Smakosze.pl Przepisy Wodzionka z czerstwego chleba. Przysmak sprzed lat
pl.wikipedia.org/Nomenon CC BY-SA 4.0

Wodzionka z czerstwego chleba. Przysmak sprzed lat

2 lutego 2022
Autor tekstu: Adam Moskal

Wodzionka jest potrawą, która wywołuje uśmiech na twarzach osób słyszących jej nazwę, lecz nie należy jej nie doceniać. Pod nią kryje się banalnie prosta i szybka w przygotowaniu kultowa śląska zupa. Składa się z czerstwego chleba, bulionu oraz dużej ilości czosnku. Wszyscy smakosze będą zachwyceni jej intensywnym smakiem.

Wodzionka wywodzi się z kuchni śląskiej i dawniej była jedną z jej podstaw. W klasycznej wersji brakuje niestety bulionu, którego zamiennikiem jest zwykła wrząca woda. Poniżej pokazujemy jednak bogatszy przepis, który bardziej przypadnie do gustu większości pasjonatów gotowania.

Niegdyś nie można było pozwolić sobie na żadne straty żywności, dlatego nasi przodkowie opracowali zupę, która pozwalała wykorzystać czerstwy chleb. Tradycyjnym dodatkiem do wodzionki są ugotowane i podsmażone ziemniaki.

Przepis na wodzionkę

Składniki:

  • 10 kromek czerstwego chleba

  • 7 ząbków czosnku

  • 200 g słoniny

  • 4 szklanki bulionu

  • sól

  • pieprz

  • świeża natka pietruszki

Zacznij od obrania ząbków czosnku. Najwygodniej jest zgnieść każdy ząbek dłonią i skórka z łatwością odchodzi. Posiekaj je w drobną kostkę lub przeciśnij przez praskę. Następnie utrzyj je w moździerzu kuchennym z solą i świeżo mielonym czarnym pieprzem.

Bardzo suchy chleb pokrój w kostkę wielkości pojedynczego kęsa. Słoninę pokrój w bardzo małą kostkę. Wrzuć ją na suchą i zimną patelnię, a tę postaw na małym ogniu. Smaż słoninę, aż większość tłuzczu wytopi się i powstaną skwarki.

Wlej bulion do rondelka i doprowadź go do wrzenia. Chleb rozłóż do talerzy, dodaj do nich utarty czosnek oraz skwarki z tłuszczem. Posiekaj umytą natkę pietruszki. Zalej składniki gorącym bulionem i podawaj. Smacznego.

Jeśli masz ochotę na więcej ciekawych informacji ze świata kulinariów, zajrzyj na naszą stronę. Z tego artykułu dowiesz się, jak zrobić rosół z kultowego przepisu Magdy Gessler. Ten tekst wyjawia przepis na kultową i sycącą zupę fasolową.

Czerstwe pieczywo

Źródło zdjęcia: canva/hatipoglu, Getty Images

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: mniammniam

Obserwuj nas w
autor
Adam Moskal

Redaktor serwisu Smakosze. Profesjonalnie kulinariami zajmuję się ponad półtora roku, lecz gotowaniem i pisaniem o jedzeniu interesuję się już od dzieciństwa. W swoich tekstach staram się zawrzeć najważniejsze informacje, które pozwalają ugotować przepyszne potrawy nawet laikom. To w kuchni zdobywam największe doświadczenie, tworząc dania z całego świata — od indyjskiego butter chicken, po polską pieczoną kaczkę z jabłkami. Wolny czas poświęcam na pływanie kajakiem po polskich jeziorach oraz odwiedzanie kolejnych ciekawych restauracji.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

 

 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy