Pierogi z mięsem - klasyczny przepis na uwielbiane danie
Ruskie, z kapustą i grzybami, z mięsem i na słodko. Pierogi lubi (chyba) każdy!
Pierogi to jedno z najbardziej popularnych dań polskiej kuchni. Wielu z nas kojarzą się ze świętami, ale prawda jest taka, że pierogi smakują najlepiej… zawsze. Dlaczego tak bardzo je uwielbiamy? Pewnie dlatego, że ich delikatne ciasto nadaje się do każdego rodzaju farszu. Pierogi możemy faszerować zarówno wytrawnie, jak i na słodko. Najpopularniejsze są pierogi z kapustą i grzybami oraz ruskie, a oprócz tego pierogi ze szpinakiem i fetą, pierogi z soczewicą, pierogi z serem, czy pierogi z nadzieniem owocowym: z truskawkami, jagodami lub malinami. Mięsożercy z pewnością przypadną do gustu pierogi z mięsem. Jesteś jednym z nich? Sprawdź nasz przepis na idealne pierogi z farszem wieprzowo-drobiowym.
Farsz wieprzowo-drobiowy do pierogów z mięsem: udane połączenie smaków
Jakie jest najlepsze mięso do pierogów? Najchętniej pierogi mięsne robimy z farszem wieprzowym. Prawda jest jednak taka, że do pierogów z mięsem z powodzeniem możemy użyć mięsa oraz warzyw, na których gotujemy rosół. Pierogi z samego mięsa wieprzowego, czyli zazwyczaj łopatki lub karkówki, mogą okazać się zbyt ciężkostrawne. Właśnie dlatego uważamy, że najlepsze mięso do pierogów powinno zawierać przynajmniej dwa rodzaje mięs: wieprzowe i drobiowe. Mięso drobiowe jest o wiele chudsze niż wieprzowina, więc idealnie dopełni smak naszego farszu na pierogi.
Przepis na pierogi z mięsem wieprzowym i drobiowym
Składniki
Ciasto na pierogi:
500 g mąki pszennej
250 ml gorącej wody
4 łyżki oleju
łyżeczka soli
Farsz wieprzowo-drobiowy:
500 g mięsa wieprzowego (łopatki wieprzowej lub karkówki)
500 g mięsa drobiowego (udka z kurczaka)
2 średnie marchewki
2 średnie pietruszki
2 cebule
ćwiartka kawałek selera
mały kawałek pora (biała część)
4 ząbki czosnku
2 liście laurowe
ziele angielskie
papryka słodka, majeranek
sól, pieprz
łyżka masła
Przygotowanie:
Na początku przygotuj mięsny farsz. W tym celu opłucz mięso i przełóż je do dużego garnka. Zalej niewielką ilością wody. Dodaj obrane marchewki, pietruszki, jedną cebulę, ćwiartkę selera, por i 4 ząbki czosnku. Do wywaru włóż jeszcze 2 liście laurowe i 4-5 ziarenek ziela angielskiego. Całość gotuj tak długo, aż wszystkie składniki nie będą surowe.Wyjmij z garnka liście laurowe i ziele angielskie. Odcedź wszystkie składniki i włóż do dużej miski. Poczekaj, aż ostygną. Potem zmiel składniki na farsz blenderem, aby powstała jednolita masa.Teraz pokrój w kosteczkę drugą cebulę i zeszklij ją na maśle. Dodaj ją do mięsa. Farsz dopraw solą, pieprzem, słodką papryką i majerankiem. Aby farsz nie był zbyt suchy, możesz go podlać paroma łyżkami wywaru, który został z gotowania. Jeśli farsz jest zbyt rzadki, dodaj odrobinę bułki tartej.Do dużej miski przesiej mąkę. Dolej 250 ml gorącej wody, 4 łyżki oleju i wsyp łyżeczkę soli. Zamieszaj wszystkie składniki łyżką, a gdy ciasto wystygnie, wyrabiaj je rękami. Możesz je również wyrobić mikserem. Wysyp mąką stolnicę lub blat. Wygniataj jeszcze przez około 5 minut. Potem zawiń ciasto w folię i odstaw na 30 minut.Po upływie tego czasu odwiń ciasto z folii i podziel na 3 części. Rozwałkuj cienko jeden z nich (na placek o grubości ok. 3 mm), obsypując w mąką stolnicę/blat w razie potrzeby. Za pomocą szklanki o małej średnicy wycinaj kółka. Każde z nich rozciągnij dodatkowo w dłoniach. Potem nałóż łyżką mięsny farsz, złóż na pół i sklejaj boki.Czynność powtórz przy pozostałych 2 częściach ciasta. Gotowe pierogi układaj na obsypanej mąką tacce lub talerzu. Przykryj te, które będą czekały na ugotowanie.W dużym garnku zagotuj osoloną wodę i gotuj pierogi partiami. Gdy wypłyną na powierzchnię, odlicz około 5 minut. Przygotuj miskę z zimną wodą i umieść w niej ugotowane pierogi. Opłucz je z wody na durszlaku i odłóż na talerz. Dzięki tej metodzie ciasto na pierogi się nie poskleja.