Ta obiadowa sałatka na zimę od Strzelczyka jest hitem w moim domu. Robię więcej niż jedną partię
Wekowanie na zimę wielowarzywnych sałatek to dobrze znany, ale nie dość często stosowany sposób ułatwiania sobie życia i czynienia go bardziej smacznym. Tomasz Strzelczyk zaprezentował jeden z takich domowych przetworów. Dzięki niemu zimowy posiłek przywoła smakiem upalne lato.
Wekowana sałatka jarzynowa
My, Polacy, uwielbiamy wszelkiego rodzaju sałatki, sałateczki, słoiczki… – mówi Tomasz Strzelczyk i trudno się z nim nie zgodzić.
Sam fakt, że używamy wymiennie dwóch słów – sałatka i surówka – pokazuje, jak niezwykły mamy do nich stosunek. Strzelczyk pokazał więc przepis, dzięki któremu pożywne, pyszne, zdrowe i tanie sałatki można jeść nawet zimą.
Nie wahajmy się więc rozszerzać asortymentu naszych przetworów. Choć dziś wiele warzyw dostępne jest w sklepach przez cały rok, to właśnie te pakowane w słoiki w szczycie sezonu oferują najwięcej smaku i wartości odżywczych, a do tego najmniejszym finansowym kosztem.
Pokazała jak usunąć wszystkie pestki z arbuza. To prostsze niż może się wydawaćSałatka Strzelczyka
Tomasz Strzelczyk zaprezentował sałatkę na bazie buraków, ale z wieloma innymi gatunkami warzyw i passatą pomidorową. Warto nie tylko skorzystać z tego przepisu, lecz także zainspirować się nim przy tworzeniu własnych kompozycji. Wypełniona latem spiżarnia z przetworami to gwarancja różnorodności na zimowym stole.
Składniki
- 1,2 kg buraków
- 0,8 kg marchewki
- 0,7 l passaty pomidorowej
- 0,8 kg cebuli
- 2 papryki
- 3 duże pomidory
- Opcjonalnie: 1 papryka chili
- 5 ząbków czosnku
- 3 liście laurowe
- 60 ml octu
- 2 łyżki soli
- 200 ml oleju
- 2 łyżki cukru
- 2 łyżki słodkiej papryki
Przetwory na zimę – sałatka
Cebulę kroimy w pióra i wrzucamy do garnka lub dużego rondla. Zapalamy gaz (bez tłuszczu!) i dusimy, aż cebula będzie puszczała sok. W międzyczasie ścieramy na tarce o grubych okach obrane buraki.
Warzywa dodajemy do cebuli i dusimy. W tym czasie ścieramy dodatkowo obraną marchewkę. Dodajemy ją do garnka i dokładnie mieszamy. Warzywa dusimy do miękkości. Dodajemy pomidory i paprykę pokrojone w drobną kostkę, a także posiekane chili i czosnek. Całość dokładnie dusimy, by warzywa na pewno nie były surowe – inaczej będą kisnąć w słoikach.
Po kilku minutach duszenia wlewamy olej, ocet, wsypujemy cukier, sól, paprykę. Dodajemy liście laurowe, zalewamy passatą pomidorową i dokładnie mieszamy. Od tego momentu dusimy jeszcze przez ok. 20 minut.
Sałatkę przekładamy do wyparzonych słoików z dobrze dopasowanymi zakrętkami. Upewniamy się, że brzegi słoików są czyste, zakręcamy i ustawiamy do przestudzenia dnem do góry. Kiedy słoiki będą przestudzone, a wieczka wklęsłe, słoiki są gotowe, by trafić do spiżarni i czekać na zimę.
Wypróbuj też przepisy na niezwykłe pierogi z mięsem i pyszną sałatkę z ogórków.