Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Sprawdzona metoda na gotowanie jajek na twardo. Zawsze się udaje, skorupka nigdy nie pęka

Sprawdzona metoda na gotowanie jajek na twardo. Zawsze się udaje, skorupka nigdy nie pęka

Sprawdzona metoda na gotowanie jajek na twardo
canva/anouchka, Getty Images Signature

Idealnie ugotowane jajka na twardo skuszą niejednego smakosza. Ich przygotowanie wymaga jednak nieco wyczucia i cierpliwości. Znamy sposób, dzięki któremu skorupka nie pęknie, a żółtko pięknie się zetnie. Sprawdźcie koniecznie.

Jajka na twardo są jednym ze śniadaniowych klasyków. Będą smaczne zarówno w formie pasty, plasterków położonych na chlebie czy jako element lekkiej sałatki. Przygotowanie ich jednak nie jest wcale tak proste, jak mogłoby się wydawać. Zarówno zbyt krótkie, jak i zbyt długie przyrządzanie nie da nam pożądanych efektów.

Jak ugotować jajka na twardo?

Zbyt krótko gotowane jajka po prostu będą miały płynne żółtko. Nie każdemu to odpowiada, a dodatkowo taki stan sprawia, że produkt nie nada się do przyrządzania niektórych potraw. Jak długo zatem powinno się gotować kurzy specjał?

Czas przyrządzania zależy od wielkości jajek. Im mniejsze tym, szybciej będą ścięte w całości. Dla produktu klasy „S” odpowiednie będzie 7 minut mierzone od momentu, gdy woda w garnku zawrze. Średnie gotujemy o minutę dłużej, a duże przez 9 minut.

Jajka zawsze umieszczamy w garnku z chłodną wodą. Dzięki temu będą stopniowo nabierały temperatury i unikniemy pęknięcia skorupek, wywołanego przez gwałtowną zmianę temperatury specjału.

Maksymalny czas gotowania jajek na twardo to 10 minut

Tak długo przyrządzamy jednak jedynie jaja w rozmiarze XL, a więc te naprawdę duże. Nie powinno się tego czasu przekraczać. Zbyt długo podgrzewane jajka tracą bowiem większość wartości odżywczych, a wygląd żółtka traci na estetyce.

Jeżeli zależy nam, by przygotować produkt do podania w sałatce lub w formie pasty jest to niezwykle istotne. Suche żółtko o podejrzanym kolorze nie tylko zniechęci do sięgania po danie, ale też utrudni łączenie go z pozostałymi składnikami.

Na naszej stronie znajdziecie kilka pomysłów na podanie jaj. Ten artykuł zawiera niezawodną recepturę na faszerowany pieczarkami specjał. Z tego natomiast dowiecie się jak przyrządzić wyborną zupę szczawiową, która z jajkiem na twardo smakuje doskonale.

Jajka na twardo są idealne do sałatek
canva/fcafotodigital

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: ania-gotuje