Smakosze.pl Porady Tych ryb lepiej unikaj. Dietetyk ma im wiele do zarzucenia
Canva / JackF ; screen z filmu na kanale YouTube Dr Bartek Kulczyński

Tych ryb lepiej unikaj. Dietetyk ma im wiele do zarzucenia

6 lutego 2023
Autor tekstu: Aleksandra Proch

Ryby powszechnie uznawane są za niezwykle zdrowe i wartościowe jedzenie. Czy aby słusznie? Wyczerpującej odpowiedzi na to pytanie udzielił znany z YouTuba dietetyk. Wśród gatunków, które lepiej omijać szerokim łukiem znalazła się między innymi panga, tuńczyk oraz makrela.

Zalecana ilość spożywanych ryb to 2-3 porcje tygodniowo, po 100-150 g każda. Ich mięso jest źródłem lekkostrawnego i łatwo przyswajalnego białka. Nie wszystkie z nich jednak dostarczają do naszego organizmu wartościowych składników odżywczych. Dietetyk dr Bartek Kulczyński postanowił nieco przybliżyć ten temat.

W rybach mogą się kryć szkodliwe związki. Wśród nich należy wymienić metale ciężkie, jak choćby rtęć, ołów i arsen, a także dioksyny i szkodliwe PCB. Mimo, że większość dostępnych na rynku gatunków spełnia surowe normy odnośnie zawartości każdego z nich, są takie, które mogę je przekraczać.

Jakie ryby nie powinny trafiać na nasz stół według dietetyka?

Niechlubne pierwsze miejsce wśród niepolecanych gatunków ryb zajęła osławiona panga . Jej filet wciąż cieszy się popularnością ze względu na atrakcyjną cenę . Wiele osób chwali ją także z uwagi na brak charakterystycznego, rybiego aromatu . Co na to dietetyk?

Mięso z pangi zawiera niewielką ilość białka w porównaniu z innymi rybami . Nie znajdziemy z nim również cennych kwasów omega-3 ani witaminy D , a witamina B12 występuje w śladowych ilościach. Z drugiej strony istnieje duże ryzyko, że nasza panga zawierać będzie duże stężenie toksycznych substancji, między innymi ołowiu i rtęci . Chyba nikt nie życzy sobie takich "specjałów" w swoim jadłospisie .

Głównym problemem w przypadku pangi jest sposób oraz miejsce jej hodowli . Przeważająca ilość osobników pochodzi z rzeki Mekong w Wietnamie, której wody są poważnie zanieczyszczone . W takim środowisku trudno o produkt wysokiej jakości. Jeśli mimo wszystko masz ochotę na pangę, sprawdź dokładnie kraj jej pochodzenia .

Na czarnej liście dietetyka znalazły się też inne gatunki ryb . Niemałym zaskoczeniem okazał się tuńczyk, w tym tuńczyk wielkooki oraz żółtopłetwy . Jego mięso zawierać może wysokie stężenie szkodliwej metylortęci . W sklepie lepiej poprosić o inny rodzaj ryby.

Podobnymi parametrami co tuńczyk może pochwalić się powszechnie lubiana makrela . Mimo wysokiej zawartości korzystnych kwasów tłuszczowych omega, znajdziemy w w niej także sporo rtęci . Porcja od czasu do czasu poważnie nam nie zaszkodzi, zdrowiej jednak będzie zdecydować się na coś innego .

Dietetyk Dr Bartek Kulczyński wypunktował także ryby, które nieco rzadziej spotykamy w asortymencie sklepów . Są to: węgorz amerykański, troć wędrowna, miecznik, okoń, szczupak i rekin . Jeśli na którąś z nich natkniecie się na stoisku z rybami, pamiętajcie, ze ich spożywanie nie jest szczególnie wskazane . Zdecydowanie bardziej rozsądne będzie sięgnięcie po mniej ryzykowne gatunki .

Jakie ogólne zasady spożywania ryb zaleca dietetyk?

Sam wybór gatunku ryb to nie jedyne, czego warto mieć świadomość . Nie mniej ważne jest miejsce ich połowu . Podobnie jak w przypadku pangi, tak też przy innych rybach wybierajmy te hodowane w odpowiednich warunkach . Zdrowa i wartościowa ryba powinna żyć i rosnąć w czystym zbiorniku wodnym .

Dla niektórych może być zaskoczeniem fakt, że do najzdrowszych nie należą ryby złowione w Morzu Bałtyckim . Badania wykazały w nich nawet pięciokrotnie wyższe niż dopuszczalne stężenie niekorzystnych dla zdrowia związków PCB . Dietetyk zaznaczył, że taka ryba zjedzona raz na jakiś czas nie powinna poważnie zaszkodzić, jednak z całą pewnością zalecił umiar w jej spożywaniu .

W przypadku jedzenia ryb, podobnie jak przy niemal każdej innej grupie produktów, kluczowa jest różnorodność . Nie należy ograniczać się na jednym upatrzonym gatunku. Zamiast tego wybierzmy 2-3, które nam pasują . Będzie to z korzyścią dla naszego zdrowia .

Dietetyk zwrócił uwagę również na sposób przygotowania ryb do spożycia . Polecił usuwać z nich tłuste mięso z brzucha oraz ciemne znajdujące się na bokach zwierzęcia . Poza tym nie gotujmy ryby razem ze skórą i unikajmy smażenia . Taka metoda obróbki cieplnej sprzyja pozostaniu w mięsie szkodliwych składników .

Jeśli mamy do wyboru rybę świeżą i wędzoną, lepiej sięgać po ten pierwszy rodzaj . W takim produkcie znajduje się więcej składników odżywczych . Przy okazji ograniczamy również spożycie zbyt dużej ilości soli . Świeży filet wygrywa także z rybą konserwową .

Zdrowym i wartościowym posiłkiem będzie ryba pieczona z warzywami . Niezawodne sposoby na soczyste mięso z ryby pokazaliśmy w tym poradniku .

Canva / Fudio
Canva / Fudio

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: YouTube Dr Bartek Kulczyński

Obserwuj nas w
autor
Aleksandra Proch

Redaktorka portalu Smakosze.pl. Gotować lubiłam od najmłodszych lat, kiedy to z ochotą pomagałam mamie w kuchni. Nowe smaki chętnie odkrywam w czasie wakacyjnych wojaży. W wolnych chwilach zajmuję się muzyką oraz jeżdżę na rowerze górskim. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy