Tajskie curry z ciecierzycą, dynią i szpinakiem
Danie może wydawać się niełatwe, ale żadne przeszkody nie powinny nam utrudnić posmakowania Tajlandii. - Nie zależnie od tego, jaki rodzaj kuchni wybierzesz, możesz stać się mistrzem sztuki kulinarnej, jeśli tylko będziesz tego chciał. Moim zdaniem każdy potrafi gotować - twierdzi Daria Ładocha w „W mojej tajskiej kuchni”. - Kuchnia tajska jest jedną z najprostszych na świecie i każdy, nawet jeśli nie odwiedził jeszcze Krainy Uśmiechu, z pewnością bez trudu przygotuje większość dań prezentowanych tu dań. I nie dlatego, że przywiozłam je dla Ciebie i spisałam w jednym miejscu, tylko dlatego że w kuchni tajskiej głównym doradcą podczas gotowania jest Twój własny smak. To on doradzi, których składników użyć i w jakich proporcjach - uważa „Mamałyga” i mistrzyni kucharska z Instytutu Sztuki Kulinarnej w Warszawie. Dla uściślenia - przepisu na tajskie curry z ciecierzycą, dynią i szpinakiem nie ma „W mojej tajskiej kuchni”.
Jak w przypadku każdego curry, kluczem do tego dania jest budowanie warstw smakowych. W tym curry zaczynamy od zrumienienia niektórych mielonych przypraw w gorącym oleju, aby wzmocnić indyjskie aromaty, a następnie dodajemy cebulę, czosnek i imbir. Zamiast dyni można użyć dowolnego innego przecieru lub zacieru z dyni. Kuchnia na pewno będzie pachnieć spektakularnie, a jedyne, co pozostanie, to dodanie trochę mleka koksowego i warzyw. Podajemy z ryżem i mamy danie kompletnie kompletne.
Tajskie curry z ciecierzycą, dynią i szpinakiem
Czas przygotowania 80 minut, porcja 400 kcal, 4 porcje
Składniki: 40 dag ciecierzycy, 40 dag g dyni, 2 czerwone cebule, garść szpinaku, łyżka czosnku, łyżka imbiru, pół łyżeczki ostrej papryki, pół łyżeczki kurkumy, 1/2 puszki mleka kokosowego, 1/2 szklanki bulionu, 1/2 ostrej papryczki, łyżka oleju, listki mięty i kolendry, sok z 1/2 limonki, sól.
Ryż z limonką i kolendrą: 1 i 1/2 szklanki białego ryżu długoziarnistego basmati, 2 łyżki oliwy, ząbek czosnku, 2 i 1/4 szklanki wody, łyżeczka soli, skórka z limonki, 3 łyżki soku z limonki, pęczek kolendry.
Wykonanie
Przygotowujemy ciecierzycę. Dzień wcześniej zalewamy wodą (ok. 10 cm wody ponad ciecierzycę) i moczymy przez noc. Do wody dodajemy szczyptę sody oczyszczonej, dzięki czemu ciecierzyca szybciej się ugotuje. Następnego dnia gotujemy ciecierzycę z dodatkiem szczypty soli. Doprowadzamy do wrzenia, przykrywamy, zmniejszamy ogień i gotujemy do miękkości przez ok. 1 i 1/2 godziny. Jeśli odparuje zbyt dużo wody - dolewamy.
Przygotowujemy ryż. Rozgrzewamy oliwę w średnim rondlu na średnim ogniu. Dodajemy surowy ryż i mieszamy. Podsmażamy (to sprawi, że ryż powinien być sypki), od czasu do czasu mieszając, aż ryż zacznie się rumienić. Rozgniatamy czosnek płaską częścią nożna i siekamy drobno. Dodajemy do ryżu czosnek i jeszcze minutę podgrzewamy.
Dodajemy wodę, sól, skórkę z limonki, a następnie gotujemy na wolnym ogniu. Doprowadzamy do wrzenia, a następnie przykrywamy i zmniejszamy ogień do małego. Gotujemy przez 15 minut, a następnie zdejmujemy z ognia i odstawiamy na 10 minut. Rozbijamy ryż widelcem, dodajemy sok z limonki i kolendrę. Ryż gotowy.
Zabieramy się z curry. Ciecierzycę odcedzamy, dynię obieramy i kroimy w kostkę. Obieramy cebule i kroimy w piórka, a następnie podsmażamy na oleju w dużym garnku. Dodajemy 2 łyżki mleka kokosowego, imbir i posiekany czosnek. Podsmażamy przez 2 minuty, ciągle mieszając.
Dodajemy pokrojoną w kostkę dynię, doprawiamy solą i smażymy kolejne 2-3 minuty, często mieszając. Dodajemy paprykę w proszku, kurkumę i cieciorkę. Wlewamy jeszcze 2 łyżki mleka i smażymy przez minutę.
Dodajemy resztę mleka kokosowego i doprowadzamy do wrzenia. Gotujemy przez ok. 15 minut, co chwilę mieszając. Stopniowo dolewamy bulion i gotujemy jeszcze chwilę, aż dynia będzie zupełnie miękka. Jeśli lubimy ostre dania, siekamy papryczkę chili (wycinamy pestki) i posypujemy nią curry. Dodajemy listki kolendry i mięty. Na koniec dodajemy szpinak, mieszamy i zestawiamy z ognia. Skrapiamy sokiem z limonki i podajemy z ryżem.