Czy w Niedzielę Palmową wciąż obowiązuje post? Prawo kanoniczne jest jasne

W najbliższą niedzielę (14 kwietnia) odbywa się Niedziela Palmowa. Dla katolików to najważniejsze wydarzenie przed zbliżającą się Wielkanocą. Wielu zastanawia się jednak, czy w ten dzień obowiązują założenia postu. Wątpliwości w tej sprawie zostały rozwiane przez stanowisko Kościoła, który wybór pozostawia wiernym.
Symbolika Niedzieli Palmowej
Niedziele Palmowa swoje korzenie ma w XI wieku, kiedy postanowiono, że poprzez święcenie palm zostanie upamiętniona podróż Jezusa do Jerozolimy. Ten ważny dzień rozpoczyna Wielki Tydzień, ale nie oznacza zakończenia Wielkiego Postu, bo ten kończy się w Wielki Czwartek. W tym roku wypada on 17 kwietnia.
Palma jest symbolem odrodzenia i życia. Samo wydarzenie ma zarówno charakter radosny, jak i zmuszający do refleksji. Czci się wtedy nie tylko przybycie zbawiciela, ale też jego męczeństwo. Czy oznacza to, że w ten dzień również obowiązuje post?

Czy należy pościć w Niedzielę Palmową?
Wątpliwości wiernych na temat obowiązywania postu w niedzielę poprzedzającą Wielkanoc, wynikają przede wszystkim z tego, że nadal obowiązuje Wielki Post. Okazuje się jednak, że w ten dzień można spożywać mięso, bowiem nie obowiązuje wtedy post ścisły. Wybór o jedzeniu lub niejedzeniu mięsa zależy więc od wiernych i od ich preferencji. Warto jednak pamiętać, że od poniedziałku do soboty należy trzymać się wytycznych postu. Mięso bez ograniczeń można spożywać dopiero w Wielkanoc.
Dalsza część tekstu pod filmem.

Obowiązki wiernych w Niedzielę Palmową
Brak obowiązku przestrzegania postu w Niedzielę Palmową przekłada się jednak na to, że w ten dzień katolicy muszą wypełniać inne zobowiązania. Należy do nich przede wszystkim uczestnictwo we mszy świętej, podczas której następuje święcenie palm. Podczas liturgii przedstawiany jest opis męki Jezusa, którego muszą wysłuchać uczestnicy.
W dodatku należy wziąć również udział w procesji z palmami. Jest ona oznaką wiary oraz nadziei. Warto również zachować poświęcone palmy, ponieważ zostaną one spalone w Wielką Sobotę. Pozostały z nich popiół będzie użyty w następnym roku podczas Środy Popielcowej.
Niedawno pisaliśmy także o podwyżkach cen, które mają nastąpić przed świętami. Doradzaliśmy także w sprawie farbowania pisanek.






































