To mój ulubiony przepis na flaczki. Na tym mięsie wychodzą najlepiej, mało kto go używa
Wciąż obowiązkowe na weselach i innych nocnych imprezach, poza tym niestety flaczki znikają z naszych jadłospisów. A szkoda, bo to ciekawa i nietypowa polska zupa. Ten przepis, mamy nadzieję, pozwoli nieco ożywić tę tradycję kulinarną.
Nietypowe flaczki
Wykorzystanie mięsa w całości, włącznie z podrobami, wróciło do kulinarnej mody w ciągu ostatnich dwóch dekad. Zachwyciliśmy się niektórymi potrawami na nowo, inne dopiero podbijają nasze serca i żołądki. A skoro o żołądkach mowa – wróćmy do jednego z najbardziej znanych polskich dań z podrobów, flaczków.
Tradycyjne polskie flaki to zupa na bazie żołądków wołowych. Od lat jednak na polskich stołach króluje drób, sięgnijmy więc do flaczków drobiowych. Z tym przepisem łatwo przygotujemy pyszną zupę w oparciu właśnie o nie.
Dziś się zaczęło, Lidl poszedł na całość. Przez cały luty uwielbiane produkty dostaniesz za ułamek cenyGotujemy flaczki drobiowe
Zdjęcia do tego tekstu zaczerpnęliśmy z kanału kulinarnego Gotowanie na spontanie. Jego autor używa do zupy wegety zaznaczając, że chodzi o domową mieszankę przypraw, a nie o kupną. Wegeta jest jednak kontrowersyjnym wzmacniaczem smaku i każdy powinien zdecydować sam, czy dosypać łyżeczkę podczas gotowania, czy nie. Nasz przepis jej nie zawiera.
Składniki
- 1 kg żołądków drobiowych
- Warzywa rosołowe: kawałek selera, 20 cm pora, duża pietruszka i 3 marchewki, pokrojone
- Czosnek
- Surowa cebula
- Opalona cebula
- Ziele angielskie i liście laurowe
- 1 marchewka starta na tarce o grubych okach
- Łyżka koncentratu pomidorowego
- 2 łyżki majeranku
- 1 łyżka słodkiej i 1 ostrej papryki
- Łyżeczka imbiru
- Łyżeczka gałki muszkatołowej
- Łyżka mąki
- Sól, pieprz, w tym pieprz ziarnisty
Prygotowujemy flaczki z żołądków drobiowych
Flaczki dokładnie płuczemy, czyścimy i zalewamy zimną wodą w garnku. Gotujemy podobnie jak rosół, zdejmujemy szumy i dodajemy warzywa, liście laurowe, ziele angielskie i ziarnisty czarny pieprz. Pomijamy marchewkę startej na tarce. Powoli gotujemy.
Po kilku godzinach wyjmujemy warzywa i żołądki. Te ostatnie kroimy na wąskie paski. Podgrzewamy z powrotem wywar i wrzucamy startą marchewkę. Kiedy będzie miękka, dodajemy żołądki. Przyprawiamy czarnym pieprzem, słodką i ostrą papryką, imbirem, gałką muszkatołową i majerankiem. Dodajemy koncentrat pomidorowy.
Cebulę kroimy w bardzo drobną kostkę lub siekamy w blenderze. Wrzucamy ją na patelnię z rozgrzanym olejem. Kiedy się zeszkli, dodajemy łyżkę mąki i podsmażamy chwilę. Hartujemy kilkoma łyżkami wywaru, mieszamy i dodajemy do garnka z flaczkami. Dodajemy pokrojoną w plastry gotowaną marchewkę i gotujemy jeszcze przez chwilę.
Wypróbuj jeszcze przepisy na faszerowane kajzerki śniadaniowe i domowe drożdżówki.