Znane i lubiane kopytka są daniem kultowym. W gwarze poznańskiej zwie się je również szagówkami. To jeden z rodzajów potraw mącznych, do którego przygotowania wykorzystuje się głównie ugotowane i zmielone ziemniaki oraz mąkę i jajka.
Kopytka są popularnym i prostym w przygotowaniu dodatkiem obiadowym. Tradycyjnie przyrządza się go z ugotowanych ziemniaków, lecz istnieją też inne warianty. Z przepisu Anny Lewandowskiej zrobicie kopytka dyniowe. Są równie smaczne i satysfakcjonujące. Spróbujecie? Anna Lewandowska często zaskakuje nietypowy recepturami. Wystarczy wspomnieć jej mielone z burakiem czy placki ziemniaczane ze szpinakiem. Tym razem zdradzamy, jak celebrytka przygotowuje popularne kopytka. Zamiast ziemniaków wybiera dynię, co sprawia, że wyrób jest delikatnie słodki, jednocześnie pozostając sycącym.
Tradycyjne kopytka często wybierane są jako podstawowy dodatek do sosów czy dań mięsnych. Aby otrzymać doskonałe kopytka, konieczne jest zachowanie odpowiednich proporcji składników w cieście. Przyjmuje się, że na 1 kg ugotowanych kartofli dodaje się 2 szklanki mąki. W większości sklepów spożywczych można bez żadnych problemów kupić gotowe kopytka, które wystarczy usmażyć lub ugotować w wodzie. Domowa wersja jest jednak znacznie smaczniejsza, a dodatkowo dokładnie wiemy, co zostało do niej dodane. Struktura oraz sprężystość kopytek są, zaraz za smakiem, ich najważniejszymi cechami, dlatego tak istotne są proporcje składników. Nawet niewielki odchył na wadze może spowodować, że cała praca pójdzie na marne.
Duża część Polaków uwielbia kopytka i przy okazji przyznaje, że rzadko je przygotowuje, dlatego warto to zmienić, aby dalej kultywować tradycyjne gotowanie. Prezentujemy więc pyszną wersję z koperkiem, który aromatyzuje ciasto i nadaje mu ładnego wyglądu. Z poniższym przepisem każde kopytka będą idealne i cała rodzina będzie zachwycona, mogąc je zjeść. Kopytka wydają się na pierwszy rzut oka skomplikowaną potrawą, która potrzebuje całkiem dużo pracy i czasu do ugotowania. Na szczęście istnieją przepisy umożliwiające zrobienie ich banalnie prosto i bez większych oraz niepotrzebnych komplikacji. Oczywiście podstawą kopytek są ziemniaki, kup więc taki gatunek, który zawiera dużo skrobi. Dzięki temu nie będziesz musiał dosypywać zbyt dużo skrobi, a same kopytka otrzymają sprężystą teksturę. Nie ma w końcu nic gorszego niż rozpadające się pod najmniejszych naciskiem kopytka.
Kopytka są doskonałą potrawą z mąki i ziemniaków, która cudownie smakuje zarówno przyrządzona prosto z sosem, jak i w towarzystwie kotleta oraz surówki. W nowej wersji dodajemy kaszy manny, która nadaje kluseczkom niezwykłej delikatności. Przekonajcie się sami. Kasza może być składnikiem wielu smacznych dań np. gołąbków czy warzywnego pasztetu. Drobna pszenna kaszka manna będzie również doskonałym uzupełnieniem masy do kopytek. Kluseczki przyrządzone z jej dodatkiem będą rozpływać się w ustach i na długo pozostaną w waszej pamięci.
Przyzwyczailiśmy się, że kopytka zawsze robione są na podstawie ziemniaków, lecz Anna Lewandowska pokazała zupełnie nową recepturę. Poniżej pokazujemy przepis, w którym zamiast kartofli znajduje się kasza jaglana i mąka kukurydziana. Dietetyczka zaleca, aby podawać je z sosem z duszonych borowików, który nadaje całości niezwykłego, leśnego aromatu. Kopytka towarzyszą nam od wielu lat i w każdym domu podaje się je na swój sposób. Niektórzy preferują je z dodatkiem sosu mięsnego, inni polewają je po prostu roztopionym masłem i zajadają się kopytkami w czystej formie. Ania Lewandowska poszła o krok dalej i wymyśliła nowatorski przepis. Z uwagi na jej silną pro zdrowotną postawę i propagowanie zdrowego trybu życia, Lewandowska zajmuje się głównie kuchnią dietetyczną. Aby jedzenie nie było jednak nudne i pozbawione smaku, sportsmenka eksperymentuje z różnymi składnikami i dodatkami, które niekiedy tworzą tak pyszne potrawy, jak za ta receptury poniżej.
Któż z nas nie lubi kopytek? Miękkie i rozpływające się w ustach kluseczki bardzo dobrze smakują z wieloma sosami — zarówno tymi mięsnymi, jak i wegetariańskimi. Żaden jednak nie uratuje potrawy, jeśli kopytka wyjdą za twarde. Żeby tego uniknąć, wystarczy wykonać jeden prosty krok — kupić odpowiednie ziemniaki. Częstym błędem jest przyrządzanie kopytek z dowolnych ziemniaków. Wydawać by się mogło, że nic nie stoi na przeszkodzie, by użyć tych, które akurat mamy w spiżarce. Tymczasem przygotowaniu kopytek nie wszystkie odmiany się sprawdzą.
