Smakosze.pl
Smażenie wyjdzie lepiej z odpowiednim tłuszczem

Pixabay / LMpolepy

Na czym najlepiej smażyć potrawy?

6 Maja 2021

Autor tekstu:

Jakub Kossakowski

Udostępnij:

Smażenie jest jedną z najbardziej podstawowych form obróbki termicznej jedzenia. Smakosze, którzy dbają o zdrowie, często sięgają po olej kokosowy lub oliwę. Okazuje się, że znacznie lepiej sprawdza się masło klarowane.

Nie da się ukryć, że smażenie odgrywa istotną rolę w kulinariach. Wiele osób właśnie w ten sposób przyrządza swoje specjały. Niektórzy nie przywiązują większej wagi do rodzaju użytego tłuszczu. Warto to zmienić. Wszakże między innymi od tego zależy nasze zdrowie.

Tłuszcz, dzięki któremu smażenie nie będzie tak szkodliwe

Smażenie przeważnie nie kojarzy nam się z dobrym wpływem na nasz organizm. Dania poddane takiemu zabiegowi są dosyć tłuste. Jednak możemy zminimalizować ewentualne skutki uboczne, dzięki zastosowaniu odpowiednich produktów.

Kiedy w grę wchodzi smażenie, zazwyczaj sięga się po olej słonecznikowy lub rzepakowy. Właśnie te tłuszcze można najczęściej napotkać w sklepach podczas zakupów. Wybór jest o wiele większy i osoby dbające o swoje zdrowie powinny mieć go na uwadze.

Okazuje się, że olej lepiej zastąpić masłem klarowanym. Produkt pozwala na długie smażenie z uwagi na wysoką temperaturę dymienia. Zgodnie z informacjami opublikowanymi na portalu Kucharka w baletkach, sięga ona nawet 250 stopni Celsjusza.

Smażenie często gości w naszej rodzimej kuchni. Wystarczy spojrzeć, chociażby na swojskie smakołyki takie, jak kotlety schabowe. Niedawno przedstawialiśmy idealny przepis na ten specjał. Właśnie do takich frykasów dobrze sprawdza się masło klarowane. 

(Pixabay / Taken)

Smażenie rządzi się swoimi prawami

Masło klarowane to nie jedyny produkt, dzięki któremu smażenie będzie mniej szkodliwe. Jeśli zamierzamy przygotowywać w ten sposób specjały, które wymagają długiej obróbki termicznej, wówczas warto sięgnąć po olej kokosowy lub smalec. Są one tłuszczami nasyconymi. 

Niektóre smakołyki nie potrzebują długiego smażenia. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem jest olej ryżowy. Portal Kucharka w baletkach informuje, że jego temperatura dymienia wynosi 250 stopni Celsjusza. Możemy użyć go również do sałatek.

W zdrowej kuchni nie ma miejsca na smażenie kilkukrotnie na tym samym tłuszczu. Powinno się go również używać w niewielkich ilościach. Pamiętajmy także, że tłuszcze rafinowane znacznie lepiej znoszą podgrzewanie. 

Najlepiej całkowicie zrezygnować ze smażenia na tłuszczach wielonienasyconych. Należą do nich między innymi olej lniany oraz słonecznikowy. Wykorzystywanie ich może negatywnie odbić się na naszym zdrowiu. Warto również wiedzieć, jakiego błędu najlepiej unikać podczas smażenia mięsa mielonego.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: Kucharka w baletkach

Zapraszamy na nasz Instagram

Jakub KossakowskiAutor

Wydawca serwisu Smakosze. Już od najmłodszych lat fascynowały mnie szeroko pojęte kulinaria. Istnieje wiele możliwości różnorodnych połączeń smakowych, tym samym podczas kuchennych poczynań nie ma miejsca na nudę. Chętnie opracowuję swoje własne przepisy na smakołyki. W kuchni lubię eksperymentować, jednak wychodzę również z założenia, że warto kierować się sprawdzonymi sposobami, które niejednokrotnie wprawiały nasze kubki smakowe w stan ekstazy. Prywatnie preferuję proste oraz bezmięsne potrawy i jestem otwarty na rozmaite nowości. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

ogórki kiszone

Produkty

Idealnie chrupkie ogórki kiszone bez dodatku chrzanu. Zastąpisz go wyjątkowym składnikiem

Czytaj więcej >
mirabelka

Produkty

Intrygujący sposób na wykorzystanie liści mirabelki. Z drzewka wykorzystać można nie tylko owoce

Czytaj więcej >

Produkty

Czy arbuz jest owocem, czy warzywem? Odpowiedź może nieźle zaskoczyć

Czytaj więcej >
Przenigdy nie wyrzucaj liści rzodkiewki

Produkty

Przenigdy nie wyrzucaj liści rzodkiewki. Sporo zaoszczędzisz i zyskasz pyszne specjały

Czytaj więcej >
biała czekolada

Produkty

Czy biała czekolada może być nazywana "czekoladą"? Poznaliśmy odpowiedź na odwieczne pytanie

Czytaj więcej >
pomarańcze

Produkty

Jak wybrać w sklepie najlepsze pomarańcze? Wystarczy dokładnie przyjrzeć się ich skórce

Czytaj więcej >