Smakosze.pl
Sprawdzona metoda na gotowanie jajek na twardo

canva/anouchka, Getty Images Signature

Sprawdzona metoda na gotowanie jajek na twardo. Zawsze się udaje, skorupka nigdy nie pęka

19 Lipca 2022

Autor tekstu:

Emilia Maciejewska-Latosińska

Udostępnij:

Idealnie ugotowane jajka na twardo skuszą niejednego smakosza. Ich przygotowanie wymaga jednak nieco wyczucia i cierpliwości. Znamy sposób, dzięki któremu skorupka nie pęknie, a żółtko pięknie się zetnie. Sprawdźcie koniecznie.

Jajka na twardo są jednym ze śniadaniowych klasyków. Będą smaczne zarówno w formie pasty, plasterków położonych na chlebie czy jako element lekkiej sałatki. Przygotowanie ich jednak nie jest wcale tak proste, jak mogłoby się wydawać. Zarówno zbyt krótkie, jak i zbyt długie przyrządzanie nie da nam pożądanych efektów.

kotlety po francusku

Kotlety po francusku biją na głowę schabowe i mielone. Prosto i smacznie

CZYTAJ DALEJ

Jak ugotować jajka na twardo?

Zbyt krótko gotowane jajka po prostu będą miały płynne żółtko. Nie każdemu to odpowiada, a dodatkowo taki stan sprawia, że produkt nie nada się do przyrządzania niektórych potraw. Jak długo zatem powinno się gotować kurzy specjał?

Czas przyrządzania zależy od wielkości jajek. Im mniejsze tym, szybciej będą ścięte w całości. Dla produktu klasy „S” odpowiednie będzie 7 minut mierzone od momentu, gdy woda w garnku zawrze. Średnie gotujemy o minutę dłużej, a duże przez 9 minut.

Jajka zawsze umieszczamy w garnku z chłodną wodą. Dzięki temu będą stopniowo nabierały temperatury i unikniemy pęknięcia skorupek, wywołanego przez gwałtowną zmianę temperatury specjału.

Maksymalny czas gotowania jajek na twardo to 10 minut

Tak długo przyrządzamy jednak jedynie jaja w rozmiarze XL, a więc te naprawdę duże. Nie powinno się tego czasu przekraczać. Zbyt długo podgrzewane jajka tracą bowiem większość wartości odżywczych, a wygląd żółtka traci na estetyce.

Jeżeli zależy nam, by przygotować produkt do podania w sałatce lub w formie pasty jest to niezwykle istotne. Suche żółtko o podejrzanym kolorze nie tylko zniechęci do sięgania po danie, ale też utrudni łączenie go z pozostałymi składnikami.

Na naszej stronie znajdziecie kilka pomysłów na podanie jaj. Ten artykuł zawiera niezawodną recepturę na faszerowany pieczarkami specjał. Z tego natomiast dowiecie się jak przyrządzić wyborną zupę szczawiową, która z jajkiem na twardo smakuje doskonale.

Jajka na twardo są idealne do sałatek

canva/fcafotodigital

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: ania-gotuje

Emilia Maciejewska-Latosińska Autor

Redaktorka serwisu Smakosze.pl Lubię smacznie zjeść, a w kuchni cenię przede wszystkim możliwość eksperymentowania. Jestem weganką i na swoim przykładzie pokazuję, że dieta roślinna to zdecydowanie więcej niż surowe warzywa. W wolnym czasie ćwiczę balet — od lat fascynuje mnie jak łączy w sobie lekkość i siłę. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Porady

Czy można suszyć maślaki? Tak, ale jest ważny warunek

Czytaj więcej >

Porady

Które przyprawy dodaje się na początku, a które pod koniec gotowania? Poznaj zalecenia kucharzy

Czytaj więcej >
Gorzka kapusta kiszona - 1 trick

Porady

Kapusta kiszona wyszła gorzka? 1 trick i raz na zawsze zapomnisz o problemie

Czytaj więcej >

Porady

Jak należy gotować rosół? 1 szczegół zaskoczy nawet doświadczone kucharki

Czytaj więcej >
suszenie grzybów

Porady

Jak suszyć grzyby? Metoda babci nie ma sobie równych, jest lepsza niż piekarnik

Czytaj więcej >
Na jakim mięsie ugotować rosół?

Porady

Na jakim mięsie najlepiej ugotować rosół? Dotarliśmy do porady z 1930 roku

Czytaj więcej >