ma bardzo ważną rolę w środowisku naturalnym, rozkładając butwiejące drewno, z tego powodu zalecamy pozostawienie go na swoim miejscu.

Udając się do lasu w celu zbierania grzybów, trzeba zachować sporą ostrożność. W Polsce istnieje bowiem wiele gatunków, które są niejadalne, a w dziesiątkach przypadków wręcz trujące.

Mało który okaz jest jednak tak przerażający, co próchnilec maczugowaty - ludzie widząc go nierzadko panikują, myśląc, że znaleźli wystające z ziemi palce człowieka. Na szczęście prawda jest zupełnie inna.

Dalsza część tekstu znajduje się poniżej:

Czym są "palce nieboszczyka"?

Próchnilec maczugowaty jest saprotrofem, czyli żywi się martwymi organizmami. Najczęściej spotkać go można na gnijącym drewnie, gdyż właśnie na nim żerują "palce nieboszczyka".

Jego wysokość sięga maksymalnie około 8 cm, a średnica pojedynczego "palca" może niekiedy uzyskać nawet 3 cm. Dzięki jego sporym rozmiarom ciężko nie zauważyć go, gdy przyglądamy się leśnej ściółce.

Placki w niecodziennej odsłonie

Lekkie i zdrowe placki pomidorowe - lepsze niż ziemniaczane

CZYTAJ DALEJ

Owocniki próchnilca mają biały, korkowaty i twardy miąższ, a końcówki na górze kończą się jaśniejszym kolorem, który może przypominać paznokcie. Tekstura grzyba jest ziarenkowata, a późniejszych etapach zmienia się w pomarszczoną i całkowicie czarną.

Czy grzyb ten jest trujący?

Próchnilec nie jest jadalny dla człowieka, lecz nie jest to jedyny powód, dla którego warto pozostawić go w spokoju. Dzięki temu, że żywi się on butwiejącym drewnem, oczyszcza las z gnijących resztek.

Niekiedy można mieć wrażenie, że "palce nieboszczyka" wyrastają bezpośrednio z ziemi. W praktyce jednak rosną w takiej sytuacji na drewnie zagrzebanym odrobinę w ziemi, stąd wynika owe złudzenie.

Brakuje ci przepysznych i łatwych przepisów? Zajrzyj do innych naszych tekstów, w których zdradzamy tajniki wielu receptur. W tym artykule opisujemy najlepszy i najprostszy sposób na soczyste kotlety mielone. Ten tekst poświęcony został ogórkom konserwowym - tak prostej receptury nie znajdziesz nigdzie indziej.

Grzyb dalej jest niecodzienną ciekawostką, jednak odkryty został przez mykologa z RPA, Christiaana Hendrika Persoona w 1797 roku. Polska nazwa nadana została mu z kolei przez Barbarę Gumińską oraz Wojciecha Wojewodę, polskich biologów.

obraz 2021-07-07 155112

Źródło: twitter.com/ddoniolvalcroze

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: menway.interia.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Podobne artykuły

Produkty

GIS wycofuje partię sezamu łuskanego

Czytaj więcej >

Produkty

Turysta zniesmaczony grillowaniem na plaży

Czytaj więcej >
Arbuz arbuzowi nierówny

Produkty

Jak wybrać idealnego arbuza?

Czytaj więcej >
Biedronka będzie otwarta w niedziele?

Produkty

Czy Biedronka będzie otwarta w niedziele niehandlowe?

Czytaj więcej >

Produkty

Czy handel w niedzielę zostanie zaostrzony?

Czytaj więcej >
Napój przyczynił się do zmian skórnych

Produkty

Okropne konsekwencje po zamówieniu uwielbianego napoju

Czytaj więcej >