Pełna smaku krucha tarta z jabłkami, dokładka gwarantowana
Polskie jabłka to wymarzony partner dla wszystkich kruchych, półkruchych lub drożdżowych wypieków. Lekko kwaskowate o subtelnej słodkości. Twarde i jędrne nie rozpuszczają się podczas obróbki cieplnej. Doskonale trzymają smak i aromat. Soczyste, świeże i zdrowe o pięknym zapachu przywołującym na myśl obrazy kwitnących jabłoni i owocujących sadów.
Posiadając takie naturalne bogactwo jesteśmy wręcz zobowiązani czerpać z niego pełnymi garściami i piec tyle słodkich wypieków ile tylko jesteśmy w stanie. W myśl tej zasady zachęcamy Was do tworzenia kulinarnych pyszności. Warto odszukać swój ulubiony jabłeczny deser i wytrwale dążyć do jego udoskonalenia. Może mała tarteletka z jabłkowym nadzieniem? Lub pyszna szarlotka z budyniem i owocami? Dzisiaj chcemy zaprezentować Wam prosty przepis Ewy Wachowicz na wyśmienitą kruchą tartę.
Idealne kruche ciasto
Zanim przejdziemy do właściwego przepisu, zatrzymajmy się na chwilę i zastanówmy się jak stworzyć idealne kruche ciasto, które jest zdecydowanie jednym z najważniejszych, o ile nie najważniejszym składnikiem tarty z jabłkami.
Podstawowym i najczęściej występującym problemem z jakim borykają się wszyscy zwolennicy domowego, kruchego ciasta jest to, że wychodzi zbyt twarde. Co zatem zrobić, aby tego uniknąć? Ciasto twardnieje od zbyt dużej ilości mąki. Aby temu zapobiec starajmy się przestrzegać proporcji oraz unikać zbyt długiego wyrabiana, które będzie wymagało od nas dodawania kolejnych mącznych porcji. Warto także skorzystać z pomocy silikonowej stolnicy.
Kolejną przeszkodą jest uzasadniona obawa przed stworzeniem zakalca. Może do tego dojść, jeśli chcemy upiec tartę z owocami pełnymi soku, min. z wiśniami lub tartymi jabłkami. Efekt zakalca powstaje, gdy płyny z wypełnienia tarty przesączają się do ciasta i uniemożliwiają jego odpowiednie wypieczenie. W tym wypadku powinno pomóc posmarowanie podpieczonej warstwy ciasta białkiem lub posypanie jej niewielką ilością bułki tartej. Taki zabieg nie wpłynie na smak wypieku a uchroni nas przed zakalcową tragedią.
Natomiast jeśli chcemy uniknąć przykrej niespodzianki po otwarciu piekarnika, czyli spływającego i skurczonego ciasta, to warto pamiętać o tym, aby ściśle przestrzegać zaleceń o włożeniu kruchej masy do lodówki. Z racji tego, że jednym z podstawowych składników jest tłuszcz, należy przed włożeniem formy do piekarnika dobrze go rozgrzać do temperatury podanej w przepisie. Jeśli ciasto nie będzie dobrze schłodzone a piekarnik nie będzie dobrze nagrzany, to możemy z wielką prawdopodobnością oczekiwać tego, że masło zamiast się zapiec – się stopi a razem z nim nasze kruche ciasto. Warto wspomnieć, że krucha masa bardzo lubi pobyt w lodówce, w której może spędzić nawet do 5 dni przed upieczeniem oraz pobyt w zamrażalniku. Jeśli zrobimy więcej porcji na raz, z powodzeniem możemy część zamrozić i wykorzystać w późniejszym terminie.
Krucha tarta z jabłkami według przepisu Ewy Wachowicz
Do przyrządzenia tego pysznego deseru potrzebujesz:
-300g mąki- 2 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia- 200g mąki krupczatki- 1 kostka masła-1 szklanka cukru- 1 jajko-3 żółtka- 1 łyżka śmietany-1 łyżka cukru wanilinowego- kilka dojrzałych jabłek-cynamon
Przygotowanie zacznij od zagniecenia kruchego ciasta. Mąkę przesiej wraz z proszkiem do pieczenia na stolnicę. Dosyp do tego 200g maki krupczatki. Następnie wyciągnij masło z lodówki i wymieszaj razem z mąką za pomocą ostrego, dużego noża. Siekaj zimne masło i na bieżąco staraj się łączyć je z sypkimi produktami. Po wszystkim dodaj cukier oraz cukier wanilinowy. Zrób kopczyk i do powstałej dziury wbij jedno, całe jajko oraz trzy żółtka. Dodaj łyżkę śmietany. Wszystko ponownie posiekaj przy pomocy noża. Gdy składniki choć trochę się połączą, zacznij je zagniatać ręcznie. Pamiętaj, aby robić to szybko i sprawnie. Chcemy ograniczyć kontakt kruchego ciasta z ciepłem, nawet tym pochodzącym z naszych rąk. Masę podziel na dwie, nierówne części -2/3 oraz 1/3.
Większą część rozwałkuj i wyłóż nią formę do pieczenia tart. Wstaw do lodówki razem z blaszką. Mniejszą część zawiń w folię spożywczą i również wstaw do lodówki na minimum 30 minut.
W tym czasie obierz jabłka i pokrój je w grubą kostkę. Wymieszaj się z cynamonem. Możesz dodać także odrobinę cukru. Nadzienie nałóż na schłodzoną blachę z ciastem. Mniejszą część ciasta zetrzyj na tarce lub pokrusz w rękach i posyp nią wierzch tarty. Wstaw do piekarnika nagrzanego do 190 stopni i piecz przez około 60 minut. Po upływie tego połowy czasu przykryj wypiek folią aluminiową i wstaw na kolejne 30 minut.