Sernik z białą czekoladą – kremowe marzenie
Sernik – król ciast
Sernik ma wiele odsłon – z pianką z ubitych jajek na wierzchu, na zimno, na ciepło, z owocami, połączony z ciastem czekoladowym, podawany z lodami etc. Każdy zapewne ma swojego faworyta w tym „wyścigu”, ale nie ma co zamykać się na inne propozycje.
Czy na Twoim stole gościł już sernik z białą czekoladą? Nie jest to przepis wymagający wielkich umiejętności kulinarnych – nawet jeśli masz poczucie, że tego typu ciasto będzie dużym wyzwaniem, nie bój się go podjąć. Każdy krok jest naprawdę jasny, nie zabiera wiele czasu (poza pieczeniem i stygnięciem), a składniki bez problemu znajdziesz w większości sklepów. Dla efektu, który osiągniesz, warto spróbować!
Sernik z białą czekoladą - przepis
Składniki:
150 g ciasteczek maślanych
75 g masła
50 g zmielonych migdałów
800 g twarogu sernikowego
1/4 szklanki cukru
1 łyżeczka ekstraktu z wanilii
400 g białej czekolady
4 duże jajka
250 g kwaśnej śmietany 18%.
+ masło do posmarowania tortownicy
Przygotowanie spodu:
Pokruszone ciastka, roztopione (ale niegorące) masło i zmielone migdały umieszczamy w malakserze. Miksujemy aż do uzyskania jednolitej masy, która konsystencją może przypominać mokry piasek. Można też początkowo ciastka zblendować niemalże na pył i dodać do tego zmielone migdały (blendując na koniec razem). Następnie mieszamy po prostu z płynnym masłem – aż do uzyskania podobnego efektu jak to zostało opisane wyżej.
Tortownicę o średnicy 22-25 cm smarujemy w środku masłem – zarówno na spodzie, jak i po bokach. Przygotowaną masę rozkładamy równomiernie i przyklepujemy wierzchem łyżki lub dnem szklanki. Wstawiamy do lodówki na około 20-30 minut.
Przygotowanie masy:
W tym czasie przygotowujemy masę serową – zaczynamy od roztopienia czekolady w kąpieli wodnej. Umieszczamy ją w miseczce, którą następnie ustawiamy nad wrzącą wodą – unosząca się z niej para roztopi czekoladę. Gdy będzie już płynna, odstawiamy, by chwilę ostygła.
Następnie czekoladę miksujemy z serem, cukrem, śmietaną i ekstraktem z wanilii. Jajka najpierw ubijamy w oddzielnej misce i dopiero wtedy dodajemy do reszty masy. Całość miksujemy tylko do momentu połączenia się wszystkich składników – nie dłużej, ponieważ mogłoby to niepotrzebnie napowietrzyć nasz sernik.
Wyjmujemy tortownicę ze schłodzonym spodem z lodówki – owijamy ją szczelnie od zewnątrz folią aluminiową (zarówno po bokach, jak i od dołu).
Masę wylewamy na ciasteczkowy spód.
Sernik pieczemy w kąpieli wodnej, dlatego naszą tortownicę wstawiamy do większego naczynia żaroodpornego lub innej szczelnej tortownicy. Następnie wlewamy dookoła tortownicy z ciastem gorącą wodę – powinna sięgać mniej więcej do połowy jej boków.
Całość wstawiamy do piekarnika rozgranego do 170°C i pieczemy przez około 25 minut (nie używamy termoobiegu, a opcję pieczenia góra-dół). Następnie zmniejszamy temperaturę do około 14 °C i pieczemy przez kolejne 70 minut. Po tym czasie sprawdzamy patykiem do szaszłyków, czy ciasto jest w środku ścięte – jeśli nie, pozostawiamy je jeszcze na chwilę.
Po upieczeniu zostawiamy sernik w piekarniku na około 30-40 minut (pod koniec można lekko uchylić drzwiczki). Następnie wyciągamy nasze ciasto, wyjmujemy z wody i zostawiamy – ciągle w tortownicy – do całkowitego ostygnięcia.
Gdy sernik z białą czekoladą będzie ostudzony, wstawiamy go do lodówki na co najmniej kilka godzin, a najlepiej na całą noc. Po tym czasie „dojdzie do siebie” i będzie gotowy do skosztowania.
Sernik z białą czekoladą – dekoracja na medal
Niektórzy preferują sernik bez żadnych dodatków i jest to jak najbardziej w porządku. W końcu sam w sobie zdoła się w pełni „obronić”. Jak jednak możesz dodać mu jeszcze więcej atrakcyjności?
Jako ozdoby do ciast zawsze znakomicie sprawdzają się owoce – możesz ułożyć je na wierzchu, np. truskawki, maliny, porzeczki, borówki, ale też dodawać do każdego oddzielnego kawałka. Przepyszne będzie również dodanie domowych malin ze słoika, które zwykle przygotowujemy do zimowej herbaty. Z sernikiem zgrywają się idealnie!
Wierzch ciasta możesz też posypać podprażonymi płatkami migdałowymi – dzięki temu urozmaicisz teksturę ciasta, dodając mu chrupkości. Możesz na wierzchu ułożyć także wiórki czekolady – będą wyglądały efektownie!