Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Produkty > Chciał kupić chipsy w Żabce i się wściekł. „Co oni zrobili”

Chciał kupić chipsy w Żabce i się wściekł. „Co oni zrobili”

chipsy
Canva/Ekaterina79

Czytelnik Faktu zaprosił kolegów na mecz i z tej okazji postanowił kupić chipsy. Poszedł do Żabki i przeżył szok. To, co zobaczył na sklepowej półce z chipsami- bardzo go rozgniewało. Wcale nie chodzi o cenę słonej przekąski. 

Poszedł po chipsy-przeżył szok

Czytelnik Faktu opowiedział dziennikowi o rozczarowaniu, jakie przeżył w Żabce. Chciał kupić ulubione chipsy, których był smakoszem. Jednak wizyta w sklepie bardzo go zdenerwowała. Pan Mariusz powiedział w rozmowie z dziennikiem Fakt:

To ci niespodzianka! Chipsy zmalały

Czytelnik Faktu mówi o okolicznościach, w jakich wybrał się po ulubioną słoną przekąskę. Mężczyzna tłumaczy:

Zaprosiłem kilku kumpli na mecz w telewizji. Wyskoczyłem po paprykowe chipsy i nieźle się zdenerwowałem

Chodzi o wagę podaną na opakowaniu. Co z nią było nie tak? Produkt znacząco zmalał.

Kupując mięso mielone zawsze zwracaj uwagę na ten dopisek. Unikniesz rozczarowania

Chipsy maleją w sklepach

Sprawę postanowili zbadać dziennikarze Faktu. Wybrali się do innych sklepów. Odwiedzili Carrefoura oraz inne Żabki. Opakowania chipsów Lays, choć na pierwszy rzut wyglądały tak jak zwykle, różniły się zawartością. Na paprykowych chipsach podano wagę 130 g. 

To zdecydowanie mniej niż normalnie. W hipermarkecie Carrefour chipsy paprykowe Lays są sprzedawane o wadze 140 g. Pan Mariusz tłumaczył, co poczuł, jak zobaczył w Żabce takie chipsy:

Poczułem się zrobiony w balona, dosłownie

Produkty maleją, czyli downsizing

Jednak nie tylko opakowanie chipsów zmalało. Zmniejszyła się też waga np. czekolady i masła. Mamy do czynienia z downsizingiem, czyli podstępnym zmniejszaniem wagi produktów. Downsizing uderza szczególnie w klientów starszych, którzy mają słabszy wzrok. Nie zawsze są w stanie dostrzec wagi produktów, które kupują.

Klienci zwykle uwagę zwracają na cenę produktów, a nie na ich wagę. W ten sposób można wpaść w pułapkę zakupową. Przykłady? Ptasie Mleczko Wedla ważyło 500 g. Teraz jego waga wynosi tylko 360 g. Herbata ekspresowa Lipton zawsze zawierała 100 torebek- teraz zaledwie 88. Natomiast czekolada Wedla schudła o 10, a nawet 20 g. Pisaliśmy o wadze szparagów. Informowaliśmy o cenach produktów na grilla. 

chipsy
Canva/Gambar Suriy

Źródło: Fakt