Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > W czasie upałów lepiej ich unikać
Adam Moskal
Adam Moskal 07.07.2021 02:00

W czasie upałów lepiej ich unikać

Projekt bez tytułu - 2021-07-07T115350.671
Yana Gayvoronskaya; Polina Strelkova, Getty Images Pro

W największe upały przy silnym słońcu należy unikać przygotowywania napojów i drinków z sokiem z limonki. Owoc zawiera psoralen, związek, który pod wpływem promieni UV ze słońca powoduje oparzenia na skórze. Jeśli musisz wyciskać ten cytrus, pamiętaj o dokładnym umyciu skóry pod bieżącą wodą z mydłem po skończonej pracy.

W czasie wielkiego gorąca uwielbiamy robić schłodzone napoje. Najczęściej w tym celu kupujemy duże ilości cytrusów, takich jak cytryna czy limonka - ich kwaśność w połączeniu z lodem doskonale orzeźwia i nawadnia.

Ostrzegamy jednak osoby, które zajmują się sporządzaniem napojów na świeżym powietrzu. W dzień taki jak dzisiaj, gdy na niebie praktycznie nie ma chmur, należy zachować szczególną ostrożność.

Dalsza część tekstu znajduje się poniżej:

Limonka może wywoływać oparzenia

W soku z limonki obecna jest substancja o nazwie psoralen, która stwarza ryzyko wywołania poparzeń. Jeśli po krojeniu cytrusa na świeżym powietrzu nie umyjemy rąk, związek wchłonie się w skórę.

Po około 10-30 minutach psoralen aktywuje się i sprawia, że skóra zaczyna być bardzo wrażliwa na promienie UV obecne w świetle słonecznym. W następstwie nawet po chwilowym wystawieniu się na jego działanie, mogą pojawić się oparzenia słoneczne.

Najbardziej narażeni są barmani

Naukowcy badający to ciekawe zjawisko zauważyli, że największe ryzyko poparzeń mają barmani, pracujący w kurortach na świeżym powietrzu. Klienci często bowiem zamawiają tam margaritę, której jednym ze składników jest właśnie sok z limonki.

Brakuje ci przepysznych i łatwych przepisów? Zajrzyj do innych naszych tekstów, w których zdradzamy tajniki wielu receptur. W tym artykule opisujemy najlepszy i najprostszy sposób na soczyste kotlety mielone. Ten tekst poświęcony został ogórkom konserwowym - tak prostej receptury nie znajdziesz nigdzie indziej.

Od drinka specjaliści nazwali ten specyficzny rodzaj poparzeń "margarita burn" czyli margaritowe poparzenie. Co ciekawe, po zejściu pęcherzy i opuchlizny, na skórze mogą jeszcze przez kilka miesięcy utrzymywać się ciemne smugi i plamy w miejscu poparzenia.

Jak uchronić się przed poparzeniami?

Oczywiście najłatwiejszą metodą jest krojenie owoców w domowym zaciszu i upewnienie się, że przed wyjściem na zewnątrz dokładnie wyczyściliśmy skórę. Nie zawsze jest to jednak możliwe.

Dlatego konieczne jest bardzo częste mycie rąk dużą ilością wody z mydłem i dokładne czyszczenie narzędzi, którymi kroiliśmy owoce. Warto pamiętać, że podobne poparzenia mogą wywoływać niektóre warzywa selerowate, cytryna i pomarańcza.

Projekt bez tytułu - 2021-07-07T113854.376
undefined

Źródło: canva.com/kamranaydinov

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: zywienie.abczdrowie.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Tagi: Cytryna