Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > W niektórych lasach jest ich teraz zatrzęsienie. Poznaj aktualną mapę grzybów
Katarzyna Rachańska
Katarzyna Rachańska 02.07.2023 12:10

W niektórych lasach jest ich teraz zatrzęsienie. Poznaj aktualną mapę grzybów

grzyby
Canva/Piter1977

Marzy ci się udane grzybobranie? Wyprawa do lasu i powrót z koszem pełnym grzybów? Dzięki naszym informacjom to marzenie da się zrealizować. Podajemy, w których regionach Polski występuje teraz najwięcej grzybów. 

Gdzie wybrać się na grzyby?

W lasach można już znaleźć prawdziwe okazy, które ucieszą każdego grzybiarza. Pojawiają się informacje o wysypie maślaków, prawdziwków, koźlarzy, podgrzybków, rydzów i kurek. Choć grzybobranie kojarzy się głównie z jesienią, pierwsze grzyby można znaleźć już teraz. Były nawet doniesienia o majowych grzybach.

Najwięcej grzybów znajdziemy w województwie podkarpackim. Grzybobranie w tym rejonie, w okolicach Rzeszowa i Przemyśla, przyniesie doskonałe efekty. Wysyp grzybów jest też w województwie lubelskim. Na grzybobranie warto wybrać się także w okolice Bydgoszczy i Olsztyna.

Dlaczego schabowe są twarde po usmażeniu? Pewnie lekceważysz 1 zasadę

Rejony Polskie pełne grzybów

Sporo grzybów możemy też znaleźć w okolicach Częstochowy, Opola i Warszawy. Nie zabraknie ich koło Sieradza i Białegostoku. Również wyprawa do wałbrzyskich i jeleniogórskich lasów będzie owocna. Nieco mniej grzybów znajdziemy w północnej części Pomorza, również w szczecińskich lasach oraz Poznania i Legnicy.

Możemy szukać też grzybów w okolicach Łodzi, Bielska-Białej i Tarnowa. Warto pamiętać, że nie można zbierać grzybów na terenach chronionych, w rezerwatach i parkach narodowych. leśnicy apelują, by oszczędzać stare owocniki grzybów i nie niszczyć ich. Mają ogromne znaczenie dla rozwoju grzybów.

Jaki grzyb, gdzie rośnie?

Prawdziwki znajdziemy w lasach iglastych. Przeważnie rosną pod sosnami i świerkami. Rydzów warto szukać w miejscach nasłonecznionych i w trawie. Natomiast koźlarze rosną pod sosnami, topolami, brzozami.

Kurek możemy szukać pod sosnami, świerkami, brzozami i bukami. Maślaki rosną w lasach liściastych i mieszanych. Grzyby możemy wykorzystać do przygotowania zup, sosów, farszu i makaronów. Pisaliśmy o przechowywaniu pieczarek. Informowaliśmy o mandatach za zbieranie grzybów. 

grzyby
Canva/cislander

Źródło: grzyby.pl, fakt.pl