Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Niezwykłe zastosowanie obierek z ogórka
Jakub Kossakowski
Jakub Kossakowski 16.06.2021 02:00

Niezwykłe zastosowanie obierek z ogórka

cucumbers-3534185 1920
Canva / Pascal Goetzinger

Ogórki często goszczą w naszych specjałach. Po przygotowywaniu frykasów takich jak mizeria przeważnie zostają nam obierki. Większość smakoszy wyrzuca je po prostu do kosza. Okazuje się, że można wykorzystać je w ogrodzie. Zapach obierek skutecznie odstrasza mrówki. Z pozostałości po ogórkach możemy również przygotować domowy ocet.

Nie da się ukryć, że ogórki odgrywają istotną rolę w kulinariach. Nietrudno natknąć się na smakoszy, którzy regularnie po nie sięgają. Jeśli często wyrzucasz obierki po ogórkach, lepiej wykorzystaj je w bardziej praktyczny sposób.

Dalsza część tekstu znajduje się poniżej:

Ogórki na szkodniki

Bez wątpienia ogórki są jednym z najpopularniejszych warzyw. Niedawno wspominaliśmy o tym, ile soli należy dodać do ich małosolnej odsłony. Dziś pod lupę weźmiemy obierki. Mało kto spodziewałby się, że nawet pozostałości po ogórkach mają tak ciekawe zastosowanie.

Obierki po ogórkach zazwyczaj traktujemy jako odpadek, z którego nie będziemy mieli żadnego pożytku. Prawda jest jednak o wiele bardziej zaskakująca. Skórka ogórków zawiera substancje szkodliwe dla mrówek. Już sam jej zapach odstrasza insekty.

Substancje o których mowa to kukurbitacyny. Związki te znajdują się w skórce ogórków. Dzięki niej warzywo jest chronione przed szkodnikami. Warto zauważyć, że to właśnie kukurbitacyny odpowiadają za gorzki smak ogórków, kiedy obieramy je z nieodpowiedniej strony.

Każdy, kto para się ogrodnictwem, doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak uciążliwe potrafią być mrówki. Wystarczy zebrać obierki po ogórkach i rozsypać je w pobliżu sadzonek. Wówczas insekty będą unikały styczności z pozostałościami po warzywach, a tym samym uchronimy swoje rośliny przed atakiem ze strony mrówek.

Jak ogórki przerobić na ocet?

Obierki po ogórkach mają zastosowanie także poza ogrodnictwem. Warto przygotować z nich domowy ocet, który dobrze sprawdza się jako dodatek do sałatek oraz może pomóc nam zadbać o wygląd cery. Co potrzebujemy do jego przyrządzenia?

Obierki po ogórkach
Obierki po ogórkach

(Canva / yebeka)

  • obierki z ogórków

  • woda

  • cukier

  • spory słoik

Na początku musimy wyparzyć słoik. Napełniamy go w 2/3 obierkami po ogórkach. Zalewamy je wodą z cukrem. Na 250 ml powinna przypadać jedna łyżka cukru. Słoik przykrywamy ściereczką i odstawiamy na trzy tygodnie.

Składniki codziennie mieszamy. Po tym czasie odcedzamy miksturę. Można ją traktować jako dodatek do dań oraz tonik do oczyszczania cery. Warto wiedzieć, jak sprawić, by zbiory ogórków były jeszcze bardziej obfite.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: Parenting; WP Kuchnia; Dom Pełen Pomysłów

Zapraszamy na nasz Instagram

Tagi: Ogórki Ocet