Smakosze.pl Porady Nawóz do ogórków z łupin po cebuli
Canva.com / Zbynek Pospisil / Melnikoff

Nawóz do ogórków z łupin po cebuli

8 maja 2021
Autor tekstu: Jakub Kossakowski

Smakowite ogórki niejednokrotnie przyprawiały nas o szybsze bicie serca. Zielone warzywa zajadamy w rozmaitych formach. Niektórzy dodają je do dań, a inni stawiają na kiszenie. Niezależnie od preferencji warto wiedzieć, jak zadbać o ogórki rosnące w ogródku.

Oprysk na ogórki, który potrafi zdziałać cuda

Bez wątpienia ogórki z własnej uprawy są wyjątkowym rarytasem, któremu bardzo ciężko się oprzeć. Ostatnio przedstawialiśmy niezawodny i szybki sposób na małosolną odsłonę tych warzyw . Dziś podzielimy się przepisem na oprysk na bazie łupin po cebuli.

Nie da się ukryć, że ogórki odgrywają istotną rolę w kulinariach. Wielu smakoszy decyduje się na ich samodzielne uprawianie w przydomowym ogródku lub na działce. Okazuje się, że za sprawą niezwykłej mikstury możemy spodziewać się bardziej urodzajnych zbiorów .

Niepozorne łupiny po cebuli są pełne wartościowych składników odżywczych, które pozytywnie wpływają na posadzone przez nas ogórki. Wystarczy spojrzeć na listę obecnych w nich minerałów, by przekonać się, że warto wykorzystać je w ogrodnictwie. Co znajdziemy w łupinach po cebuli?

  • wapń

  • potas

  • mangan

  • magnez

  • żelazo

  • miedź

  • selen

  • chrom

  • bor

  • miedź

Łupiny po cebuli pomagają w pozbyciu się bakterii, które mogą narazić nasze ogórki na choroby. Jednak to nie koniec zalet. Napar na bazie łupin uchroni ogórki przed mszycami oraz ćmami bukszpanowymi . Przygotowanie mikstury jest banalnie proste.

(Canva/ Luckykot)

Jak zrobić domowy oprysk na ogórki?

Potrzebne nam będą dwie garści łupin po cebuli oraz woda. Musimy również uzbroić się w odrobinę cierpliwości . Dziesięciolitrowy garnek napełniamy wodą. Należy ją zagotować. Kiedy już to następnie dodajemy do niej łupiny po cebuli.

Całość gotujemy przez około 15 minut. Po tym czasie garnek odstawiamy do wystygnięcia. Jeśli chcemy osiągnąć lepszy efekt, wówczas należy poczekać kilka dni . Wywar odcedzamy przy użyciu sitka. Przed użyciem warto go rozcieńczyć. Na jedno wiadro powinny przypadać 2 litry mikstury.

Tak przygotowany środek przelewamy do konewki lub opryskiwacza. Zazwyczaj wystarczy stosować środek co 5 dni w godzinach porannych . Jeśli naszym problemem, co ćmy, wówczas lepiej opryskiwać ogórki wieczorem. Warto poznać także inne sposoby na pielęgnację własnych sadzonek .

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: Planeta Polska; Parenting

Zapraszamy na nasz Instagram

Obserwuj nas w
autor
Jakub Kossakowski

Koordynator i wydawca portalu Smakosze.pl. Fascynują mnie szeroko pojęte kulinaria. Istnieje wiele możliwości połączeń smakowych, tym samym podczas kuchennych poczynań nie ma miejsca na nudę. Chętnie opracowuję swoje własne przepisy na smakołyki. 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy