Smakosze.pl
Projekt bez tytułu - 2021-07-07T115350.671

Yana Gayvoronskaya; Polina Strelkova, Getty Images Pro

W czasie upałów lepiej ich unikać

7 Lipca 2021

Autor tekstu:

Adam Moskal

Udostępnij:

W największe upały przy silnym słońcu należy unikać przygotowywania napojów i drinków z sokiem z limonki. Owoc zawiera psoralen, związek, który pod wpływem promieni UV ze słońca powoduje oparzenia na skórze. Jeśli musisz wyciskać ten cytrus, pamiętaj o dokładnym umyciu skóry pod bieżącą wodą z mydłem po skończonej pracy.

W czasie wielkiego gorąca uwielbiamy robić schłodzone napoje. Najczęściej w tym celu kupujemy duże ilości cytrusów, takich jak cytryna czy limonka - ich kwaśność w połączeniu z lodem doskonale orzeźwia i nawadnia.

Ostrzegamy jednak osoby, które zajmują się sporządzaniem napojów na świeżym powietrzu. W dzień taki jak dzisiaj, gdy na niebie praktycznie nie ma chmur, należy zachować szczególną ostrożność.

Dalsza część tekstu znajduje się poniżej:

Limonka może wywoływać oparzenia

W soku z limonki obecna jest substancja o nazwie psoralen, która stwarza ryzyko wywołania poparzeń. Jeśli po krojeniu cytrusa na świeżym powietrzu nie umyjemy rąk, związek wchłonie się w skórę.

Po około 10-30 minutach psoralen aktywuje się i sprawia, że skóra zaczyna być bardzo wrażliwa na promienie UV obecne w świetle słonecznym. W następstwie nawet po chwilowym wystawieniu się na jego działanie, mogą pojawić się oparzenia słoneczne.

Placki w niecodziennej odsłonie

Lekkie i zdrowe placki pomidorowe - lepsze niż ziemniaczane

CZYTAJ DALEJ

Najbardziej narażeni są barmani

Naukowcy badający to ciekawe zjawisko zauważyli, że największe ryzyko poparzeń mają barmani, pracujący w kurortach na świeżym powietrzu. Klienci często bowiem zamawiają tam margaritę, której jednym ze składników jest właśnie sok z limonki.

Brakuje ci przepysznych i łatwych przepisów? Zajrzyj do innych naszych tekstów, w których zdradzamy tajniki wielu receptur. W tym artykule opisujemy najlepszy i najprostszy sposób na soczyste kotlety mielone. Ten tekst poświęcony został ogórkom konserwowym - tak prostej receptury nie znajdziesz nigdzie indziej.

Od drinka specjaliści nazwali ten specyficzny rodzaj poparzeń "margarita burn" czyli margaritowe poparzenie. Co ciekawe, po zejściu pęcherzy i opuchlizny, na skórze mogą jeszcze przez kilka miesięcy utrzymywać się ciemne smugi i plamy w miejscu poparzenia.

Jak uchronić się przed poparzeniami?

Oczywiście najłatwiejszą metodą jest krojenie owoców w domowym zaciszu i upewnienie się, że przed wyjściem na zewnątrz dokładnie wyczyściliśmy skórę. Nie zawsze jest to jednak możliwe.

Dlatego konieczne jest bardzo częste mycie rąk dużą ilością wody z mydłem i dokładne czyszczenie narzędzi, którymi kroiliśmy owoce. Warto pamiętać, że podobne poparzenia mogą wywoływać niektóre warzywa selerowate, cytryna i pomarańcza.

Projekt bez tytułu - 2021-07-07T113854.376

Źródło: canva.com/kamranaydinov

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: zywienie.abczdrowie.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Podobne artykuły

Porady

Czy powinno się obierać ogórki na mizerię?

Czytaj więcej >
czy można pić jajka

Porady

Czy można pić surowe jajka?

Czytaj więcej >

Porady

Jak drylować wiśnie lub czereśnie bez drylownicy?

Czytaj więcej >
naleśniki ciasto

Porady

Jak zrobić idealne ciasto na naleśniki?

Czytaj więcej >

Porady

Ukryta funkcja kas samoobsługowych

Czytaj więcej >

Porady

Jak wykorzystać liście chrzanu w kuchni?

Czytaj więcej >