Wachowicz piecze chleb bez mąki pszennej. Niebywałe, czym ją zastępuje
Ten przepis Ewy Wachowicz na chleb to receptura, do której nie da się nie wracać. Biała mąka pszenna, której najwięcej używamy na co dzień, została tu zastąpiona w taki sposób, że efektem jest pyszne – i znacznie zdrowsze – pieczywo.
Chleb bez mąki pszennej
Mąka, woda i drożdże – wydawałoby się, że z tej kombinacji podstawowych składników da się stworzyć bardzo ograniczoną liczbę produktów. Tymczasem świat chleba jest tak bogaty, że niektóre opasłe tomy sztuki piekarskiej określa się jako „biblie chleba”. Ten przepis pozwala wprowadzić powiew świeżości do świata naszego domowego pieczywa.
Pszenna mąka chlebowa jest i tak w miarę niewinna: nie jest to typowa mąka 450-480, ale czasem wręcz mąka typu 2000 , a więc pełnoziarnista, bogata w białko i generalnie zdrowsza. Ale zastąpienie zwykłej pszenicy innym rodzajem ziarna to zawsze dobry pomysł.
Orkiszowy chleb Ewy Wachowicz
W przypadku tego przepisu Ewa Wachowicz proponuje mąkę orkiszową . Orkisz to popularny w dawnych czasach, a dziś rzadko uprawiany wariant pszenicy. Jest bogaty w białka i tłuszcze, a jego gluten jest lepiej przyswajalny. Dlatego warto jeść chleb oparty właśnie na mące z tego ziarna.
Składniki
- 350 g jasnej mąki orkiszowej
- 25 g drożdży
- 150 g ziaren orkiszu
- 4 łyżki płatków owsianych
- Łyżka siemienia lnianego
- Łyżka ziaren słonecznika
- 2 łyżeczki soli (Wachowicz poleca himalajską)
- 1 łyżeczka cukru trzcinowego
- Czarnuszka do posypania chleba
Pieczemy chleb orkiszowy z Ewą Wachowicz
Ziarno orkiszu mielimy w robocie kuchennym. Dodajemy płatki owsiane, cukier i drożdże. Zalewamy ½ litra ciepłej wody i odstawiamy, aż drożdże wystartują, na ok. pół godziny.
Do miski z zaczynem dosypujemy mąkę. Solimy i miksujemy, a następnie wyrabiamy ręcznie. Dodajemy siemię lniane i słonecznika i mieszamy , aż będą równomiernie rozprowadzone w cieście. Przekładamy je do podłużnej formy wysmarowanej masłem. Posypujemy czarnuszką i nacinamy w kratkę.
Chleb należy wstawić do zimnego piekarnika. Ustawiamy temperaturę na 190 stopni . Kiedy piekarnik się nagrzeje, zaczynamy odliczać godzinę. Po tym czasie chleb będzie gotowy. Wyjmujemy go na kratkę do przestudzenia.
Wypróbuj też przepis na domowe bułki pszenne oraz poznaj najdroższego pączka w Polsce .