Pilny apel Sanepidu. Masz tę mąkę w domu, koniecznie wyrzuć
Sanepid zwraca się do konsumentów i ostrzega przed spożyciem mąki żytniej razowej. Produkt zanieczyszczony jest toksyną i wycofywany ze sprzedaży. Ponad tydzień temu Sanepid też ostrzegał przed mąką z toksynami. Jak się okazuje, te dwie sprawy mają wspólny mianownik.
Pozbądź się tej mąki
Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie publiczne, które dotyczy żywności. Stwierdzono przekroczenie dopuszczalnego poziomu ochratoksyny A w partii mąki żytniej razowej typu 720. W wyniku przeprowadzonych badań GIS podjął niezwłoczną decyzję o wycofaniu skażonego produktu ze sprzedaży.
Tym samym Główny Inspektorat Sanitarny zlecił przygotowanie oceny ryzyka przez ekspertów z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH- Państwowego Instytutu Badawczego, zgodnie z którą spożycie produktu o podanym numerze partii, może stwarzać ryzyko dla zdrowia konsumentów.
Taką marchewkę robię co roku na Andrzejki. Żaden z gości nie wychodzi głodny i proszą o przepisSkażona partia mąki razowej
Główny Inspektorat Sanitarny na stronie internetowej gov.pl opublikował szczegóły dotyczące produktu. W wydanym komunikacie znajdują się takie dane:
Produkt: Mąka żytnia razowa typu 720, masa netto 1 kg
Numer partii: 11.01.2025
Data minimalnej trwałości: 11.01.2025
Producent: Radix-Bis Sp. z o.o., ul. Gerberowa 22, 83-010 Rotmanka
Jak informuje GIS, producent zobowiązał się do poinformowania klientów o zaistniałej sytuacji i wycofania produktu. Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej monitorują ten proces. GIS przypomina, że nie należy spożywać zanieczyszczonej partii tego produktu.
Kolejne zanieczyszczenie toksynami
To kolejne zanieczyszczenie mąki razowej toksynami. GIS już 6 listopada wydał podobne ostrzeżenie o skażeniu partii produktu. Mąka również została wyprodukowana przez tę samą firmę. Wówczas informowana o skażeniu mąki żytniej razowej typu 2000, teraz typu 720. Toksyna, która prawdopodobnie znajduje się w mące to ochratoksyna A wytwarzana przez grzyby rodzaju Aspergillus i Penicillium.
Są one szkodliwe dla zdrowia człowieka. Namnażaniu toksyny sprzyja wilgoć i wysoka temperatura. Ta toksyna wywołuje nowotwory u ssaków, co potwierdziły przeprowadzone badania. Ochratoksyna atakuje neurony i wywołuje chorobę Alzcheimera i Parkinsona. Pisaliśmy o czekoladzie, które wkrótce może się stać produktem luksusowym. Polecaliśmy niezawodny sposób babci na to, by ciasto drożdżowe pięknie wyrosło.
Źródło: gov.pl