Smakosze.pl
Skonfiskowano napój wysokoprocentowy

Canva Pro (catz2527, Getty Images)

Skonfiskowano partię napojów wysokoprocentowych

9 Maja 2021

Autor tekstu:

Dominika Mika

Udostępnij:

Ukraińskie służby skonfiskowały partię obejmującą 1,5 tys. butelek wódki Atomik. Alkohol wyprodukowany został z surowców spod Czarnobyla i miał trafić do Wielkiej Brytanii. Nie poddano powodów zarekwirowania produktów. Wytwórcy czekają na wyniki dochodzenia.

Jak podaje ukraińska redakcja BBC, alkohol został skonfiskowany już w marcu. Jak podaje producent napoju – butelki zostały wywiezione z ciężarówki w fabryce w Karpatach i przewiezione do kijowskiej prokuratury. 

Od tego czasu jej twórcy nadal czekają na rezultaty dochodzenia, choć podkreślają, że wciąż nie znają konkretnej przyczyny konfiskacji partii obejmującej 1500 butelek napoju.

Czym jest napój alkoholowy Atomik?

W 2019 roku ukraińska państwowa agencja, która zarządza strefą czarnobylską, przekazała opinii publicznej, że naukowcy z Wielkiej Brytanii opracowali eksperymentalny napój alkoholowy Atomik. Jak poinformowano, miał on być bezpieczny pod względem radioaktywnym.

Profesor Jim Smith z University of Portsmouth wyprodukował alkohol z pszenicy uprawianej w zamkniętej strefie wokół elektrowni oraz czarnobylskiej wody. Naukowiec podkreślał wtedy, że to napój ten to pierwszy na świecie alkohol, który dzięki sprzedaży, wesprze właśnie ludność mieszkającą w tym obszarze świata.

Według słów Jima Smitha do poszkodowanych w wyniku awarii miało trafiać aż 75% zysku ze sprzedaży napoju. Alkohol po raz pierwszy został zaprezentowany właśnie w 2019 roku w Wielkiej Brytani. 

Badania nad napojem wysokoprocentowym z Czarnobyla

Napój Atomik opracowano w ramach projektu finansowanego przez Radę ds. Badań nad Środowiskiem Naturalnym w Wielkiej Brytanii. Ponieważ na terenie strefy czarnobylskiej wciąż obowiązuje zakaz uprawy ziemi, naukowcy mieli za zadanie zbadać, czy część terenów będzie można ponownie wykorzystać do uprawy płodów rolnych.

Po analizie migracji radionuklidów z gruntu strefy wykluczenia do płodów rolnych, które wyrosły na tym terytorium, naukowcy orzekli, że w strefie można wyprodukować bezpieczny pod względem radiacyjnym produkt.

Źródło: Pixabay/ Henryk Niestrój

Dokładne badania ziaren do produkcji wódki wykazały, że radioaktywność zawartego w nich strontu-90 jest tylko nieco powyżej ukraińskiej normy, czyli 20 Bq/kg. Proces destylacji usuwa jednak  zanieczyszczenia, dlatego radioaktywność węgla-14 jest taka sam, jak w każdej innej wódce na świecie.

Obecnie opracowano nową recepturę napoju. Do trunku dodawane są jabłka z okolic miasteczka Narodycze, które leży niedaleko strefy wykluczenia. – Mamy nadzieję, że sprawa konfiskacji będzie rozwiązana i będziemy mogli kontynuować pracę, próbując pomóc ludziom, którzy ucierpieli w awarii w elektrowni - powiedział BBC Hennadij Łaptiew, jeden ze współzałożycieli firmy i były likwidator skutków awarii w Czarnobylu.

Choć w Polsce nie ma powodów do tego typu niepokojów, i u nas od czasu do czasu wycofywane są produkty. Niedawno wycofano partię popularnego napoju alkoholowego, gdyż znaleziono w niej odłamki szkła. Ostatnimi czasy Sanepid wycofał też partię jajek skażonych Salmonellą.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: Kopalnia Wiedzy, Polsat News

Zapraszamy na nasz Instagram

Dominika MikaAutor

Redaktorka portalu smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

czosnek

Produkty

Jak powinno się kroić czosnek?

Czytaj więcej >
ogórki kiszone

Produkty

Co oznacza biały nalot na ogórkach kiszonych?

Czytaj więcej >
bluszczyk kurdybanek

Produkty

Niezwykłe zalety bluszczyku kurdybanka

Czytaj więcej >

Produkty

Lidl promuje niemarnowanie żywności

Czytaj więcej >
miód

Produkty

Czy można jeść skrystalizowany miód?

Czytaj więcej >

Produkty

Zaskakujący filmik z rybą w piekarniku podbija Internet

Czytaj więcej >