Strzelczyk włożył pomidory koktajlowe do słoika. Patent bije na głowę ogórki małosolne
Pomidory kisimy rzadziej niż ogórki, a jeszcze rzadziej przyrządzamy z nich małosolne. Ulubieniec polskich kucharzy i kucharek, Tomasz Strzelczyk postanowił to zmienić. Jego przepis jest prosty i daje pyszne efekty. Pomidorki wykorzystasz np. jako dodatek do grilla. Są wyśmienite!
Kiszone pomidory zamiast ogórków
Brzmi dość kontrowersyjnie, ale uwierzcie mi, one smakują obłędnie – zapowiada Tomasz Strzelczyk zachwalając swój przepis na małosolne pomidorki koktajlowe.
Ma pełną rację. Kiszenie pomidorów nie jest tak popularne jak wszędobylskie pakowanie ogórków w słoiki. Ale już na przykład w Ukrainie są one niezwykle popularne. Podobnie jest zresztą w południowo-wschodniej Polsce, co widać choćby w restauracjach nawiązujących do tradycji kulinarnych Łemkowszczyzny.
Choć więc kiszone pomidory są dość popularną przekąską, ich wersja małosolna to rzecz rzadziej spotykana. Strzelczyk na swoim kanale, Tomasz Strzelczyk ODDASZFARTUCHA na YouTube, przypomina więc przepis, którym z pewnością warto się zainteresować, bo takie pomidorki to wprost wymarzony dodatek do sałatek czy potraw z grilla. Zdjęcia oraz przepis wykorzystane w artykule pochodzą z ww. kanału znanego kucharza.
Moja siostra dodaje do dżemu z moreli nietypowy składnik. W życiu bym o nim nie pomyślał Mieszam z olejem i zanurzam w nim arbuza. Smakuje tak samo jak tuńczykMałosolne pomidory Strzelczyka
Strzelczyk przypomina też o ważnym składniku, po który rzadko sięgamy. Pomidory na czas marynowania zalewa wodą gazowaną. Woda taka ma bardziej kwaśny odczyn niż zwykła kranówka. Dodatkowo wydobywający się podczas kiszenia gaz zwiększa ciśnienie w słoiku. Ułatwia to penetrację pomidorów zalewą. Ważne tylko, by ostrożnie później otwierać słoik.
Składniki
- 2 kg pomidorków koktajlowych
- Dodatki do kiszenia: kwiaty kopru, liście winorośli lub porzeczki i wiśni, mały kawałek chrzanu
- 10 ząbków czosnku
- Garść pieprzu ziarnistego
- Sól do przetworów
- Woda gazowana
Strzelczyk przygotowuje małosolne pomidory
Pomidorki koktajlowe można pozostawić na gałązce. Po umyciu nakłuwamy każdy w 1-2 miejscach wykałaczką. Chrzan obieramy i kroimy w plasterki, a ząbki czosnku rozgniatamy lekko.
Do wyparzonego słoika wkładamy najpierw przyprawy: czosnek, chrzan, ziarnisty pieprz. Układamy dodatki – koper i po kilka liści. Następnie w słoiku układamy pomidorki, przekładając od czasu do czasu liśćmi i koprem.
W osobnym naczyniu mieszamy sól z wodą gazowaną w proporcji jednej czubatej łyżki soli na pół litra wody. Na ilość pomidorków podaną w przepisie potrzeba dużego słoika i ok. 3 l wody gazowanej.
Słoik zakręcamy i odstawiamy do lodówki. Pomidorki są gotowe po ok. dobie. Wytrzymają w lodówce przez jeszcze kilka dni. Oczywiście jeśli nie zostaną wcześniej zjedzone.
Wypróbuj też przepis na obiadową sałatkę na zimę i poznaj najlepszy sok do picia w upały.