Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Produkty > Uwielbianych polskich grzybów może wkrótce zabraknąć. Z powodem trudno się pogodzić
Katarzyna Rachańska
Katarzyna Rachańska 04.09.2023 10:05

Uwielbianych polskich grzybów może wkrótce zabraknąć. Z powodem trudno się pogodzić

grzyby
Canva/Kamchatka

Schyłek lata i początek jesieni to wymarzony czas dla grzybiarzy. Wyruszają oni do lasów w poszukiwaniu najpiękniejszych okazów. Jednak pewnych lubianych w Polsce grzybów może niedługo zabraknąć. Wszystko przez zmiany klimatyczne, które mają wpływ na ekosystem. Naukowcy biją na alarm. 

Zmiany klimatyczne, czyli co z grzybami?

Grzybobranie to prawdziwa przyjemność podczas, której do naszych koszy trafiają prawdziwki, kozaki, podgrzybki, czy kurki. Grzyby mają szerokie zastosowanie w naszej kuchni. Kurki dodajemy do jajecznicy, maślaki marynujemy, a z prawdziwków, czy podgrzybków przyrządzamy aromatyczne sosy.

Wiele osób latem i jesienią wyrusza na grzybobranie. Jednak naukowcy biją na alarm. Chodzi o postępujące zmiany klimatyczne, które mają wpływ nie tylko na temperaturę i gwałtowne zjawiska atmosferyczne, ale też na występowanie grzybów. Z tych informacji nie będą cieszyć się niestety grzybiarze. 

grzyby
Canva/Ioana Colfescu
Głowiłam się, czemu w supermarketach nie trzyma się jajek w lodówkach. W końcu znajoma sprzedawczyni rozwiała moje wątpliwości

Czy grzybów może zabraknąć w lasach?

Okazuje się, że klimat, który się ociepla, zmienia strukturę lasów w Polsce. Aktualnie przeważają lasy sosnowe, ale zmiany klimatu sprawiają, że sosna, brzoza, świerk, czy modrzew będą czuły się w naszym klimacie coraz gorzej. Natomiast w klimacie, który ociepla się, będą optymalne warunki dla jodły, dębu, buka szypułkowego i bezszypułkowego. 

Taka sytuacja niestety będzie miała wpływ na występowanie grzybów. Te są zależne od drzew, bo otrzymują od drzew węglowodany. Natomiast grzyby dostarczają drzewom związki mineralne i wodę. Jeśli zabraknie w lasach niektórych drzew, to zabraknie grzybów, które rosną w ich bezpośrednim sąsiedztwie.

Czy prawdziwki znikną z polskich lasów?

Zbiory prawdziwków mogą zostać ograniczone z powodu szczególnego powiązania tego grzyba z borami iglastymi. Mniej sosen to też mniej kurek, podgrzybków, maślaków. Te grzyby są głównie związane z drzewami z rodziny sosnowatych. 

Marta Kujawska z Instytutu Dendrologii Polskiej Akademii Nauk powiedziała w rozmowie z portalem tvn24.pl:

W perspektywie najbliższych kilkudziesięciu lat grzybiarze będą zmuszeni sięgać po inne gatunki grzybów, z wiązane z gatunkami drzew, które zastąpią sosnę, na przykład borowika usiatkowanego, występującego pod bukami, grabami i dębami.

Pisaliśmy też o niecodziennym okazie znalezionym podczas grzybobrania. Informowaliśmy też o grzybiarzu, który zarezerwował kanie. 

grzyby
Canva/Animaflora

Źródło: tvn24.pl