Klasyczne kopytka często są pierwszym wyborem, jako dodatek do mięsnego obiadu. Świetnie komponują się z długo gotowanym mięsem w sosie, czy zwykłym sosie grzybowym. Poniżej prezentujemy recepturę na tradycyjną wersję. Kopytka można oczywiście z łatwością kupić w sklepach z działem garmażeryjnym lub w jadłodajni na wynos - warto jednak pamiętać, że gotowe kopytka nie równają się domowym. Jeśli nie masz ochoty na jedzenie ich z sosem lub mięsem, z powodzeniem możesz podać je po prostu z solą i roztopionym masłem - wtedy można poczuć ich właściwy smak najlepiej. Pyszne są również z masłem, cynamonem oraz cukrem, jak na zdjęciu powyżej.
Kopytka tradycyjnie przygotowywane są z ziemniaków. Można jednak przyrządzić je, wykorzystując inne warzywa takie jak dynię czy bób. Anna Lewandowska podzieliła się pysznym przepisem, w którym użyła kaszy jaglanej.Kopytka i leniwe królują na polskich stołach. Zdradzaliśmy wam już przepis na ich tradycyjną wersję. Podpowiadaliśmy także jak przyrządzić pyszny sos grzybowy. Dziś wracamy do tego pysznego dania, prezentując wyjątkową recepturę łącząca te pyszne klasyki w odświeżonej wersji.
Ziemniaki z wody są u nas najpopularniejszym dodatkiem do obiadu. A wiecie co zrobić z ziemniaków, które zostały nam z poprzedniego dnia? Najprościej przerobić je na inny, bardzo smaczny dodatek do mięs i sosów, a mianowicie na kluski. Oto babciny przepis na kopytka.Kopytka swoją nazwę zawdzięczają kształtowi. Kroi się je bowiem na skos, dzięki czemu wyglądem przypominają końskie kopyta. Są proste w przygotowaniu i doskonale smakują, zwłaszcza podane z gulaszem. Jednak można je też serwować jako samodzielne danie, np. okraszone boczkiem i cebulą. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Kopytka to szybkie, ziemniaczane kluski. Można je podać do obiadu, ale też zjeść jako samodzielne danie. Proponujemy nieco odmienić ich smak, a przede wszystkim wygląd dodając do nich szpinak. Takie zielone kluski są bardzo apetyczne i smaczne.Do przygotowania kopytek można wykorzystać ziemniaki, które zostały z obiadu z poprzedniego dnia. Co prawda trudniej je przepuścić przez praskę, ale można to sobie ułatwić podgrzewając je w kuchence mikrofalowej. O wiele łatwiej zmiażdżyć ziemniaki, kiedy są jeszcze ciepłe.Jeśli zaś chodzi o szpinak oczywiście jest bardzo zdrowy. Niektórzy dodają do klusek rozmrożony, rozdrobniony szpinak. My jednak proponujemy użyć świeżego i przygotować go w specyficzny sposób. Dzięki temu kluski będą po prostu zielone. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Danie widoczne na zdjęciu to nic innego jak kultowe kopytka. Przeważnie przygotowuje się je z ziemniaków. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by wykorzystać kaszę gryczaną. Kopytka w takiej odsłonie są niskokaloryczne i zachwycają fantastycznym smakiem.Nie da się ukryć, że kopytka zajmują szczególne miejsce w naszej rodzimej kuchni. W każdym domu przyrządza się je odrobinę inaczej. Dziś sięgniemy po przepis na wyborne kopytka z kaszy gryczanej. Efekt powala na łopatki.Dalsza część artykułu znajduje się poniżej filmu:
Kopytka są prawdziwym smakiem z dzieciństwa - wielu z nas zajadało się nimi na okrągło i bez umiaru. Klasycznie podane kluski są pyszne, jednak udoskonalenie ich, o chociażby truskawki czy szpinak, z pewnością znajdzie swoich amatorów. Niezależnie czy preferujesz jeść je na słodko, czy na słono, z pewnością znajdziesz coś dla siebie. Kopytka w tradycyjnej wersji podaje się polane roztopionym masłem i skarmelizowaną cebulką - takie połączenie sprawdza się już od wielu lat. Dla tych, którym znudziło się takie danie, mamy doskonałe pomysły na urozmaicenie posiłku. Wystarczy podać je z nowymi dodatkami, a smak i jakość kopytek zmieni się nie do poznania. Dla wolących słodkie smaki zalecamy skorzystanie z truskawek. Po zmiksowaniu na mus można polać nim gorące kluski. Pysznie smakują również z sosem grzybowym, lub duszonym szpinakiem. Ograniczeniem jest jedynie twoja wyobraźnia. Dalsza część tekstu znajduje się poniżejNa naszej stronie można znaleźć wiele ciekawych wieści ze świata kulinariów. W tym artykule ostrzegamy przed niebezpieczeństwem, które grozi każdemu z nas podczas jedzenia potraw z grilla. Ten tekst poświęcony został niezwykłemu omletowi Roberta Makłowicza, który dodaje do niego świeże grzyby.