Pierogi z czereśniami
Pierogi z czereśniami
Pierogi z czereśniami to kwintesencja lata. Delikatne ciasto otulające soczyste, słodkie owoce, całość polana lekką śmietanką lub polewą waniliową, poprószone cynamonem i cukrem. Smakują jak słoneczne, leniwe lipcowe popołudnie. Idealne na lekki obiad w upalne dni albo pożywny deser. Szczególnie przypasują najmłodszym domownikom.
Królowe czereśnie
Sezon na czereśnie trwa krótko, od czerwca do lipca, ale kiedy już jest, owoce te kupimy niemal na każdym targu czy ulicznym straganie. Okrągłe, lśniące i intensywnie czerwone kilogramami wysypują się ze sklepowych skrzynek i kuszą wyjątkowym smakiem i aromatem. Jedzone tak po prostu, w całości, świetnie orzeźwiają i sprawiają, że po każdym kolejnym owocu sięgamy po następny nie mogąc się oderwać. W zależności od odmiany mogą być bardziej słodkie lub kwaskowate. W sezonie korzystajmy i jedzmy je często. Uznawane są bowiem za jedne z najzdrowszych owoców. Zawierają dużo wody (prawie 80%!), witaminy z grupy B, C i E, sód, jod, potas i wiele innych cennych składników odżywczych. Dobrze wpływają na układ trawienny i krwionośny, wspomagają trzustkę, tarczycę i pracę nerek.
Nie każdy wie, że czereśnie mają też inną nazwę: ptasie wiśnie. Dlaczego? Nie tylko my uwielbiamy te owoce - wyjątkowo rozsmakowały się w nich również kruki i szpaki. Z tych, których nie pochłoną ptaki, możemy przygotować pyszne potrawy.
Pierogi z nadzieniem czereśniowym
Przepisów na wyjątkowe potrawy z czereśniami jest bardzo wiele. Owoce te perfekcyjnie nadają się na różne przetwory, dżemy, konfitury, kompoty, soki, nalewki, lody, nadzienie do ciast, mogą być użyte do sałatek i deserów, obłędnie smakują w towarzystwie czekolady, zapiekane pod kruszonką albo z bitą śmietaną. A próbowaliście kiedyś pierogów z czereśniami? Latem warto je zrobić chociaż raz.
Jak zrobić pierogi z czereśniami?
Najbardziej czasochłonną częścią przygotowania pierogów z czereśniami jest drylowanie owoców. Możemy zrobić to ręcznie lub przy użyciu drylownicy. Ten drugi sposób z pewnością jest szybszy i wygodniejszy.
Składniki:
Około pół kg czereśni
Starta skórka z 1/3 cytryny
Cynamon
2 łyżki cukru
Ciasto na pierogi: 350 g mąki pszennej, jajko, sól, 125 ml wody.
Czereśnie myjemy, osuszamy, usuwamy szypułki, przepoławiamy, wyjmujemy pestkę. Tak przygotowane owoce układamy w miseczce, posypujemy cukrem, cynamonem i skórką cytrynową, odstawiamy w chłodne miejsce na około 2 godziny. W tym czasie czereśnie zmiękną i puszczą sok.
Bierzemy się za zagniatanie ciasta na pierogi. Przesianą mąkę łączymy z jajkiem, wodą i szczyptą soli do uzyskania gładkiej masy. Ciasto przykrywamy ściereczką. Odrywamy fragmentami, wałkujemy, wykrywamy szklanką kółka. Do środka każdego wkładamy jedną – dwie wiśnie odsączone z soku. Sklejamy. Ulepione pierogi z czereśniami nie powinny za długo leżeć, bo puszczą sok i mogą się rozpaść. Gotowe pierogi wrzucamy na lekko osolony wrzątek, gotujemy około 3 minuty od momentu wypłynięcia na wierzch, odcedzamy na durszlaku lub wyławiamy łyżką cedzakową prosto na talerz.