Przepis na tradycyjne kartacze
Smakowite kartacze są jedną z tych potraw, które potrafią przyprawić o szybsze bicie serca. Nie bez powodu tak łatwo natknąć się na smakoszy, którzy z miłą chęcią zajadaliby ten niecodzienny specjał. Przepis jest prostszy, niż mogłoby się wydawać.
Kartacze zachwycą domowników
Kartacze cieszą się największą popularnością w północno-wschodniej Polsce. Jednak nie jest to danie, które zachwyca wyłącznie rodzimych smakoszy. Na Litwie kartacze uznaje się wręcz za potrawę narodową.
Nie da się ukryć, że kartacze są nie lada gratką dla miłośników swojskich smaków. Ziemniaczane ciasto spowijające fantastyczny mięsny farsz potrafi na długo pozostać w pamięci. Kulinarny sukces zależy głównie od tego, jaki przepis wykorzystamy.
Jakiś czas temu przedstawialiśmy przepis na pierogi wiejskie z kaszą i twarogiem. Dziś podzielimy się przepisem na kultowe kartacze. Każdy powinien sobie z nim poradzić. Najpierw musimy zaopatrzyć się w niezbędne składniki.
2 kg surowych ziemniaków
1 kg ugotowanych ziemniaków
600 g mięsa mielonego
jajko
3 g soli
2 g pieprzu
2 cebule
15 ml oleju
odrobina cukru
(Canva / arfo)
Banalnie prosty przepis na kartacze
Kartacze nie powinny nikomu przysporzyć problemów. Zaczniemy od przygotowania mięsnego nadzienia. Posiekane cebule podsmażamy na patelni z dodatkiem odrobiny cukru. Kiedy się zeszkli, odstawiamy ją do wystygnięcia.
Cebulę dodajemy do mięsa mielonego. Całość doprawiamy solą oraz pieprzem. Po wymieszaniu nasz farsz będzie gotowy. Teraz przyszła pora na ciasto. Ugotowane ziemniaki mielimy w maszynce. Natomiast surowe ścieramy na tarce o małych oczkach.
Masa z surowych ziemniaków musi zostać odciśnięta z nadmiaru wody. Warto w tym celu użyć bawełnianej ściereczki. Po jakimś czasie z płynu powinna wytrącić się skrobia. Dodajemy ją do ugotowanych i surowych ziemniaków. Mieszamy je z jajkiem i solą. Powinniśmy uzyskać jednolite ciasto.
Z ciasta formujemy placuszki wielkości dłoni. Na ich środku umieszczamy farsz. Całość zawijamy tak, by uzyskać kartacze o długości około 12 cm. Umieszczamy je w osolonym wrzątku i gotujemy przez 20 minut. Najlepiej serwować je ze skwarkami i cebulą. Warto również sięgnąć po przepis na kultową zupę szczawiową.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Źródło: Kuchnia Krysi